Smoczki dla noworodków i niemowląt

smoczek ortodontyczny czy symetryczny

Smoczek uspokajający jest jednym z tych elementów, które w pierwszej kolejności kojarzą się z dzieckiem. Dzisiejsze mamy mają ogromny wybór produktów dedykowanych dla najmłodszych, szczególnie dobrze to widać jeśli weźmiemy pod uwagę smoczki dla niemowląt. Jeszcze kilkanaście lat temu królował smoczek kauczukowy inaczej zwany smoczkiem lateksowym. Pomimo, iż nadal jest dostępny i ma wśród rodziców wiernych zwolenników, to jednak prym wiodą obecnie smoczki uspokajające silikonowe. Pomimo, iż mogłoby się wydawać, że silikonowe smoczki całkowicie wyprą lateksowe odpowiedniki, to jednak wraz z nadejściem mody na produkty ekologiczne i naturalne pomału widać odwracający się trend i powrót do naturalnego produktu jakim jest kauczuk. Oczywiście oba rodzaje smoczków mają zarówno swoje zalety jak i wady, jednak trudno byłoby wybrać zdecydowanego zwycięzcę tej rywalizacji o względy noworodków i niemowląt. 

Pokazano 1-24 z 337 pozycji

Dlaczego smoczek niemowlęcy jest tak ważny w rozwoju dziecka?

Obecność smoczka w rozwoju dziecka, związana jest bezpośrednio z potrzebami malucha. Potrzeba ssania pojawia się już na etapie życia płodowego i towarzyszy maluchowi przez wiele miesięcy po urodzeniu. Potrzeba ssania związana jest bezpośrednio z potrzebą przyjmowania pokarmu. Dzięki temu odruchowi dziecko może zaspokoić głód, np. podczas karmienia piersią. 

Ssanie pełni też ważną rolę w procesie uspokajania noworodka. Maluch często potrafi reagować płaczem np. na głód. Przystawienie dziecka do matczynej piersi, sprawia, że szybko się uspokaja. W przerwach między karmieniem ratunkiem na rozdrażnienie malucha staje się więc smoczek niemowlęcy.

Smoczki dla niemowląt, czy wszystkie dzieci muszą z nich korzystać? 

Pomimo, iż potrzeba ssania towarzyszy każdemu maluchowi, to jednak warto pamiętać, że każde dziecko jest inne. To czy smoczek w rozwoju malucha będzie wskazany, zależne jest od nasilenia odruchu ssania. Nie warto więc smoczka wprowadzać na siłę. Powinien być on odpowiedzią na przesłanki które zaobserwujemy podczas opieki nad maluchem. Może to być np. długotrwałe rozdrażnienie z którym nie możemy sobie poradzić. Inną przesłanką, która może oznaczać, że dziecku potrzebny jest smoczek, jest potrzeba ssania kciuka. Ssania kciuka może prowadzić do wad zgryzu, oraz jest problematyczne ze strony odpowiedniego dbania o higienę (smoczek dla niemowlaka zawsze możemy łatwo wysterylizować).

Jak wybrać smoczek dla noworodka?

Aby smoczek można było uznać za produkt bezpieczny dla naszego dziecka, musi on nie tylko spełnić szereg wymogów formalnych związanych z jego produkcją, ale również powinien być odpowiednio dobrany do potrzeb malucha. Wybierając smoczek zwróćmy uwagę na kilka jego cech.

