Butelka antykolkowa dla noworodka i niemowlaka

Wybór butelki dla dziecka to nie lada kłopot dla rodziców. Szukają oni najlepszego produktu, który będzie w pełni bezpieczny i przede wszystkim zdrowy dla malucha. Zanim zdecydujemy się na odpowiednią butelkę, warto sobie odpowiedzieć na kilka pytań. Rodzice muszą wybrać odpowiednią pojemność butelki do karmienia, materiał, oraz zdecydować się na markę. Obecnie w sklepach dla niemowląt, wybór produktów do karmienia jest bardzo szeroki. Każdy producent zachwala swoje rozwiązania, jako te najlepsze i najbardziej skuteczne. Podstawowym kryterium, które butelka dla dziecka musi spełnić, jest konieczność posiadania skutecznego systemu antykolkowego. Butelka antykolkowa dla noworodka musi skutecznie chronić dziecko, przed połykaniem pęcherzyków powietrza, które są bezpośrednią przyczyną nieprzyjemnych dolegliwości kolkowych. Szukając butelki dla dziecka, warto postawić na sprawdzone rozwiązania. W ofercie sklepu znaleźć można produkty takich producentów jak: Canpol, Avent, Lovi, Tommee Tippee, Dr Brown`s. Szukając butelki, warto również kierować się kształtem smoczka. To niezwykle ważny element butelki dla noworodka, który często jest decydujący na etapie akceptacji danej butelki przez dziecko.

Pokazano 1-24 z 148 pozycji

Butelka antykolkowa — dlaczego warto ją mieć?

To zdecydowanie najpopularniejszy rodzaj butelki, często poszukiwany przez rodziców. Kolka to bardzo nieprzyjemna dolegliwość, która potrafi dać się we znaki nie tylko dziecku, ale i rodzicom cierpiącym na widok płaczącego dziecka. Mimo że bezpośrednie przyczyny, mogą być różne, to z pewnością warto zrobić wszystko, aby ograniczyć jej ryzyko. Do najczęstszych przyczyn zalicza się problemy z karmieniem, stąd zakup odpowiedniej butelki, już na etapie kompletowania wyprawki dla noworodka, może uchronić dziecko przed trudnym czasem związanym z tą dolegliwością. 

Butelki dla dziecka — zdrowe i bezpieczne karmienie

Jak powszechnie wiadomo, mleko mamy jest najdoskonalszym posiłkiem dla dziecka. Zawiera wszystkie niezbędne mikroelementy do prawidłowego rozwoju. Nie każda mama karmi jednak piersią. Czasami wynika to z różnych przeciwwskazań medycznych, a w innej sytuacji jest to świadomy wybór kobiety. Najważniejsze jednak, bez względu na formę podania posiłku, jest to, aby dziecko było najedzone, a posiłek pełnowartościowy. Czasami również butelka do karmienia niemowląt zostaje wprowadzona po pewnym czasie karmienia piersią. Wiąże się to np. z koniecznością powrotu mamy do pracy zawodowej. 

Jak rozpocząć karmienie butelką, jako kolejny etap po karmieniu piersią?

Z pewnością warto się do tego odpowiednio przygotować. Dla dziecka jest to duża zmiana, więc trzeba zapewnić maluchowi możliwie najłagodniejsze przejście na nowy rodzaj podania posiłku.

  • Butelka do karmienia powinna być wprowadzona stopniowo. Przyzwyczajanie warto rozpocząć 2-3 tygodnie wcześniej niż moment pozostawienia dziecka bez mamy na dłuższy czas.
  • Wybierz odpowiednią chwilę, na "poznanie" się dziecka z butelką. Maluch nie powinien być rozdrażniony i zbyt głodny.
  • Dopilnuj, aby temperatura podawanego mleka, była bardzo zbliżona, do temperatury ciała (ok. 37 st. C).
  • Podając butelkę dziecku, zadbaj, aby smoczek był wcześniej zanurzony w mleku. Pozwoli to dziecku poczuć znajomy smak i zapach.
  • Mleko przy pomocy butelki powinno być podane w pozycji dziecka półpionowej. Dziecko dzięki temu będzie mogło lepiej kontrolować prędkość podania pokarmu.
  • Nie zniechęcaj się łatwo. Pierwsze próby mogą być nie udane, ale warto być spokojnym i cierpliwym.

Wybór odpowiedniej butelki dla dzieci

Przeglądając ofertę sklepu niemowlęcego, łatwo zauważyć, że wybór butelek do karmienia jest ogromny. Zanim kupimy butelkę, musimy zdecydować się na odpowiednią pojemność, materiał, kolor.

Pojemność butelki dla niemowląt

Pojemność to pierwsza cecha, którą musimy sprawdzić. Szczególnie jest to ważne w przypadku noworodków, dla których najczęściej kupujemy butelki w przedziale 120-160ml. Jest to pojemność optymalna w pierwszych czterech miesiącach życia. Jeśli opiekujemy się wcześniakiem, możemy zdecydować się na jeszcze mniejszą pojemność. Butelki dla wcześniaków często charakteryzują się pojemnością w okolicy 60 ml. 

Po czwartym warto posiadać butelkę do karmienia o większej pojemności. Rodzice wtedy kupują najczęściej butelki o pojemnościach zbliżonych do 250 ml. 

Dla starszych dzieci dedykowane są z kolei butelki posiadające pojemność przekraczającą 300 ml.

Butelka szklana czy plastikowa?

