Zabawki dla niemowląt

Dziecko przychodząc na świat potrzebuje przede wszystkim miłości rodziców i ich troski. Trudno jest nam jednak wyobrazić sobie malucha bez zabawki niemowlęcej. Zabawki dla niemowląt to nie tylko produkty, których zadaniem jest umilanie czasu i zapewnienie rozrywki. Dla niemowląt, których rozwój w pierwszych miesiącach jest niezwykle dynamiczny, zabawki stanowią element wspierający pozyskiwanie nowych umiejętności. Doskonale stymulują rozwój zmysłów i motoryki, zachęcając dziecko do ruchu. Wśród zabawek dedykowanych dla niemowlaka, znaleźć można zarówno te najprostsze propozycje w postaci np. tradycyjnej grzechotki, jak i bardziej złożone i angażujące dziecko w szerszym zakresie, jak np. maty edukacyjne. Zanim wybierzemy konkretny produkt, warto również zastanowić się jaką funkcje spełnić ma zabawka niemowlęca. Jedne z nich mają za zadanie wyciszyć maluszka a inne wprost przeciwnie, projektowane są by jak najdłużej zapewnić mu rozrywkę. 

Pokazano 1-24 z 237 pozycji

Pierwsza zabawka dla noworodka

Każde dziecko po przyjściu na świat, potrzebuje kilku dobrych tygodni zanim wstępnie zaadaptuje się do świata w którym się znalazło. Początkowo maluch ogromną większość czasu spędza na spaniu i karmieniu. Dlatego też rodzice przygotowując się na przyjście na świat dziecka, kupno zabawek dla malucha mogą odłożyć na dalszy plan. Nie oznacza to, że wyprawka dla noworodka musi być tego typu produktów pozbawiona. Warto jednak mieć świadomość, że zanim dziecko skorzysta nawet ze zwykłej grzechotki, musi minąć odpowiednia ilość czasu. Mimo, że dziecko nabywa nowe umiejętności w dość szybkim tempie, to jednak jego możliwości w pierwszych miesiącach życia, są bardzo ograniczone. Podstawowym problem dla noworodka i niemowlaka w początkowym okresie, jest słabo rozwinięty narząd wzroku. Będąc w brzuszku mamy, wzrok był dziecku całkowicie zbędny. Dlatego też rodząc się noworodek posiada jedynie podstawową zdolność widzenia w której dostrzegane są wyłącznie duże kontrasty, rozmazany obraz i to co znajduje się w odległości nie większej niż ok. 30 cm - czyli w sam raz aby widzieć twarz mamy podczas karmienia. 

Szukając zabawki dla noworodka, oczywiście możemy wybrać produkty, których co prawda on sam w pierwszym momencie nie wykorzysta, ale pozwolą urozmaić przestrzeń mu najbliższą. Może to być urocza maskotka, przytulanka, czy zawieszka do łóżeczka. Pamiętajmy jednak, że najbliższe otoczenie malucha w łóżku niemowlęcym, to przestrzeń zarezerwowana do spania. Dla bezpieczeństwa noworodka nie powinniśmy umieszczać w najbliższym otoczeniu dziecka, dużej liczby elementów, w tym również zabawek. 

Ciekawą zabawką, która wspaniale sprawdzi się zarówno w początkowym okresie, jak później, jest maskotka z funkcją emisji białego szumu. Biały szum, to dźwięki które kojarzą się dziecku z błogim okresem spędzonym w brzuszku mamy. Działają one na noworodka uspokajająco i wyciszająco. Będzie to więc zabawka, która pomoże noworodkowi szybciej oswoić się z nowym dla niego miejscem. 

Bezpieczne zabawki dla niemowląt

Szukając zabawek dla noworodka lub niemowlaka, bezpieczeństwo dziecka jest najwyższą wartością, którą powinniśmy brać pod uwagę podczas wybory produktu. 

Zabawka dla niemowlaka, powinna posiadać atesty dopuszczające ją do użytku w Polsce. Ważne aby materiały z których została wykonana były w pełni bezpieczne. Szczególnie plastikowe elementy zabawek powinny być wolne od takich substancji jak BPA. Dziecko często wkłada zabawki do ust więc nie może to stanowić dla niego zagrożenia. 

