Grzechotki dla niemowląt

Grzechotka dla niemowlaka to doskonała zabawka dla malucha. Jest lekka, bezpieczna i tania. Pośród ogromnej ilości uroczych kształtów, łatwo znaleźć propozycję, która wpadnie w oko tobie i twojemu dziecku. Grzechotki dla niemowląt doskonale sprawdzają się w domu, podczas leżakowania w łóżeczku oraz na spacerze, jako zabawka do wózka. Zmieści się do każdej torby dla mamy, więc możecie ją zabrać wszędzie. Zapewnia dziecku rozrywkę i rozwija jego zdolności. Grzechotka dla noworodka będzie również doskonałym pomysłem na prezent.

Pokazano 1-24 z 31 pozycji

Grzechotka dla niemowlaka - kiedy powstała?

Może trudno w to uwierzyć, lecz grzechotki dla niemowląt zostały wymyślone wiele wieków temu. Za ich twórcę uważa się Archytasa z Tarentu, żyjącego na przełomie V i IV w.p.n.e. greckiego filozofa i matematyka. Naukowiec, który posiadał gromadkę dzieci, szukał rozwiązania które zapewni dzieciom odpowiednią rozrywkę. W ten sposób powstała z pierwsza grzechotka niemowlęca. Wykonana została wtedy z suchego drewna. 

Wynalazek szybko zdobył popularność i w kolejnych wiekach zaczęto wyrabiać i wypalać grzechotki z gliny. Ich kształt zaczął być coraz bardziej owalny. 

Ciekawostka: niezwykle starą grzechotkę mającą już ok 900 lat można zobaczyć w Polsce w Muzeum Archeologicznym miasta Kraków. Przypomina ona niewielkie jajeczko, pisankę a w środku grzechocze kamyczek. 

W średniowieczu grzechotka niemowlęca cieszyła się również niesłabnącą popularnością. Co więcej ludzie żyjący w tamtych czasach przypisywali zabawce właściwości magiczne. Grzechotki traktowano jako dobry amulet który ochraniał dziecko. Zawieszano je wtedy maluchom na szyi. 

Grzechotki dla niemowląt - odpowiedni wiek

Większość grzechotek oferowanych w sklepach dla niemowląt, posiada oznaczenie, które informuje nas, że mogą być używane już od urodzenia. Warto jednak wiedzieć, że noworodki tuż po przyjściu na świat nie są w stanie bawić się tego typu zabawką. Prawda jest taka, że tak małe dzieci, większość czasu przesypiają w swoim łóżeczku. Również zdolności motoryczne dziecka w pierwszych tygodniach, nie pozwalają mu podjąć prób zabawy grzechotką. 

A więc w jaki wiek w przypadku malucha jest odpowiedni do pierwszych zabaw z grzechotką? Zwykle niemowlęta podejmują pierwsze próby w okolicach 2, 3 miesięcy. Maluch nabywa coraz więcej zdolności oraz rozwija się jego motoryka. Poprawia się pomału również wzrok dziecka, które po urodzeniu widzi bardzo nie wyraźnie i na bardzo niewielką odległość. Więcej na temat wzroku noworodka i niemowlaka dowiesz się z artykułu: "Jak widzi noworodek?". 

Dla 3 miesięcznego bobasa, grzechotka stanowi już ciekawą atrakcję. Maluch w tym wieku:

  • poznaje rączkami różne faktury materiału i kształty
  • zwraca uwagę na kontrastowe kolory grzechotki
  • chętnie potrząsa i wsłuchuje się w wydawane przez grzechotkę dźwięki

Grzechotki dedykowane dla najmniejszych dzieci, często oferowane są w czarno białej kolorystyce, która jest dla tak małego dziecka lepiej dostrzegalna. Może to być również zabawka o bardzo kontrastowych kolorach, np. intensywnym czerwonym i zielonym. Dla starszych niemowląt, odpowiednie będą również grzechotki pastelowe.

W przypadku kilku pierwszych miesięcy życia, lepiej preferować proste produkty. Należy unikać grzechotek dla dzieci wyposażonych w inne atrakcje, np. świetlne czy emitujące dodatkowe melodie. Dopiero po osiągnięciu 12 miesiąca życia można rozważyć zakup tego typu zabawek. 

Bezpieczne grzechotki dla niemowląt

Grzechotka niemowlęca jest zabawką, którą dziecko często wkłada do ust. Charakteryzować się musi pełnym bezpieczeństwem. 

Większość grzechotek wykonywana jest z takich materiałów jak plastik, drewno czy tkanina. Starajmy się wybierać produkty znanych producentów, do których mamy zaufanie. Podstawowym certyfikatem, który musi posiadać każda grzechotka dla niemowlaka, jest CE. Certyfikat CE poświadcza, że kupowany produkt jest zgodny z przepisami unijnymi dotyczącymi między innymi jakości wykonania i bezpieczeństwa.

W przypadku grzechotek plastikowych, cenną informacją będzie ta, która mówi o braku Bisfenolu A. W razie braku jej w opisie produktu, zawsze warto dopytać sprzedawcę. 

