Czapeczki dla noworodka i niemowlaka - czapki dla niemowląt

Główka noworodka i niemowlaka zawsze powinna być pod szczególną ochroną i uwagą. Czapka niemowlęca to podstawowy produkt, który zapewni odpowiednią ochronę przed zimnem. Czapki dla niemowląt występują w różnej formie. Podczas kompletowania wyprawki dla niemowlaka warto zadbać o ten ważny element garderoby. Jest to jeden z tych elementów odzieży, który z pewnością zawsze warto mieć przy sobie. Nawet jeśli początkowo warunki pogodowe są sprzyjające, to nigdy nie wiemy, kiedy czapka niemowlęca się przyda. W przypadku noworodków i niemowlaków niezwykle łatwo o przeziębienie. Ich układ odpornościowy nie zapewnia tak dobrej ochrony, więc ochrona główki jest niezwykle ważna. Czapki dla niemowląt powinny być dobierane stosownie do warunków i temperatury. Dobrze by rodzic miał pod ręką zarówno czapeczki niemowlęce cienkie, jak i grubsze modele. 

Pokazano 1-24 z 87 pozycji

Przed porodem, rodzice kompletują wiele elementów niezbędnych dla dziecka. Ubranka niemowlęce stanowią z pewnością dużą część wyprawki. Zwykle kompletowanie rozpoczynamy od zakupu bielizny niemowlęcej w postaci: śpioszków, pajacy niemowlęcych, body itp. Warto również podczas pierwszych zakupów nie zapominać o czapeczce, która będzie niezbędna od razu po porodzie. 

Czapeczkę można kupić oddzielnie lub w większym komplecie niemowlęcym. Popularne są też zestawy razem z pajacem dla niemowlaka lub body kopertowym.

Jaką czapeczkę dla noworodka wybrać?

Czapka dla noworodka występuje w różnych postaciach. Czapeczki dzielimy zwykle w odniesieniu od jej przeznaczenia i dedykowanej pory roku. 

Czapeczka do szpitala

W przypadku pierwszej czapeczki rodzice najczęściej stawiają na modele wyposażone w wiązanie. Ważne również, aby była to czapeczka uszyta z naturalnych materiałów, które nie podrażnią delikatnej skóry malucha (najlepiej bawełna 100%). Czapeczka bawełniana jest na tyle cienka i miękka, że nie pozwoli na podrażnienia i jednocześnie zabezpieczy głowę przed wyziębieniem.

Czapka jesienna i wiosenna dla niemowlaka

Wśród mam maluchów największą popularnością cieszą się dwa modele dedykowane na jesień. Najprostsza to taka, którą swobodnie naciągamy na główkę dziecka. Czapeczka ta często nazywana jest smerfetką. Wykonywana jest z bawełny, a więc jest delikatna i miękka.

Druga ma formę wiązaną pod brodą i posiada swoje niezaprzeczalne zalety, ale może też mieć jedną dużą wadę. Czapka dla noworodka wiązana likwiduje kłopot z ciągłym zsuwaniem się jej z główki. Jeśli maluszek bardzo się wierci, to przy nakładanej czapeczce mogą wystąpić sytuacje, kiedy co chwilę będziemy musieli mu ją poprawiać. Oczywiście nie jest to zasadą i niektóre maluchy doskonale radzą sobie z wiązanymi czapeczkami. Czapeczka dla noworodka wiązana, mimo iż wygodniejsza dla rodzica to nie zawsze okazuje się równie wygodna dla samego dziecka. Są maluchy, którym niezwykle przeszkadzają troczki od czapeczki. Założenie takiej czapki i wyjście z domu bez łez i krzyku graniczy wtedy z cudem. Rodzice muszą wtedy wybierać dla dziecka czapeczki bez konieczności wiązania.

Czapka zimowa dla dziecka

Ważne, aby był to model, który nie tylko zabezpieczy głowę malucha, ale i dokładnie osłoni jego uszy. Zimno to nie jedyne, przed czym warto chronić maluszka, niebezpieczny dla tak małego dziecka może okazać się wiatr, mogący doprowadzić do zapalenia ucha. Poza czapeczką warto również osłonić dziecko wygodnym kombinezonem, który dzięki obecności kaptura dodatkowo ochroni dziecięcą główkę.

Jak wybrać rozmiar czapeczki dla noworodka?

Rozmiar czapeczek dla noworodków i niemowląt podawany jest w różny sposób. Zwykle przed zakupem warto zmierzyć główkę dziecka. Będzie to dla nas dobrym wskazaniem, jaki rozmiar warto kupić. 

Jeśli nie mamy możliwości pobrać dokładnych wymiarów, a czapeczka ma być np. prezentem, to możemy również kierować się ogólną rozmiarówką w odniesieniu do wzrostu dziecka i noszonych ubranek.

  • Rozmiar ubranek 56/62 - obwód głowy  38-40cm
  • Rozmiar ubranek 68/74 - obwód głowy  42-44cm
  • Rozmiar ubranek 80/86 - obwód głowy  46-48cm
  • Rozmiar ubranek 92/98 - obwód głowy  48-50cm

Jak zmierzyć główkę niemowlaka?

Wymiar należy pobrać w najszerszym miejscu na czole malucha. Obwód mierzymy razem z uszami niemowlaka, nad łukiem brwiowym. Otrzymany rozmiar pomoże nam dobrać odpowiednią czapeczkę dla naszego dziecka.

Jaka czapeczka dla noworodka będzie najlepsza?

Szukając czapki dla noworodka, warto wybrać model, który zapewni dziecku komfort i zadba o ciepło. Warto sprawdzić przede wszystkim, czy uszy są odpowiednio zakryte. Materiał powinien być dostosowany do pory roku. Wskazane jest, aby był to włókna naturalne, np. bawełna. Warto zwrócić również uwagę na szwy wewnętrzne. Nie powinny one powodować dyskomfortu i uciskać delikatnej główki.

Kiedy zakładać czapeczkę dziecku?

Wielu rodziców instynktownie wybiera odpowiedni moment, w którym czapeczka powinna znaleźć się na głowie dziecka. Niestety wiele osób nad stosują ją również wtedy, kiedy jest ona całkowicie zbędna.

Czapeczkę warto zakładać zawsze, kiedy temperatura otoczenia nie przekracza 15 st. Celsjusza. Zapewni ona wtedy dziecku odpowiedni komfort i nie pozwoli na wyziębienie. 

Warto pamiętać wybierając się na spacer z dzieckiem, że latem czapeczka jest zbędna, pod warunkiem odpowiedniego odizolowania malucha od promieni słonecznych. Również w domu po kąpieli nie zawsze musimy zakładać dziecku czapkę. Jeśli odpowiednio osuszymy jego główkę i przebywa ono w pomieszczeniu, w którym panuje odpowiednia temperatura, czapeczka nie będzie potrzebna. 

Produkt dodany do ulubionych