Koszule do porodu

Przygotowanie do porodu to konieczność zakupu wielu niezbędnych produktów zarówno dla dziecka, jak i mamy. Pojawienie się dziecka na świecie, jest zawsze przez rodziców bardzo wyczekiwane. Pobyt w szpitalu i akcja porodowa wiąże się najczęściej z dość dużym stresem. Aby zapewnić sobie możliwie najwyższy komfort, warto zadbać o odpowiednią koszulę do porodu. Wygodna koszula do porodu wykonana z dobrej jakości bawełny to z pewnością lepszy pomysł, niż alternatywa w postaci jednorazowej, prześwitującej koszulki, z którą zwykle mamy do czynienia na oddziałach położniczych. Ponieważ taka koszula narażona jest na wiele zabrudzeń, to warto wybrać model do tego dedykowany. Koszule do porodu poza atrakcyjną ceną, zapewniają również funkcjonalność, która pozwoli na swobodny pobyt w szpitalu. Kupując koszulę do porodu, warto pamiętać, aby wybrać trochę większy rozmiar, co pozwoli nam na dodatkową swobodę.

Pokazano 1-8 z 8 pozycji

Koszula do porodu — jaki model wybrać?

Odpowiedni materiał

Akcja porodowa często trwa wiele godzin, więc wybór koszuli ma duże znaczenie dla komfortu mamy. Jednym z podstawowych czynników mających wpływ na wygodę, jest odpowiedni materiał. Nie powinny być to włókna sztuczne, gdyż nie zapewniają właściwej cyrkulacji powietrza. Zdecydowanie polecamy tkaniny naturalne, przewiewne i delikatne dla skóry. Koszula porodowa bawełniana, nie spowoduje nadmiernej potliwości i bolesnych podrażnień. 

Kolor koszuli porodowej

Może się to wydawać mało istotną sprawą, jednak pamiętajmy, że sam poród często wiąże się z obfitym krwawieniem. Może to być przyczyną wielu zabrudzeń. Z tego powodu, wiele mam preferuje ciemniejsze kolory koszul do porodu. 

Długość koszuli 

Koszula do porodu powinna charakteryzować się odpowiednią długością. Aby nie przeszkadzać w akcji porodowej, wskazana jest długość do kolan. Krótsza koszula to również większa swoboda w poruszaniu się po sali.

Jaki fason koszuli jest najlepszy?

Szukając koszuli do porodu, warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów dotyczących fasonu. Powinna ona się charakteryzować odpowiednim rozpięciem na piersiach. Jest to ważne w przypadku kangurowania noworodka, tuż po porodzie. Pozwala to na pierwszy kontakt skóra do skóry mamy i dziecka. Koszula może też mieć rozpięcie na plecach, które ułatwia podanie znieczulenia. 

Wybierając koszulę porodową, zwróćmy również uwagę na długość rękawków. Wskazane, aby koszula była na ramiączka, lub z krótkim rękawem. Pozwoli to pielęgniarce na podanie kroplówki lub swobodny pomiar ciśnienia. 

Bardzo ważny jest krój, który daje mamie swobodę. Koszula nie może więc być opięta na biodrach i w okolicy brzucha. Musisz w niej czuć się swobodnie. 

Polecamy również wygodne koszule do karmienia.

Czy jedna koszula do porodu będzie wystarczająca?

To jak wiele koszul będzie nam potrzebne, zależne jest od długości pobytu. Czasami trudno to ocenić, gdyż zawsze może dość do nieprzewidzianych sytuacji. Mamy, które chcą być gotowe na każdą ewentualność, powinny zakupić przynajmniej dwie koszule porodowe. Da nam to ten komfort psychiczny, że nie będziemy musieli obawiać się dłuższego pobytu. Warto pamiętać, że standardowy pobyt w szpitalu mamy rodzącej naturalnie, trwa zwykle ok. 2-3 dni. Jeśli dochodzi do cesarskiego cięcia, to pobyt może się wydłużyć nawet do 5 dni. Warto w tym kontekście rozważyć posiadanie większej ilości koszul porodowych. 

Ile kosztuje koszula do porodu?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy zaletą większości koszul porodowych, jest ich atrakcyjna cena. Te najtańsze modele, można już kupić w cenie ok. 30 zł. Jeśli jednak preferujemy polskie produkty, to koszt koszuli wykonanej z bawełny zacznie się od 50 zł. Dla bardziej wymagających mam, które mogą sobie pozwolić na większy wydatek, odpowiednia będzie koszula wykonana z bawełny organicznej. Jest to rodzaj bawełny, którą pozyskuje się na ekologicznych uprawach, nie stosując przy wzroście, żadnych sztucznych środków chemicznych. Tego typu koszula porodowa, jest delikatniejsza, niż klasyczny rodzaj bawełny. 

Kupując koszulę do porodu, warto pamiętać, że często jest to produkt ulegający zabrudzeniu. Zasadność większego wydatku w tej kwestii pozostawiamy więc indywidualnej ocenie, każdej mamy. 

Jaki rozmiar koszuli do porodu wybrać?

Zakup koszuli do porodu warto pozostawić na ostatni etap ciąży. Optymalnie jest dokonać go np. w ostatnim miesiącu przed porodem. Pozwoli nam to najbardziej dopasować rozmiar i ocenić, czy koszula pozwala nam poczuć się swobodnie. Jeśli wybrany rozmiar za bardzo opina biodra i brzuszek, to powinien on być zamieniony na większy. 

A może jednorazowa koszula porodowa ze szpitala?

Nie posiadając własnej koszuli porodowej, możemy skorzystać z jednorazowego modelu dostępnego w szpitalu. Jednak nie dla każdej mamy jest to dobra opcja. Panie, które korzystały z niej, często narzekają na znikomy komfort. Problemem może być obszerny krój i prześwitujący materiał, niezapewniający właściwej cyrkulacji powietrza. Dlatego też, jeśli mama czuje się lepiej w swojej odzieży, to warto taką opcję wybrać. Ewentualnie wybrać model jednorazowy, wyłącznie na czas samej akcji porodowej. 

Produkt dodany do ulubionych