Kokon niemowlęcy - gniazdko dla dziecka

Kokon niemowlęcy to w dzisiejszych czasach niezwykle popularny element wyprawki dla noworodka. Rodzice decydując się na jego zakup chcą zapewnić dziecku wygodę i przed wszystkim bezpieczeństwo. Kokon dla noworodka to również doskonałe miejsce do zabawy. Jego ogromną zaletą jest mobilność. Gniazdko niemowlęce łatwo przenieść, czy nawet zabrać ze sobą na wakacje. Dzięki niemu mamy pewność, że układamy noworodka na miękkim podłożu a wysokie obrzeża chronią maluszka przed wyturlaniem się. Mimo że kokon niemowlęcy sam w sobie stanowi doskonałe miejsce dla dziecka, to jednak nie zapominajmy, że zawsze należy mieć niemowlaka na oku, a już szczególnie kiedy układamy dziecko na podwyższeniu. Kokony dla niemowląt oferowane są w wielu wzorach i bogatej kolorystyce. Rodzice wybrać mogą również materiał z którego uszyte jest wymarzone gniazdko dla noworodka. Ogromną popularnością cieszą się podstawowe modele bawełniane, a dla rodziców szukających czegoś bardziej oryginalnego polecamy modny kokon velvet.

Pokazano 1-24 z 33 pozycji

Wiele zastosowań dla gniazdka niemowlęcego sprawia, że zakup kokonu to niewątpliwie bardzo dobry pomysł i warto to zrobić już w trakcie kompletowania wyprawki. Doskonale sprawdzi się on zarówno w przypadku nowonarodzonego dziecka, jak i nieco starszego niemowlaka.

Jak wygląda kokon niemowlęcy?

Gniazdko dla maluszka ma zwykle formę materacyka otoczonego ze wszystkich stron grubym wałeczkiem. Jest on tak dobrany aby spełniał dwie podstawowe funkcje. Po pierwsze zabezpiecza dziecko przed mimowolnym wyturlaniem się, a dodatkowo chroni dziecko przed urazami. Kokon bardzo często wyposażany jest w 2 sznureczki. Za ich pomocą możemy dostosować jego kształt do naszych potrzeb. Pozwala to dla dziecka przygotować mniejszą, lecz bardziej przytulna przestrzeń, która przypominającą warunki panujące w brzuszku mamy. Jeśli zdecydujemy się całkowicie rozwiązać sznureczki, to otrzymamy dużo miejsca np. do zabawy. Jest to szczególnie przydatne, kiedy spędzamy czas z dzieckiem.

Kokon dla niemowlaka - osobno czy w zestawie?

Większość modeli jest do siebie bardzo podobna. Różnią się one przede wszystkim materiałem z którego producent go uszył i ilością elementów wchodzących w skład zestawu z kokonem. Jeśli zależy nam wyłącznie na gniazdku, to z powodzeniem możemy zdecydować się na pojedynczy element. Rodzice szukając gotowego zestawu mogą wybrać taki w skład którego wejdzie również poduszeczka i praktyczny kocyk. Pozwoli nam to stworzyć idealny komplet zarówno do zabawy, jak i drzemki po niej. 

Jeśli lepszym rozwiązaniem dla nas jest zakup osobnego kocyka, warto zerknąć na bezpieczne, trwałe i antybakteryjne kocyki bambusowe lub tradycyjne kocyki bawełniane.

Pamiętajmy, że decydując się na większy zestaw z kokonem dla niemowlaka, poszczególne jego elementy mogą być używane wspólnie, ale również mogą okazać się niezwykle przydatne, np. podczas spacerów z wózkiem. Czasami więc tego typu zakup pozwoli nam na oszczędności.

Czym różni się tańszy model gniazdka od droższej wersji?

W zależności od materiału kokony niemowlęce oferowane są w różnych cenach. Modele podstawowe i najtańsze, szyte są zazwyczaj z popularnej bawełny. Pomimo niskiej ceny doskonale sprawdzają się one na co dzień. Bawełna jest delikatną tkaniną i co ważne naturalną, więc nie sprawi kłopotu w codziennym użytkowaniu, czy późniejszym czyszczeniu lub praniu. Atestowana bawełna jest też materiałem, który będzie delikatny dla wrażliwej skóry bobasa.

