Chusty do noszenia

Obecnie coraz częściej można spotkać rodziców używających chusty do noszenia dziecka. Wśród rodziców korzystających z tej formy bliskości, zdanie na ten temat są niezwykle pochlebne. Zalet chustowania dziecka jest wiele i dotyczą one zarówno dziecka jak i rodzica. Maluch przychodząc na świat potrzebuje bliskości rodziców, która odgrywa ogromną rolę w zapewnieniu dziecku poczucia bezpieczeństwa. Również dla rodzica bliskość dziecka to naturalna potrzeba do której dążymy. Chusta do noszenia dziecka pozwala maluszkowi czuć dotyk, zapach i bicie serca rodzica. Dla dziecka którego wzrok posiada wiele ograniczeń, tego typu doznania są niezwykle ważne. Chusta do noszenia posiada zalety nie tylko w sferze emocjonalnej, budującej bliskość i relację rodzic-dziecko, lecz również praktycznej. Ilość obowiązków związanych z opieką nad dzieckiem potrafi być ogromna. Nie zawsze łatwo pogodzić poszczególne czynności. Noszenie w chuście pozwala mieć maluszka zawsze na oku i jednocześnie za sprawą wolnych rąk, wykonywać codzienne czynności. Oczywiście użycie chusty nie ogranicza się wyłącznie do domu. Rodzice z przyjemnością zabierają dziecko w chuście na spacery, wycieczki czy zakupy, doceniając wspólny komfort. 

Pokazano 1-8 z 8 pozycji

Chusta do noszenia czy warto?

Jest to pytanie które zadaje sobie wiele mam kompletujących wyprawkę dla noworodka. Odpowiedź jednak jest niezwykle prosta - zakup chusty do noszenia to doskonały pomysł. Mimo, że dla osoby początkującej pierwsze wiązania mogą być wyzwaniem, to niezwykle łatwo przekonać się do tego produktu. 

Największą zaletą chusty do noszenia, jest zapewnienie dziecku i opiekunowi niezwykłej bliskości, którą trudno do czegokolwiek porównać. Maluszek wtulony w mamę, ma możliwość słuchania bicia jej serca, co działa wyciszająco i daje poczucie bezpieczeństwa. 

Narodziny dziecka, to ogromna zmiana zarówno dla rodziny, jak i samego dziecka, które musi się mierzyć z wieloma nowymi doświadczeniami. Ogromny świat, zupełnie nowe dźwięki i inne bodźce potrafią przytłoczyć. Aby ułatwić dziecku łagodne oswojenie się z tym, dobrym rozwiązaniem jest zapewnienie dziecku poczucia bezpieczeństwa i bliskości, których doskonałym źródłem jest chusta do noszenia. Używanie chusty niemowlęcej pozwala zapewnić dziecku warunki podobne do tych z którymi miał do czynienia w brzuszku mamy, czyli delikatne ciepło, łagodne kołysanie i bicie serca. 

Jaka chusta dla noworodka?

Dziecko przychodząc na świat potrzebuje naszej delikatności i opieki. Warto mieć świadomość jakie maluch ma potrzeby i ograniczenia. Jeśli zdecydujemy się na chustę do noszenia, to koniecznie musimy wybrać model który pozwoli dziecku przyjąć pozycję bezpieczną dla jego bioderek, kręgosłupa i główki. 

W przypadku noworodków mamy możliwość wyboru dwóch rodzajów chust, które doskonale sprawdzają się podczas codziennej opieki nad tak małym dzieckiem. 

Jednym z najpopularniejszych modeli są chusty tkane. Pozwalają one na bardzo dobrą stabilizację kręgosłupa maluszka, jednak od rodzica wymagają większego doświadczenia. Ponieważ pierwsze kroki w wiązaniu i dociąganiu nie zawsze są łatwe, to warto skorzystać z pomocy certyfikowanego doradcy noszenia. Osoba ta krok po kroku nauczy nas, jak sobie radzić z chustą i zapewnić dziecku wygodną oraz zdrową pozycję. 

