Szelki do nauki chodzenia

Szelki do nauki chodzenia to produkt, który używany jest najczęściej, kiedy maluszek zaczyna stawiać swoje pierwsze kroki. Stanowią one ochronę dla dziecka przed upadkiem i zniechęceniem się do kolejnych prób. Szelki do nauki chodzenia oferowane są w różnych formach i mocowaniach. Poza podstawową funkcją mogą również sprawdzić się jako dodatkowe zabezpieczenie, np. dla malucha w wózku. Szelki do chodzenia często przynoszą ulgę dla rodziców, którzy nie muszą tak bardzo nadwyrężać swojego kręgosłupa. Pamiętajmy, aby podczas stosowania tego produktu nie przesadzać z częstotliwością i długością ich wykorzystania. Ważny jest umiar, tak aby dziecko mogło również podejmować naukę chodzenia w oparciu o swoje naturalne predyspozycje. Nie zmuszajmy również maluszka do stawiania pierwszych kroczków. Powinno to odbywać się naturalnie, zgodnie z możliwościami każdego dziecka. 

Każdy rodzic niecierpliwie oczekuje chwili, w której dziecko zacznie stawiać swoje pierwsze kroki. Najczęściej następuje to do końca ukończenia 12 miesiąca życia, jednak jest to bardzo indywidualna sprawa i nawet jeśli nasz maluch nie zacznie chodzić w tym czasie, to nie popadajmy w panikę, lecz dajmy mu czas. Pierwsze kroczki są stawiane dzięki podparciu się dziecka np. przy łóżeczku lub meblach. Bardziej stabilne kroczki są stawiane zwykle w okolicy 18 miesiąca życia. Podczas nauki chodzenia wielu rodziców sięga po szelki do nauki chodzenia.

Jak wyglądają szelki do nauki chodzenia?

Szelki do nauki chodzenia mogą mieć różną formę. W przypadku tych mniejszych dzieci popularny jest model, który podtrzymuje dziecko w pasie i w kroku. Doskonale chronią dziecko przed upadkiem i podtrzymują maluszka podczas stawiania pierwszych kroków. 

Inny model może być mocowany na klatce piersiowej. Ta forma szelek bardziej preferowana jest w przypadku starszych dzieci, które już potrafią stawiać kroczki. Sprawdzą się szczególnie jako dodatkowe zabezpieczenie dla dziecka, np. podczas spacerów w ruchliwym miejscu. 

Zapięcie w szelkach do nauki chodzenia opiera się zwykle na wygodnych plastikowych klamerkach, które pozwalają zapewnić pewną ochronę. 

Jak założyć szelki do nauki chodzenia?

Rozwiązania stosowane przez producentów mają za zadanie ułatwić ich montaż dla rodziców, a dziecku nie pozwolić na łatwe ściągnięcie. Szelki do nauki chodzenia dla niemowląt, wystarczy przełożyć pod pupą i zapiąć klamerką w pasie. Daje to pewne i wygodne podtrzymanie, oraz ochronę przed upadkiem. 

Kiedy stosować szelki do nauki chodzenia?

Szelki do nauki chodzenia warto stosować w sytuacji w której chcemy zapewnić dziecku ochronę przed upadkiem podczas stawiania pierwszych kroczków. Szelki należy stosować z umiarem, pamiętając, że dziecko musi mieć możliwość nauki samodzielnego utrzymywania równowagi. Szelki do nauki chodzenia powinny być stosowane zgodnie z możliwościami każdego dziecka i nie mogą stanowić formy zmuszania malucha do stawiania pierwszych kroków. Stosowanie szelek asekuracyjnych jest wskazane, jeśli rodzic z różnych przyczyn zdrowotnych nie jest w stanie nadwyrężać swoich pleców (np. problemy z kręgosłupem lub kolejna ciąża na zaawansowanym etapie). 

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu szelek do nauki chodzenia?

