Pieluchy i pieluszki muślinowe

Pieluszki muślinowe zyskują coraz większą popularność. Zawdzięczają to przede wszystkim swoim licznym zaletom. Rodzice, kompletując wyprawkę dla noworodka, szukają wyjątkowych produktów, które zapewnią dziecku najlepsze właściwości. Obawiają oni się, że zakup nieodpowiedniej pieluszki może skończyć się podrażnieniem skóry malucha. Pieluchy muślinowe zyskały popularność dzięki swojej miękkości i delikatności. Są one więc produktem, który doskonale sprawdzi się w pielęgnacji noworodka.

Pokazano 1-24 z 47 pozycji

Pieluszki muślinowe — zalety

Muślinowa pieluszka ceniona jest za swoją delikatność i miękkość. Wpływ na to ma otwarty splot i lekkość samego materiału, co przekłada się również na „oddychalność” pieluszek muślinowych. Pieluszka muślinowa tkana jest z najwyższej jakości bawełny. Nie należy się obawiać prania tej tkaniny, bo jest bardzo wytrzymała, a po każdej wizycie w pralce, zyskuje na miękkości. Pieluchy tetrowe muślinowe sprzedawane są najczęściej w kolorowych wielopakach. Dużą popularnością cieszą się pieluszki muślinowe oferowane w wielu interesujących wzorach i zestawieniach kolorystycznych. Z pewnością każda mama powinna rozważyć uzupełnienie wyprawki o ten rodzaj pieluszek. Mamy, które miały z nimi do czynienia, nie wyobrażają sobie ich braku w codziennej pielęgnacji dziecka.

Pieluszki muślinowe czy tradycyjne tetrowe? 

Pieluszki wykonywane są ze specjalnego rodzaju bawełny. Bawełna ta przygotowywana jest przed tkaniem poprzez zmiękczenie. To właśnie jest przyczyną jej niezwykłej miękkości, w porównaniu z tradycyjną tetrą. Nazwa muślin pochodzi od miasta Mosul. Sama tkanina powstanie zawdzięcza miejscowości Dhaka. Jest to tkanina stosunkowo od niedawna popularna w naszym kraju jednak, pomimo że trudno w to uwierzyć to była ceniona i używana już w starożytności przez Egipcjan.

Pieluszki muślinowe doskonale sprawdzą się w zastępstwie klasycznej tetry i flaneli. Osoby, które narzekają na małą wytrzymałość pieluszki tetrowej, z pewnością będą dużo bardziej zadowolone z wersji muślinowej. Pielucha sprawdzi się również u maluchów ze skłonnościami do alergii, gdyż jest tkaniną antyalergiczną.

Doskonałym uzupełnieniem dla pieluszek muślinowych są ich bambusowe odpowiedniki. Warto posiadać zarówno jedne i jak i drugie. Zobacz nasze pieluszki bambusowe.

Dla kogo dedykowane są pieluszki muślinowe?

Uwielbiają je przede wszystkim rodzice, dla których jedną z najważniejszych cech jest delikatność. Skóra dziecka łatwo ulega podrażnieniom, stąd warto stosować produkty, które temu przeciwdziałają. Jeśli szukamy czegoś do lekkiego przykrycia dziecka podczas snu, to produkty wykonane z muślinu doskonale się w tej roli sprawdzą.

Z czego wykonana jest pieluszka muślinowa?

Muślin to nazwa, która pojawia się w dość szerokim znaczeniu. Najczęściej używana jest, kiedy opisujemy wysokiej jakości produkty bawełniane. Nie powinno nas jednak zdziwić, kiedy znajdziemy pieluszki muślinowe wykonane z włókien bambusowych. Włókna te używane są one zarówno w postaci domieszek razem z bawełną, jak i w formie czystej 100% tkaniny bambusowej.

Struktura pieluszek

Pieluszki muślinowe łatwo rozpoznać po strukturze ich tkania. Najczęściej spotkamy się w ich przypadku ze strukturą charakterystycznych kwadratów.

Pieluszki muślinowe — jaki rozmiar?

Pieluszki muślinowe oferowane są w wielu rozmiarach. To, na jaki model się zdecydujemy, powinno być podyktowane późniejszym przeznaczeniem pieluszki. Zdecydowany prym wiodą jednak pieluszki 60 × 80 cm oraz 70 × 80 cm. Stanowią one złoty środek między funkcjonalnością a ceną produktu. Dla rodziców szukających pieluszek muślinowych, które można użyć jako otulacz dla niemowlaka, producenci najczęściej przygotowują pieluchy w rozmiarze 120 × 120 cm. Są one na tyle duże, aby z łatwością dobrze otulić dziecko. 

Bogata kolorystyka i wzornictwo wyrobów muślinowych

Podobnie jak w przypadku tetry również i tutaj możemy wybierać zarówno w kolorowych modelach, jak i odmianie jednobarwnej. Nietrudno jednak zgadnąć, że dużo większą popularnością cieszą się pieluszki muślinowe kolorowe. Mamy równie często wybierają stonowane szarości, jak i wielobarwne. Pieluszki muślinowe urzekają bogactwem wzorów. Struktura materiału pozwala zdobić je w przepiękny sposób. 

Jak używać pieluszek muślinowych?

Muślin porównać można do delikatnej mgiełki. Można nim wspaniale przykryć dziecko i wykorzystać również jako otulacz. Rodzice często podkładają go pod główkę malucha. Doskonale sprawdzi się również na spacerze. Możemy nim wtedy delikatnie przykryć dziecko oraz ochronić przed szkodliwymi promieniami słonecznymi. Ilość zastosowań dla pieluszek muślinowych jest ogromna i warto używać pieluch muślinowych już od pierwszych dni życia malucha. 

Zaletą włókien używanych do produkcji pieluszek muślinowych jest znaczna higroskopijność. W rezultacie pieluszka muślinowa bardzo dobrze radzi sobie z pochłanianiem wody. Dzięki tej zalecie pieluszek muślinowych można użyć również jako awaryjne okrycie kąpielowe, które posłuży do osuszenia dziecka.

Jak prać pieluszki muślinowe?

Zaleca się, aby produkty muślinowe prać ręcznie. Odpowiednia temperatura prania to 30 st.C. Dopuszcza się również pranie w pralkach automatycznych, ale należy wtedy skorzystać z programu dla prania delikatnego. Uważać należy na wirowanie, którego zbyt duże obroty mogą zniszczyć splot muślinowy.

Pieluszki muślinowe — cena

Dla dziecka chętnie wybieramy to, co najlepsze. Często wiąże się to z koniecznością dużych wydatków. Na szczęście w przypadku pieluszek muślinowych ich zakup nie będzie dużym obciążeniem dla budżetu domowego. Standardowy rozmiar pieluszki, po który rodzice sięgają najczęściej, czyli 70 × 80 cm kosztuje w okolicy 8 zł za sztukę. Warto zwrócić uwagę również na zestawy pieluszek, które pozwalają na oszczędności. 

Produkt dodany do ulubionych