Jeśli chcielibyśmy wybrać bardziej wyszukany model to warto zdecydować się na różne połączenia materiałów. Pozwala to rodzicom używać na przemian każdej ze stron, w zależności od aktualnej potrzeby.

Popularne są gniazdka niemowlęce szyte z:

  • tkaniny minky - jest to rodzaj pluszowego materiału, niezwykle miłego w dotyku. 
  • tkanin bambusowych - niezwykle popularny materiał charakteryzujący się właściwościami antybakteryjnymi i termoregulacyjnymi. Miękki i miły w dotyku.
  • materiałów typu velvet - który coraz częściej pojawia się w produktach dla niemowląt. Jest niezwykle miękki. Lubiany przez rodziców z uwagi na delikatność. Jest łatwy w czyszczeniu i zapobiega roznoszeniu bakterii. Materiał typu velvet jest również odporny na pleśń i grzyby. 
  • materiał typu wafel - nazwa materiału nawiązuje do niepowtarzalnej struktury wafelkowej. Cały materiał pokryty jest małymi kwadracikami, identycznymi jak na smakowitych wafelkach. Olbrzymią zaletą jest jego skład w postaci 100% bawełny i niezwykle atrakcyjny wygląd.

Czy warto kupić kokon dla dziecka?

Odpowiedź jest prosta - zdecydowanie TAK :)

Opiekując się nowonarodzonym dzieckiem mamy wiele obowiązków na głowie, zarówno tych związanych z pielęgnacja, jak i pozostałych typowo domowych. Nie zawsze możemy przebywać w pokoiku malucha. Kokon jest jednym z tych rozwiązań, które pozwala zorganizować przestrzeń dla dziecka poza jego łóżeczkiem. Jest produktem lekkim i łatwym z transporcie. Nie ma najmniejszego kłopotu, aby przenieść go w inne miejsce, czy zabrać ze sobą w podróż. Kokon szybko i wygodnie pozwoli zorganizować idealne miejsce dla dziecka. 

Kolejną zaletą gniazdka jest zapewnienie bezpieczeństwa maluszkowi poprzez zastosowanie miękkiego materacyka i wysokich, miękkich obrzeży. 

Jak wykorzystać kokon niemowlęcy?

1. Otulacz dla dziecka - doskonale sprawdzi się podczas codziennych obowiązków rodziców, dostarczając dziecku przytulną przestrzeń do radosnej zabawy zamiast grymaszenia. 

2. Jako łóżeczko podczas podróży. Jeśli wybierzemy się z dzieckiem w dłuższą podróż i na miejscu brakuje odpowiedniego miejsca dla malutkiego dziecka, to z kokonem łatwo stworzymy idealną przestrzeń dla malucha. Dość niewielkie, kompaktowe rozmiary sprawią, że nie zabierze za dużo miejsca w bagażu. 

3. Jako mata do przewijania. Miękki materacyk kokonu może posłużyć jako mata na której przewiniemy dziecko. Jeśli jednak nie chcemy aby maluch szybko go zabrudził, warto podłożyć ceratkę lub zwykły podkład jednorazowy do przewijania. Materacyk z kokonu zwiększy komfort dziecka, które nie będzie musiało leżeć na twardej powierzchni. 

4. Kokon również stanowi dość dobre rozwiązanie dla rodziców, którzy chcą położyć dziecko w nocy obok siebie a boją się, że może się zasunąć . Wysokie boki zabezpieczą dziecko i pozwolą mamie się wyspać.

Przenoszenie kokonu dla dziecka

Kupując kokon dla dziecka, nie zapominajmy, że jest to produkt, który powinien być używany w konkretnych warunkach. Absolutnie nie można przenosić go razem z dzieckiem. Dla zachowania bezpieczeństwa, dziecko powinno być umieszczone w kokonie, dopiero w momencie ułożenia gniazdka w docelowym dla niego miejscu.

Produkt dodany do ulubionych