Każda grzechotka dla niemowlaka powinna być również okresowo kontrolowana przez rodziców. Zwracajmy uwagę na jej stan i ruchome elementy. Naszą uwagę powinny zwrócić przede wszystkim wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Grzechotka jest zabawką, która zwykle musi wiele przejść. Jest gryziona, rzucana i uderzana o różne twarde powierzchnie. Uszkodzona grzechotka powinna być od razu wyrzucona i wymieniona na wolną od wad. Również powierzchniowa wada w postaci otarcia farby zdobiącej zabawkę jest sygnałem do jej wymiany. 

Grzechotka dla niemowlaka powinna się cechować odpowiednim kształtem. Ważne aby nie było w niej ostrych rogów i nieprzyjemnych w kontakcie krawędzi. Produkt musi posiadać konstrukcję jednolitą, nie pozwalającą na odczepianie mniejszych fragmentów. 

W przypadku najmniejszych dzieci zwróćmy uwagę, aby grzechotka była na tyle lekka by dziecko 2, 3 miesięczne mogło nią swobodnie operować. Jej kształt powinien pozwolić również na wygodne chwycenie zabawki. 

Ciekawe funkcje grzechotek dla niemowląt

Wybór grzechotek w obecnych czasach jest ogromny. Rodzice mogą przebierać wśród najróżniejszych kształtów, faktur i kolorów. Grzechotki coraz częściej są również projektowane tak, aby poprzez swoją funkcjonalność rozwijać zdolności dziecka. 

Coraz więcej tego typu produktów potrafi:

  • rozwijać koordynację wzrokowo - ruchowo - słuchową
  • uczyć związków przyczynowo - skutkowych
  • rozwijać zmysł dotyku poprzez kontakt z różnymi fakturami
  • uczyć rozróżniania kształtów i kolorów
  • rozwijać słuch za sprawą zróżnicowanego natężenia dźwięku
  • ćwiczyć chwyt dłoni
  • rozwijać umiejętności manualne, poprzez przesuwanie elementów

Łatwo więc dostrzec, że tak prosta rzecz jak grzechotka, może być dla dziecka zabawką edukacyjną. 

Prosta grzechotka, może zostać użyta również do wspólnych zabaw, dziecka i rodzica. Rodzice trzymający grzechotkę, zachęcają maluszka do nauki obserwowania, dzięki której dziecku poprawia się zmysł wzroku. Zabawa z grzechotką pomoże również rozwijać koordynację wzrokową. Rodzic może wolno poruszać grzechotką przed oczami dziecka, które spróbuje za zabawką nadążać. Grzechotki mogą również uwrażliwiać maluchy na hałas. Po pewnym czasie sam dźwięk grzechotki spowoduje, że dziecko słysząc znany sobie odgłos, zacznie odwracać główkę szukając go. 

Gryzak z grzechotką dla niemowlaka

Okres ząbkowania potrafi dać się we znaki każdemu maluchowi i rodzicom zarazem. Dziecko instynktownie szuka sposobu na ukojenie bólu i pcha do buzi każdą rzecz, którą tylko ma pod ręką. Doskonałym rozwiązaniem w tym czasie mogą być grzechotki z funkcją gryzaczka. W ich konstrukcji znajdziemy elementy, które doskonale sprawdzą się podczas ząbkowania. 

Grzechotka do wózka

Odpowiednia grzechotka do wózka, to doskonały produkt do urozmaicenia spaceru z dzieckiem. Dzięki niej maluch który zaczyna grymasić podczas spaceru, może skupić się na lubianej przez niego zabawce. Często grzechotka do wózka stanowi nasze koło ratunkowe kiedy zaczynają pojawiać się pierwsze zły i znika u dziecka dobry humor. Dzięki temu, że jest to zabawka lekka i kompaktowa, to może być bez problemu zawsze zabierana ze sobą. 

Czy każde dziecko lubi grzechotki?

Grzechotki jak już wcześniej wspomnieliśmy mogą mieć różny kształt i cechować się specyficznym dźwiękiem. Jeśli nasz maluch za bardzo nie interesuje się kupioną przez nas grzechotką, to nie ma powodu do zmartwień. Czasem przeszkodą może być wiek dziecka, które musi "dorosnąć" do zabawki. Nieraz warto spróbować z innym modelem grzechotki, której cechy, taki jak kolorystyka, czy wydawane dźwięki, mogą być bardziej preferowane przez nasze dziecko.

Jak dbać o grzechotki niemowlęce?

Grzechotka dla niemowlaka, podobnie jak każda inna rzecz z którą ma styczność nasze dziecko, powinna być utrzymywana w należytej czystości. Wskazane jest okresowe dezynfekowanie jej, tak by pozbyć się wszelkich szkodliwych bakterii. Szczególnie warto na to uważać podczas spaceru z dzieckiem. Jeśli grzechotka wyląduje na ziemi, to należy ją schować odkładając do późniejszej dezynfekcji, a maluchowi dać zapasową. Grzechotki wykonane z plastiku dobrze jest myć specjalnym płynem dedykowanym dla akcesoriów niemowlęcych. Te wykonane z materiału można wyprać w pralce, zachowując sugestie producenta dotyczące ich pielęgnacji. 

Produkt dodany do ulubionych