Otulacz dla noworodka

Otulacz dla noworodka jest produktem często niedocenianym, lecz doskonale sprawdza się on w pierwszym okresie życia malucha. Dziecko przychodząc na świat musi zmierzyć się z zupełnie innym zestawem bodźców, niż miało do tej pory do czynienia. Stefa komfortu malucha znika i nie łatwo jest mu przyzwyczaić się do nowego. To co czuł przed narodzinami kojarzy mu się ze spokojem i wygodą. Dlatego otulenie i ograniczona przestrzeń działa na noworodka uspokajająco. Dlatego też otulacz dla noworodka warto kupić już podczas kompletowania wyprawki dla dziecka. Poza działaniem uspokajającym otulacz niemowlęcy posiada również szereg innych zalet. Dziecko dzięki niemu lepiej śpi oraz rzadziej miewa kolki.

Pokazano 1-10 z 10 pozycji

Dlaczego otulenie noworodka jest ważne?

Narodziny to ogromny stres zarówno dla mamy, jak i samego dziecka. Gwałtownie znika to z czym maluch miał do czynienia podczas całego okresu ciąży, a pojawia się nowe. Zanim dziecko zrozumie, jak piękna jest ta nowa dla niego rzeczywistość, musi zmierzyć się z zupełnie nowymi bodźcami. Otulacz dla noworodka jest produktem, który poprzez delikatne otulenie tkaniny przypomina pobyt w brzuszku mamy. Dzięki otulaczowi, proces przyzwyczajania się do swobody przebiega łagodnie. 

Otulacz dla noworodka i odruch Moro

Kontakt z intensywnymi bodźcami z otoczenia dziecka może być również przyczyną występowania odruchu Moro. Dla wielu rodziców może być to tajemniczo brzmiąca nazwa, dlatego już spieszymy z wyjaśnieniem. Odruch Moro pojawia się już w czasie ciąży. Jest to odruch bezwarunkowy. W momencie wystąpienia silnego bodźca zewnętrznego, takiego jak hałas, zapalenia światła, niespodziewane dotknięcie, dziecko reaguje w konkretny sposób. Noworodek wykonuje gwałtowny ruch, w którego trakcie rozsuwa ręce i szeroko rozstawia palce. Towarzyszy temu  szybszy oddech oraz płacz. Odruch Moro może spowodować nagłe wybudzenie i płacz dziecka. Stosując otulacz dla niemowlaka jesteśmy w stanie całkowicie wyeliminować ten odruch z życia dziecka, lub bardzo go ograniczyć, co korzystnie wpłynie na możliwość wyspania się malucha. 

Otulacz niemowlęcy sposobem na kolkę

Kolka to niestety popularna wśród maluchów dolegliwość. Objawia się napadowym płaczem, który pojawia się najczęściej późnym popołudniem lub wczesnym wieczorem. Inne oznaki to podkurczone nóżki, zaciśnięte piąstki i twardy, wzdęty brzuszek. Otulanie jest jedną z metod która przynosi szybką ulgę, koi płacz noworodka oraz ułatwia zasypianie dziecka

Jak długo otula się dziecko?

Otulanie noworodka możemy rozpocząć zaraz po urodzeniu. Rodzice najczęściej otulają do momentu, kiedy maluch zaczyna sam przewracać się na boki. Przypada to zwykle na ok. 3 miesiąc życia dziecka. Jest to również moment w którym spokojne leżenie przestaje dziecku odpowiadać i aktywność malucha znacząco się zwiększa. Rezygnacja z otulacza jest również ważna, by nie narazić dziecka na ograniczenia w rozwoju motorycznym. Warto jednak pamiętać, że każde dziecko jest inne, więc to co w przypadku jednego się sprawdziło, nie musi być odpowiednie dla innego malucha. Warto więc obserwować nasze dziecko i okres używania otulacza dostosować do jego potrzeb. Jeśli już zdecydujemy się na rezygnację z otulania niemowlaka, dobrym pomysłem jest systematyczne rozluźnienie otulenia, aż do całkowitego jego braku, gdyż każda gwałtowna zmiana może dziecku nie przypaść szybko do gustu. 

Rodzaje otulaczy dla noworodków i niemowląt

Szukając otulacza dla naszego dziecka mamy możliwość wyboru produktu w różnej formie. 

Dedykowany otulacz dla noworodka przygotowywany jest z określonej formy i wyposażony najczęściej w rzep. Otulenie dziecka w tego typu produkt jest łatwiejsze dla rodzica, gdyż nie musi się on zastanawiać jak zawinąć malucha. Tego typu otulacz przygotowywany jest najczęściej z bawełny. W zależności od preferencji rodzica, otualcze te oferowane są z wypełnieniem lub bez niego. Jeśli uznamy, że temperatura jest na tyle niska, że warstwy bawełny będą niewystarczające, to warto wybrać model ocieplany. Zapewni on lepszą izolację i sprawi, że maluszek nie zmarznie. 

otulacz dla noworodka

Innym rodzajem otulaczy dla niemowląt, są modele przypominające dużą pieluszkę. Rozmiar, którym charakteryzuje się taki otulacz to 120x120cm. Taka ilość materiału pozwoli na wygodne zawinięcie maluszka. Otulacz w tej formie wymaga większej wprawy od rodzica, lecz jego zaletą jest duży zakres regulacji. Otulacze te przygotowywane są często z bawełny muślinowej lub bambusa. Mamy więc możliwość wyboru rodzaju materiału, który najbardziej nam odpowiada.  

Otulacz bambusowy dla noworodka

otulacz bambusowy

Cechuje się właściwościami antyalergicznymi. Posiada również właściwości termoregulacyjne i doskonale sprawdza się szczególnie latem. Włókna bambusowe bardzo dobrze chłoną wilgoć, co pozwala chronić dziecko przed nadmiernym zapoceniem i przegrzaniem. Ogromną zaleta otulacza bambusowego jest jego delikatność. Nie powoduje otarć i podrażnień na wrażliwej skórze noworodka. 

Jak ubierać noworodka do otulacza?

Ubierając dziecko do snu powinniśmy dostosować odzież niemowlęcą do temperatury w pomieszczeniu. Ponieważ otulacz wykonany jest zwykle z cienkiego materiału, to można go uznać jako dodatkową warstwę odzieży.

Jeśli w domu jest ciepło, to możemy się zdecydować wyłącznie na body niemowlęce. Pajacyk dla niemowlaka będzie dobrym rozwiązaniem w przypadku chłodniejszych pomieszczeń. 

Otulacz jest produktem uniwersalnym, dostosowanym do każdej pory roku, jednak przy zbyt wysokiej letniej temperaturze, warto z niego zrezygnować.

Czy rożek i śpiworek można użyć w formie otulacza?

Zdecydowanie nie. Otulacz ma za zadanie ściśle przylegać do ciała dziecka. Zarówno rożek jak i śpiworek są produktami niewystarczająco elastycznymi aby spełnić tą funkcję. Ponadto grubość materiału może spowodować dyskomfort u niemowlaka, oraz przegrzanie. 

Popularne kategorie

Kliknij ----> tutaj <---- i zobacz warunki promocji

Produkt dodany do ulubionych