Karmienie noworodka i niemowlaka

Jednym z najważniejszych obowiązków rodziców noworodka i niemowlaka jest karmienie dziecka. Ma ono ogromny wpływ na prawidłowy rozwój maluszka, dlatego musi być wykonywane z należytą starannością. Zwykle, zanim dziecko pojawi się na świecie, podejmujemy decyzję co do wyboru formy karmienia noworodka. Wiele mam decyduje się na karmienie piersią, gdyż specjaliści zgodnie twierdzą, że mleko matki jest najlepszym posiłkiem, jaki możemy dziecku zapewnić. Czasami mimo szczerych chęci dochodzi do komplikacji, które zmuszają nas do karmienia mlekiem modyfikowanym. Jest to pokarm nie tak doskonały, jak jego naturalny odpowiednik, jednak co najważniejsze również zapewnia dziecku wszystkie niezbędne składniki odżywcze. By karmienie noworodka przebiegało prawidłowo i wygodnie zarówno dla dziecka, jak i mamy, warto zapewnić sobie odpowiednie artykuły do karmienia. Różnią się one w zależności od formy podania pokarmu, jednak warto zawsze stosować wysokiej jakości produkty pochodzące od znanych i cenionych producentów.

Pokazano 1-24 z 636 pozycji

Karmienie noworodka piersią

Karmienie piersią jest często pierwszym wyborem. Mamy decydują się na tę formę, jeśli tylko nie wystąpią przeciwskazania. Mogą one dotyczyć zarówno zdrowia, jak i naszej sytuacji życiowej.

Dlaczego nie możemy karmić piersią:

  • uniemożliwia to stan zdrowia
  • przyjmujemy leki, które źle wpływają na mleko 
  • nieodpowiednia budowa anatomiczna piersi
  • nie pozwala na to styl naszego życia lub ciążące na nas obowiązki

Czasami kłopoty z karmieniem wynikają z naszej niewiedzy. Mimo iż teoretycznie wydaje się to niezwykle prostą czynnością (ot wystarczy przystawić dziecko), to często proste błędy sprawiają, że szybko zniechęca się mama i dziecko, które nie może wygodnie przyjąć pokarmu. Jeśli więc nasza wiedza jest w tym zakresie bardzo ograniczona, to dobrze skorzystać już na etapie ciąży z pomocy doradcy, czy szkoły rodzenia, która również na etapie przygotowań porusza tę tematykę. 

Niewątpliwą zaletą mleka mamy jest fakt, że pokarm zawsze jest gotowy do podania. Nie musimy więc martwić się o jego temperaturę, skład czy odpowiednią ilość. 

Jak przygotować się do karmienia piersią?

Teoretycznie maluch potrzebuje tylko Ciebie, w praktyce jest kilka produktów, które ułatwią tę czynność. Według obliczeń specjalistów noworodek w ciągu doby jest zwykle karmiony od 8 do 12 razy.

Jednym z podstawowych artykułów, który jest pomocny to laktator. Warto go kupić, już na etapie kompletowania wyprawki. Laktator będzie wsparciem dla pobudzenia i ustabilizowania laktacji. 

Planując karmienie piersią, warto rozpocząć je jak najwcześniej po porodzie. Im później podejmuje się starania, tym szansa na powodzenie jest mniejsza. 

Podczas karmienia noworodka warto zapewnić sobie i dziecku odpowiednią pozycję. Po ciąży organizm matki potrzebuje czasu, aby wrócić do formy i się zregenerować. By nie nadwyrężać pleców i mięśni oraz zapewnić dziecku wygodne podparcie warto pomyśleć o zakupie poduszki do karmienia. Jej dopasowany kształt ułatwi tę codzienną czynność.

Karmienie noworodka butelką

Butelka do karmienia używana jest zarówno w początkowej fazie karmienia, jak i jako kolejny etap po karmieniu piersią. Po butelkę sięgamy, jeśli z różnych przyczyn nasze dziecko nie może być karmione piersią. Na etapie wyboru odpowiedniej butelki warto dobrze się zastanowić, tak by był to produkt, który spełni nasze wymagania.  Możliwości na tym etapie mamy wiele i wybór często bywa trudny. 

Poza wyborem butelki istotne również, by zdecydować się na odpowiednie mleko modyfikowane. Musi zostać ono zaakceptowana przez organizm dziecka.

Jak przygotować się do karmienia butelką?

Karmienie butelką wiąże się z koniecznością zakupu większej liczby produktów. Najważniejszym jest oczywiście butelka, jednak pozostałe z nich stanowią wsparcie podczas przygotowania, jak i przechowywania. Ważne jest również utrzymanie właściwego poziomu czystości, w czym niewątpliwie pomogą szczotki do mycia butelek, czy dedykowane płyny. Nie zapominajmy o podgrzewaczu do butelek, który daje nam możliwość sprawnego przygotowania mieszanki w odpowiedniej temperaturze. Docenimy go najbardziej w nocy, kiedy dziecko zacznie się dopominać o posiłek. 

Karmienie butelką a kolki

Jednym z ważnych zagadnień podczas karmienia noworodka butelką jest ryzyko pojawienia się kolki. Stan ten wiąże się z bólem u maluszka, który dość trudno załagodzić. Przyczyny pojawienia się kolki mogą być różne, jednak najczęściej mówi się o ryzyku połykania powietrza podczas picia z butelki niemowlęcej. Z tego powodu od wielu lat producenci doskonalą systemy antykolkowe zwarte w ich butelkach, tak by przeciwdziałać temu zjawisku. System ten może być oparty na specjalnym zaworku odpowietrzającym w smoczku lub rurce.

Kolejny etap w karmieniu niemowlaka

Wraz z czasem dieta naszego dziecka ulega rozszerzeniu. Niemowlę w wieku 5 czy 6 miesięcy wkracza w kolejny etap, w którym na równi z mlekiem są mu podawane pierwsze owoce w tartej postaci, czy specjalnie przygotowane zupki. Jest to dla dziecka rewolucja i kolejny krok w rozwoju. 

Aby wprowadzać maluszka w nowy zwyczaje żywieniowe, warto postarać się o artykuły, które nam w tym pomogą. Jednymi z pierwszych będą bezpieczne łyżeczki do podawania pokarmów o dość stałej konsystencji. Przy się również talerzyk lub miseczka wykonana z odpowiedniego do kontaktu z żywnością niemowlaka materiału. 

Ważny jest również etap nauki bardziej "dorosłego" picia. Tutaj świetnie sprawdzą się kubeczki treningowe czy popularne kubki niekapki, zapobiegające rozlewaniu. 

Produkt dodany do ulubionych