Zakup szelek do nauki chodzenia to indywidualna decyzja każdego rodzica. Jeśli tylko ich nie nadużywamy i stanowią one wyłącznie asekurację dla maluszka uczącego się stawiać kroki, to z pewnością warto rozważyć ich zakup. Na co zwrócić uwagę wybierając model dla naszego dziecka?

  • Szelki do nauki chodzenia muszą uwzględniać odpowiednią wagę dziecka. Przekraczanie tego zakresu może być niebezpieczne i doprowadzić do szybkiego uszkodzenia szelek.
  • Szelki do nauki chodzenia powinny posiadać regulację, która pozwoli dopasować je do wymagań zarówno dziecka, jak i naszego wzrostu.
  • Szelki muszę być tak wykonane aby zapewnić komfort dziecku. Nie mogą obcierać maluszka i sprawiać mu dyskomfortu. Dobrze aby w miejscach w których występuje największy kontakt ze skórą malucha, wyścielone zostały miękkim i delikatnym materiałem. 

Szelki do chodzenia - ich rola w nauce chodzenia

Zanim nasze dziecko zacznie chodzić, poprzedzone jest to wieloma staraniami i nabyciem umiejętności pośrednich. Od 6 miesiąca życia maluszka, jego ruchliwość zaczyna się dynamicznie zwiększać. Maluch który wcześniej spędzał bardzo dużo czasu leżąc, zaczyna siadać. Pierwsze przemieszczanie się odbywa się dzięki czołganiu się i raczkowaniu. 

Kiedy dziecko wkracza w dziesiąty miesiąc życia, możemy zacząć się spodziewać, że pewnego dnia zobaczymy jak maluszek sam stoi, podtrzymując się o krawędź łóżeczka. Pamiętajmy aby dostosować odtoczenia dziecka i dla bezpieczeństwa maluszka obniżyć poziom łóżeczka. Warto również dokładnie sprawdzić mieszkanie i zabezpieczyć wszelkie elementy mogące stwarzać ryzyko urazu. Schowajmy więc obrus, który łatwo ściągnąć i sprawdźmy stabilność mebli. Dobrze jest pamiętać o zakupie dedykowanych zabezpieczeń dla niemowląt. Pomogą one ochronić dziecko przez ostrymi krawędziami czy ryzykiem przytrzaśnięcia paluszków. Możemy być pewni, że na tym etapie maluch zacznie chodzić, podtrzymując się o wszelkiego rodzaju wyposażenie. Etap ten może trwać od miesiąca do kilku i maluszek zacznie podejmować próby stawiania pierwszych kroczków bez podparcia. To właśnie wtedy szelki na nauki chodzenia mogą okazać się niezwykle przydatne. Rodzice czasami bez tego przydatnego gadżetu potrafią poświęcić dużo czasu na prowadzanie dziecka. Nie jest to niestety obojętne dla ich pleców, stąd szelki będą stanowiły prawdziwą ulgę. 

Szelki do nauki chodzenia - wady

Podobnie jak w przypadku wielu produktów dla niemowląt, również i tutaj znajdziemy osoby odradzające stosowanie szelek, jak i takie w przypadku których doskonale się sprawdziły. 

Wśród osób odradzających tego typu produkt, najczęściej pojawiają się opinie wskazujące na tego typu wady jak:

  • nauka chodzenia odbywa się nienaturalnie
  • dziecko nie uczy się samodzielności
  • dziecko może się przyzwyczaić do chodzenia w szelkach
  • brak nauki i maluszka zachowania asekuracji podczas upadku

Podczas stosowania szelek do nauki chodzenia warto pamiętać o tych uwagach i stosować produkt w umiarkowanej częstotliwości, pozwalając maluszkowi również na naukę chodzenia w tradycyjny sposób. 

Warto również pamiętać, że asekuracja jest u dziecka naturalną potrzebą, więc szelki do nauki chodzenia pozwalają poczuć się maluszkowi bezpieczniej i umożliwiają stawianie dziecku bardziej śmiało pierwszych kroków, co może przyspieszyć zdobycie tej umiejętności.

Popularne kategorie

Produkt dodany do ulubionych