Pierwsza książeczka dla niemowlaka

Jeśli zastanawiasz się, czy książeczka dla niemowlaka to dobry pomysł na prezent dla malucha, to podpowiemy, że jak najbardziej warto ją podarować dziecku. Już od najmłodszych lat powinniśmy w dziecku kształtować nawyki, które kiedyś zaprocentują w pozytywny sposób. Mimo, że taka pierwsza książeczka niemowlaka, nie służy do czytania, to jednak dziecko oswaja się z przedmiotem ważnym w życiu każdego człowieka. Książeczki dla niemowląt stymulują rozwój maluszka, pobudzają u niego ciekawość, ćwiczą zdolności manualne i pomagają rozwijać spostrzegawczość. Książeczka edukacyjna za sprawą niewielkich rozmiarów, może towarzyszyć dziecku wszędzie tam gdzie chcemy dziecku zapewnić rozrywkę i wypełnić ciekawie czas. Wykonana z bezpiecznych materiałów, może być używana już od urodzenia, więc doskonale sprawdzi się jako prezent dla noworodka. 

Pokazano 1-13 z 13 pozycji

Pierwsze książeczki niemowlęce są produktem wyjątkowym. Nie przypominają tych nam znanych, gdyż trudno znaleźć w nich literki, czy tradycyjne kartki. Swoją budową dostosowane są za to do wieku maluszka i jego potrzeb, tak by doskonale spełniać swoją funkcję edukacyjną i rozwijającą zmysły.  

Pierwsza książeczka dla niemowlaka - jaką wybrać?

Zanim zdecydujemy się na zakup książeczki dla niemowlaka, warto zapoznać się z najpopularniejszymi ich rodzajami. Rodzice maluchów zwykle do wyboru mają dwa rodzaje książeczek. 

Miękka książeczka z tworzywa

Jest to rodzaj książeczki, który często wykorzystywany jest również w kąpieli. Wykonana z materiału który nie chłonie wody i jest łatwy w utrzymaniu w czystości. Doskonale sprawdzi się również podczas codziennej zabawy np. w łóżeczku. Wzrok maluszka przyciągną kolorowe ilustracje, a dodatkową atrakcją jest bardzo często funkcja piszczka po naciśnięciu jednej ze stron. 

Pierwsza książeczka dla niemowlaka wykonana z tkaniny

Książeczki materiałowe mimo niewielkich rozmiarów potrafią być prawdziwym centrum rozrywki! Liczne strony zawierają ciekawe niespodzianki, które nie potrafią dziecku szybko się znudzić. Już od pierwszych dni książeczka niemowlęca może wspierać rozwój Twojego dziecka. Dzięki odpowiedniej kolorystyce, stymulowany jest wzrok malucha, który u noworodków jest szczególnie ograniczony i poprawia się stopniowo dopiero w ciągu następnych kilku tygodni. Liczne dodatkowe elementy i faktury doskonale wpływają na rozwój umiejętności chwytania i dotyk. To jak wiele zmysłów będzie pobudzać zakupiona przez nas książeczka, zależy od wyboru modelu i ilości elementów dodatkowych w niej zawartych. Dużą zaletą większości książeczek materiałowych, jest obecność uchwytu, który pozwoli zamocować książeczkę w różnych miejscach. Doskonale sprawdza się to np. podczas spaceru. Mocując ją do wózka nie musimy się martwić, że zginie w czasie drogi. 

Książeczki sensoryczne dla niemowląt

Jest to rodzaj książeczek, których zadaniem jest stymulacja rozwoju motoryki małej. Motoryka mała obejmuje ruchy palców i dłoni. Odpowiednie książeczki niemowlęce angażują ruchy paluszków i dłoni malucha. Może się to odbywać dzięki obecności różnych struktur materiałowych, dodatkowych tkanin o różnych właściwościach, czy doszytych elementów w postaci tasiemek. Doskonale w tego typu książeczkach sprawdzają się również elementy 3D. Może to być np. miś czy inne zwierzątko z wystającymi uszkami i noskiem. Dzięki tego typu książeczkom dziecko chętnie wyciąga w ich stronę rączki i ćwiczy chwyt oraz poznawania za sprawą dotyku. 

Ćwiczenia wzroku dzięki książeczce dla niemowlaka - książeczki kontrastowe

Wzrok jest niezwykle ważnym zmysłem, który kiedy dziecko przychodzi na świat jest niezwykle ograniczony. Noworodek nie dostrzega barw, widzi obraz rozmazany, a odległość dostrzeganych przedmiotów nie przekracza 30 cm. Jeśli więc szukamy książeczki dla niemowlaka, warto wybrać model wykonany w kontrastowych kolorach. Kontrasty są tym co tak małe dziecko ma szanse dostrzec, więc najlepiej w pierwszych tygodniach zdecydować się na zabawki w których kolorystyka opiera się na barwach: biały, czarny, czerwony, żółty. 

W wielu książeczkach dla najmłodszych dzieci to właśnie kontrasty stanowią temat przewodni. Na poszczególnych stronach takich książeczek, nie znajdziemy więc kolorowych wesołych obrazków, lecz będą wypełnione różnymi figurami i plamkami. Ich użyteczność może w pierwszej chwili być dla Ciebie zagadką, jednak warto wiedzieć, że wspaniale wpływają one na rozwój wzroku dziecka. 

Książeczki stymulujące rozwój mowy

Kiedy wzrok dziecka poprawi się na tyle, by dostrzegać większą liczbę barw, oraz widzieć bardziej ostro, warto wprowadzić książeczki, które poza kontrastami, będą miały w sobie również treść. Od około 5-6 miesiąca, kiedy maluch zaczyna gruchać i gaworzyć, polecamy wprowadzić książeczki niemowlęce wypełnione ciekawymi obrazkami, które pozwolą rodzicom aktywnie uczestniczyć w rozwoju mowy dziecka. Warto wtedy razem z maluchem przeglądać książeczki niemowlęce opowiadając mu co znajduje się na poszczególnych stronach - pokazywać obrazki i nazywać przedmioty. Doskonale sprawdza się naśladowanie różnych odgłosów zwierząt, które zawsze wywołuje wiele uśmiechu u dziecka, stąd polecamy posiadać przynajmniej jedną książeczkę w tej tematyce. 

Produkt dodany do ulubionych