Szkło i plastik (PP./polipropylen) to najpopularniejsze materiały, z których wykonywane są butelki dla niemowląt. Mimo iż wielu rodzicom szkło kojarzy się z dawnymi czasami, to jego popularność stale wzrasta, i ten materiał wraca do łask. Wszechobecny trend eko sprawił, że plastikowe butelki dla dzieci, straciły w oczach wielu mam. Mimo iż ich zaletą, jest niższa waga, oraz większa wytrzymałość, to względy środowiskowe zaczynają przeważać. 

Zaletą szklanych butelek do karmienia niemowląt, jest ich bezpieczeństwo na płaszczyźnie wpływu na zdrowie dziecka. Nie zawierają żadnych szkodliwych substancji. Butelki szklane dla dzieci są też neutralne dla środowiska i podlegają recyklingowi. Posiadają one też wiele walorów użytkowych. Łatwo jest je utrzymać w czystości poprzez skuteczne domycie. Nie zmieniają również koloru i zapachu pod wpływem kontaktu z posiłkiem. 

Jak bezpiecznie podać posiłek dziecku przy pomocy butelki?

Karmienie butelką wymaga dużo więcej przygotowań niż karmienie piersią. Aby wszystko odbyło się w pełni bezpiecznie, warto dopilnować kilku szczegółów. Produkty takie jak laktator, pojemniki na pokarm i oczywiście butelki do karmienia niemowląt, powinny być dokładnie wymyte.

Butelki dla noworodków i niemowląt warto myć w specjalnym płynie dedykowanym do tej czynności. Znajdziesz go TUTAJ.

Do podgrzewania mleka koniecznie użyjmy odpowiedniego podgrzewacza. Podgrzewacz do butelek zapewni posiłkowi odpowiednią temperaturę. Przed podaniem mleka koniecznie skontrolujmy czy jest optymalna (37 st. C). Do podgrzewania posiłku dla dziecka nigdy nie używaj mikrofalówki.

Ile butelek dla niemowląt kupić dziecku?

Każda doświadczona mama wie, że jedna butelka to za mało. Zważywszy, że dziecku podawany jest posiłek zwykle co około 3 godzin, to mając jedną butelkę, będziemy musieli co chwilę myć ją i przygotowywać do podania kolejnego posiłku. Dodatkowo jedna butelka to proszenie się o kłopot, który mógłby się pojawić po jej uszkodzeniu (oczywiście w najmniej odpowiednim momencie). Mając więcej butelek, możemy łatwo rozplanować karmienie i czyszczenie rozłożyć na mniejszą częstotliwość. Zanim kupimy butelkę do karmienia, warto rozważyć zakup gotowego zestawu. Zestaw butelek do karmienia zawiera najczęściej butelki o różnych pojemnościach. Dzięki niemu jesteśmy bardzo dobrze przygotowaniu do tak ważnej czynności, jaką jest karmienie dziecka. 

Butelki antykolkowe dla noworodków i niemowląt

Kolka to jedna z tych dolegliwości, z którą ma do czynienia większość mam maluchów. Jej pojawienie się, może być wynikiem stosowania nieodpowiedniej butelki. Dlatego też warto wybrać butelkę ze zintegrowanym systemem antykolkowym. W produktach poszczególnych firm stosowane są różnego typu rozwiązania. Większość butelek dla niemowląt posiada system antykolkowy oparty na smoczku. Zwykle jest to otwór, który ma za zadanie odprowadzić powietrze, podczas kiedy maluch pije. W ofercie występują również butelki do karmienia z bardziej zaawansowanym systemem. Najlepszym przykładem będzie tutaj Dr Brown`s. Jego system antykolkowy oparty jest na specjalnej rurce. Produkty tego producenta na całym świecie uważane są za najlepsze w dziedzinie walki z kolką niemowlęcą. Rozwiązanie antykolkowe redukuje występowanie kolki u dzieci oraz zbyt częste odbijanie się czy infekcje ucha środkowego.

Butelka dla dziecka z właściwym smoczkiem

Dobór butelki do wieku dziecka nie ogranicza się jedynie do jej pojemności. Musi być zamontowany również odpowiedni smoczek. Producenci często smoczki opisują oznaczeniem odpowiadającym ilości miesięcy, które ma dziecko. Im smoczek do butelki dedykowany jest do starszego dziecka, tym tempo przepływu mleka jest większe. Specjalne miejsce zajmują smoczki dla wcześniaków, które mają bardzo niewielki przepływ, odpowiadający potrzebom bardzo małych dzieci. Zapobiega to zakrztuszeniu się wcześniaka. Jeśli wchodzimy w etap podawania kaszki dla niemowląt, to warto nabyć specjalny smoczek do tego przeznaczony. Często smoczki te są oznaczone symbolem "X".

Co poza butelką dla niemowlaka warto jeszcze kupić?

Poza butelką dla noworodka warto nabyć:

  • Podgrzewacz do butelek, który zapewni bezpieczne podgrzanie posiłku dla dziecka. 
  • Szczotkę do butelek, która ułatwi dokładne wymycie i pozwoli dotrzeć we wszystkie zakamarki.
  • Suszarkę do butelek. Pamiętajmy, że warto dbać o czystość. Obecność suszarki umożliwi dokładne wysuszenie butelki, tak aby bakterie i drobnoustroje nie mogły się rozwijać w wilgotnych zakamarkach butelki.
  • Opakowanie termiczne. Jest szczególnie przydatne podczas spacerów z wózkiem.

Produkt dodany do ulubionych