  • Kupując smoczek należy zwracać uwagę na tarczkę. Jej rozmiar musi być dostosowany do wieku dziecka. Nie może być ani za mała – dziecko mogłoby wkładać ją do ust, ani za duża bo będzie przeszkadzała. Tarczka smoczka musi mieć też wycięcie na nosek niemowlaka. Wskazana jest również obecność otworów w tarczce pozwalających na właściwą cyrkulację powietrza.
  • Smoczek musi być dostosowany do wieku dziecka. Producenci oferują smoczki z kilku grup wiekowych, dedykowanych dla konkretnych miesięcy życia. Najczęściej zobaczymy więc na smoczkach oznaczenie takie jak: 0-6 miesięcy, 6-18m itp. Stosując smoczki przewidziane dla właściwej grupy wiekowej, mamy największą szansę na odpowiednie dopasowanie kształtu. 
  • Gumka smoczka powinna przeciwdziałać wadom zgryzu. Warto sprawdzić, czy producent prowadził odpowiednie badania w tym zakresie.
  • Wybierajmy produkty atestowane. Nie mogą one zawierać szkodliwych substancji takich jak Bisfenol A.

Smoczek anatomiczny, symetryczny, czy dynamiczny?

Rodzice zastanawiając się jaki smoczek wybrać dla niemowlaka muszą wybrać nie tylko materiał z którego będzie wykonany lecz co jest równie ważne kształt końcówki smoczka.

Smoczek dla noworodka który stale zyskuje popularność zarówno wśród rodziców jak i specjalistów to smoczek anatomiczny inaczej zwany ortodontycznym. Smoczek ortodontyczny cechuje się kształtem gumki przypominającym pierś matki i układa się w buzi malucha podobnie jak kobiecy sutek. Impulsem do opracowania tego kształtu były problemy dzieci z wadą zgryzu. Kształt ortodontyczny ma chronić dziecko przed tymi problemami.
Część producentów oferuje smoczki dla noworodków symetryczne. Gumka symetryczna w smoczku pozwala dziecku obrócić smoczek w ustach bez negatywnego wpływu na komfort i zdrowie dziecka. Gumka jest obustronnie spłaszczona. Według niektórych ekspertów to właśnie smoczki symetryczne są zdrowsze bo nie wywołują nacisku na podniebienie miękkie.

Innym rodzajem są smoczki dynamiczne. Smoczki dynamiczne mają za zadanie cechować się pracą przypominającą naturalny ruch piersi mamy. Smoczki te są twardsze u nasady - dając mocne oparcie dla ust dziecka, natomiast część którą dziecko ssie jest bardziej miękka co powoduje naturalne wydłużanie się smoczka podczas karmienia. Smoczki dynamiczne nie zaburzają jednocześnie oddychania i prawidłowego połykania śliny.

Smoczek silikonowy dla noworodka czy lateksowy ? - zalety i wady

Smoczki lateksowe inaczej zwane również kauczukowymi,  mają pochodzenie naturalne. Ich barwa jest w odcieniach żółtych i brązowych. Cechują się miękkości i są chętnie akceptowane przez dzieci. Niestety wadą może być szybkie odkształcanie się. Nie mogą również być pozostawiane na działanie promieni słonecznych. Zaletą może być fakt, iż nie przyciągają kurzu.

Smoczki silikonowe posiadają gumkę bezbarwną. Nie posiadają smaku i zapachu. Są trwalsze w porównaniu z lateksowym odpowiednikiem i nie ulegają tak często odkształceniom. Zaletą jest również duża powtarzalność, szczególnie w odniesieniu do rozmiaru. 

Smoczek dla wcześniaka

Odrębnym produktem są smoczki dla wcześniaków. Część firm wprowadza specjalną linię smoczków dla dzieci o małej masie urodzeniowej. Są lżejsze i końcówka dostosowana jest odpowiednio rozmiarem. Możemy je znaleźć w ofercie takich marek jak Lovi, Avent, Nuk.

Smoczek niemowlęcy z tarczką czy uchwytem?

Kupując smoczek możemy też wziąć pod uwagę obecność uchwytu. Zarówno smoczki z tarczką jak i tradycyjnym uchwytem mogą być używane z tasiemkami/ łańcuszkami lecz sposób mocowania jest odmienny. Smoczki wyłącznie z tarczką są bardziej odpowiednie dla dzieci które we śnie mają problem z mimowolnym wyciąganiem tradycyjnego smoczka z buzi.

Produkt dodany do ulubionych