Laktator elektryczny
Laktator elektryczny to popularny produkt, który coraz częściej kupowany jest już na etapie kompletowania wyprawki. Wybierany jest ze względu na dużą wygodę stosowania i możliwość komfortowego odciągania pokarmu. Najpopularniejszymi produktami są modele oferowane przez takie firmy jak: Medela, Canpol, Babyono, Lovi czy Avent. Laktatory elektryczne podobnie jak manualne odpowiedniki, nie posiadają dużych rozmiarów. Jest to ważne dla mam, dla których istotna jest mobilność urządzenia. Ogromną zaletą laktatorów elektrycznych jest skuteczne pobudzanie laktacji. Są one więc często stosowane w sytuacji braku odpowiedniej ilości pokarmu. Również w przypadku mam, które z kolei zmagają się z dużą ilością pokarmu urządzenie, to będzie zbawienne i będzie ratunkiem na obolałe piersi. Nie warto bagatelizować problemów z nawałem pokarmowym, gdyż może on się przerodzić w niezwykle bolesne zapalenie piersi.
Laktatory elektryczne nowego typu działają dwufazowo. Oznacza to, że praca laktatora imituje rytm ssania dziecka , dzięki czemu proces odbywa się bardziej naturalnie i w większym komforcie dla kobiety.
Kupując elektryczny odciągacz warto dokupić kompatybilne buteleczki, które pasują do laktatora i usprawnią proces odprowadzania pokarmu.
Canpol babies - Laktator elektryczny podwójny ExpressCare z aspiratorem 12/212
Kiedy warto kupić laktator elektryczny?
Laktator jest urządzeniem, które niezwykle ułatwia wiele aspektów związanych z naturalnym karmieniem. Jest przydatny zarówno w sytuacji braku dostatecznej ilości pokarmu, jak i jego nadmiaru. Używając laktatora, przyzwyczajamy piersi do systematycznego karmienia. Jeśli decydujemy się na tę formę karmienia, to z pewnością warto go zakupić już w końcowym etapie ciąży.
Laktator elektryczny doskonale się sprawdzi w sytuacji, kiedy pojawi się potrzeba odciągnięcia większej ilości pokarmu. Automatyczna praca pozwoli to osiągnąć bez wysiłku dla mamy.
Jaki laktator elektryczny kupić?
Szukając idealnego laktatora elektrycznego, warto zweryfikować obecność kilku funkcji, które powinien on posiadać.
- Dwufazowy system ssania. Funkcja, która naśladuje naturalny rytm ssania dziecka. I faza odciągania to stymulacja wypływu pokarmu, która przygotowuje pierś na pojawienie się mleka. II faza jest to tryb głębokiego ssania, w którym następuje wypływ pokarmu.
- Regulacja pracy urządzenia. Pozwala płynnie dostosować moc laktatora elektrycznego do potrzeb mamy.
- Pamięć ustawień. Funkcja pozwalająca zapamiętać wybrany tryb odciągania. Dzięki niemu laktator jest zawsze gotowy do pracy zgodnie z naszymi preferencjami.
- Cichy tryb. Czasami pojawia się konieczność użycia laktatora elektrycznego w godzinach nocnych. Specjalny tryb pomaga skorzystać z urządzenia bez obawy o obudzenie dziecka lub innego domownika.
- Różne metody zasilania. Dobrze, jeśli laktator posiada zasilanie bateryjne i z sieci elektrycznej. Zasilanie bateryjne sprawdzi się wszędzie tam, gdzie dostęp do prądu mamy utrudniony.
Laktator elektryczny podwójny
Możliwość jednoczesnego odciągania pokarmu z obu piersi to funkcja coraz częściej poszukiwana przez mamy. Badania specjalistów wskazują, że metoda ta to nie tylko oszczędność czasu, ale również sposób na większą efektywność. Jednoczesne odciąganie pokarmu pozwala uzyskać nawet kilkanaście procent mleka więcej. Jeśli zalety te są dla Ciebie ważne, to zdecyduj się na laktator elektryczny podwójny, np. model Lansinoh.
Przykłady sytuacji, kiedy użycie laktatora elektrycznego jest wskazane
- Przedwczesny poród. Wcześniaki często mają problem z prawidłowym ssaniem. Aby umożliwić podanie dziecku najlepszego dla niego pokarmu, warto stosować laktator do regularnego pozyskiwania mleka dla malucha.
- Cesarskie cięcie. Jeśli w wyniku cesarki, karmienie piersią nie może się odbywać od razu po urodzeniu, to warto stosować laktator do podtrzymania laktacji, lub stymulowania piersi do większej produkcji mleka.
- Ból brodawek. Zanim, ty i dziecko złapiecie wprawę w karmieniu, może dojść do mało przyjemnych doznań, i w efekcie poranionych brodawek. Aby dać odpocząć piersią, może zajść konieczność stosowania laktatora.
- Nawał pokarmu. Może pojawić się kilka dni po porodzie. W przypadku nabrzmiałych piersi wstępne odciągniecie pewnej ilości mleka przed karmieniem, będzie dla mamy ulgą.
- Zbyt mało pokarmu. Laktator elektryczny pomaga stymulować piersi do wytwarzania odpowiedniej ilości mleka. Kiedy Twój organizm się normuje i przyzwyczaja do nowego, użycie laktatora może być pomocne.
Czy laktator elektryczny ma wady?
Jak łatwo zauważyć, laktator elektryczny posiada wiele zalet. To oszczędność czasu dla mamy i ulga. Jedyną wadą, o której należy wspomnieć, jest cena. Koszt zakupu laktatora elektrycznego jest niestety wyższy niż przy laktatorze ręcznym. Oczywiście możemy rozważyć, wybór prostego modelu elektrycznego, jednak nie warto rezygnować z tak podstawowych funkcji, jak np. dwufazowa praca. Podstawowe modele, na które warto zwrócić uwagę, kosztują ok. 200 zł. W porównaniu z modelem ręcznym, którego cena zaczyna się od 50 zł, różnica może być dość znaczna. Jednak z pewnością warto ją ponieść.