Zwróćmy uwagę, czy zakupiony produkt nie posiada niewielkich, łatwo odczepianych elementów, które mogłyby zostać włożone do ust i połknięte. Dlatego również ważne aby jak najczęściej sprawdzać stan zabawek, które powierzamy bobasowi. Żaden produkt nie jest wieczny, a już w szczególności przy maluszku który uwielbia rzucać wszystkim gdzie popadnie.

Jakie zabawki dla niemowląt warto kupić?

Szukając zabawek dla dziecka warto zadbać zarówno o proste produkty, którymi maluch będzie mógł się swobodnie bawić, jak i te bardziej złożone, które zapewnią mu pobudzenie zmysłów i będą stymulować rozwój. 

Jednymi z najprostszych zabawek wykorzystywanych przez dzieci praktycznie od wieków, jest grzechotka i gryzak. Trudno i dziś wyobrazić sobie malucha bez tych niezwykle funkcjonalnych elementów dzieciństwa. Grzechotka niemowlęca, to lekka i wygodna zabawka, która nie tylko wypełnia czas, ale i również pozwala ćwiczyć wiele umiejętności. Gryzak natomiast to podstawowy przyjaciel malucha w trudnym okresie ząbkowania. Zarówno jedna jak i druga zabawka nie stanowi również wyzwania dla żadnego domowego budżetu i może sobie na nią pozwolić rodzic każdego malucha.

Szukając bardziej wyszukanych elementów, ogromna ilość rodziców decyduje się na zakup maty edukacyjnej i karuzeli do łóżeczka. To dwie zabawki, które potrafią zapewnić niemowlakowi wiele godzin wesołej zabawy. Dodatkowo karuzela doskonale sprawdza się w czasie usypiania maluszka, więc może pełnić różne funkcje. 

Mata edukacyjna, to prawdziwe centrum zabawy dla malucha. Dziecko jest zwykle oczarowane wieloma ciekawymi rozwiązaniami. Podobają mu się zarówno zabawki wiszące nad główką, jak i ukryte na macie niespodzianki - np. szeleszczące elementy, czy piszczki. 

Szukając zabawek, które można zabrać ze sobą na spacer, nie możemy nie wspomnieć o różnych zawieszkach. Dzięki uniwersalnym mocowaniom i małym gabarytom, zabawki te mogą towarzyszyć dziecku zarówno w czasie leżakowania, jak i rodzinnego spaceru z wózkiem. 

Zabawki niemowlęce - odpowiednia kolorystyka

Wybierając zabawki dla niemowląt warto podkreślić, jak ważny jest wybór odpowiednich dla nich kolorów. Duże znaczenia ma to w przypadku tych najmniejszych dzieci, czyli pierwszych 3-4 miesięcy. W tym okresie warto wybierać produkty o zdecydowanych kolorach i kontrastach. Dużą popularnością cieszą się wszelkie czarno białe zabawki niemowlęce, nieraz połączone z kolorem czerwonym. Ma to związek z możliwościami dziecka, które tego typu zestawienia może łatwiej dostrzec i tym samym chętniej zainteresować się zabawką. Im starsze dziecko, tym lepsza ostrość widzenia i szersza zdolność lepszego dostrzegania barw. Niezwykle popularne są kontrastowe książeczki wypełnione zestawieniem różnych figur i kształtów, które doskonale stymulują zmysł wzroku dziecka i rozwijają spostrzegawczość. Pierwsza książeczka dla niemowlaka, to również doskonała zabawka do wspólnej zabawy z dzieckiem i rozwijania aparatu mowy. 

Sensoryczne zabawki dla niemowląt

Dotyk jest zmysłem niezwykle ważnym dla każdego niemowlaka. Rozwija się on jeszcze w życiu płodowym. Tuż po urodzeniu oraz w pierwszych miesiącach życia dziecko potrzebuje przede wszystkim bezpośredniego, fizycznego kontaktu z mamą, której bliskość uspokaja i odpręża. 

Produkt dodany do ulubionych