Innym rodzajem chust, na które decydują się osoby obawiające się trudu wiązania chusty tkanej, są modele kółkowe. Chusta kółkowa pozwala nosić dziecko bez konieczności wiązania, co stanowi ważny argument dla wielu rodziców i jest dużym ułatwieniem szczególnie dla tatusiów. Wadą tego modelu może być fakt, iż dziecko w chuście kółkowej obciąża zwykle kręgosłup rodzice jednostronnie, co może być na dłuższą metę przyczyną bólu. 

Wygodne chusty do noszenia

Wybór chusty do noszenia bywa trudny. Nie ułatwia tego również ogromny wybór, zarówno modeli jak i wzorów. Aby zakup chusty do noszenia mógł być udany, warto wcześniej odpowiedzieć sobie na kilka pytań pozwalających bardziej sprecyzować nasze potrzeby.

Istotne będą:

  • Ile czasu  w ciągu dnia dziecko będzie spędzało w chuście?
  • Dla dziecka w jakim wieku chusta ma być odpowiednia?
  • Czy chusta będzie używana tylko w domu, czy również poza nim?
  • Czy chusta ma być dostosowana do różnych pór roku?
  • Czy chusta ma być uniwersalna dla kilku osób?

W zależności od odpowiedzi na powyższe pytania, wybrana chusta powinna się charakteryzować odpowiednią długością i grubością (gramaturą).

Rozmiar chusty do noszenia

Szukając chusty do noszenia dziecka, podczas zakupu należy uwzględnić rozmiar noszonej odzieży. Jest to niezwykle ważne w przypadku chust tkanych, dla których zachodzi konieczność zastosowania odpowiedniego wiązania, które można zrealizować, tylko pod warunkiem posiadania wymaganej długości materiału. Najpopularniejszymi rodzajami wiązania noworodka jest tzw. kieszonka i kangur. Przy wyborze długości chusty warto uwzględnić wymagania dla kieszonki, gdyż kangur wymaga chusty mniejszej długości. 

Rozmiar odzieży a minimalna długość chusty:

Dla rozmiaru odzieży 40 - Rozmiar 6: 4,6m

Dla rozmiaru odzieży 38 - Rozmiar 5: 4,2m

Dla rozmiaru odzieży 36 - Rozmiar 4: 3,6m

Dla rozmiaru odzieży 34 - Rozmiar 3: 3,2m

Dla rozmiaru odzieży 32 - Rozmiar 2: 2,6m

Szukając chusty warto pamiętać o innych osobach, które będą jej używały i dobrać rozmiar dla osoby o największym rozmiarze. 

Chusta do noszenia - materiał

Oferta chust do noszenia jest niezwykle szeroka i z łatwością rodzice znajdą, model dostosowany do swoich potrzeb. Wybór chusty może ograniczyć się do tradycyjnej bawełny 100% lub mamy możliwość zakupu materiałów wzbogaconych o włókna bambusowe lub np. lnu. W przypadku noworodków oraz rodziców mniej doświadczonych w chustowaniu, najbardziej polecanym materiałem jest bawełna 100%. Wpływ mają na to zarówno czynniki praktyczne, takie jak łatwość utrzymania jej w czystości, jak również funkcjonalność która ułatwia wygodne wiązanie i codzienne użytkowanie chusty. 

Odpowiedni splot dla chusty do noszenia

Chusty dla niemowląt muszą cechować się odpowiednią nośnością, która zapewni dziecku bezpieczeństwo. Większość modeli jest testowana na wytrzymałość wielokrotnie większą niż wymagana, tak aby każdy rodzic czuł, że dziecko jest właściwie chronione. Duże znaczenie dla zachowania odpowiednich parametrów materiału ma jego splot.

Najczęściej w chustach do noszenia dzieci znajdziemy splot skośno-krzyżowy. Jest to rodzaj splotu stosowany zwykle w cieńszych modelach chust a jego zaletą jest ułatwione wiązanie i dociąganie. 

Innym, równie popularnym rodzajem są chusty żakardowe. Cechują się większą grubością i polecane są dla starszych dzieci. Powodem jest fakt zapewnienia rodzicowi w chuście żakardowej, lepszego poziomu komfortu.

Chusty do karmienia w uroczych wzorach

W zależności od preferencji, wybór wzorów chust do noszenia potrafi być niezwykle szeroki. Mamy mogą wybierać zarówno w modnych kwiatowych motywach jak i bardziej stonowanych printach. 

Produkt dodany do ulubionych