Puzzle piankowe

Puzzle piankowe to specjalny rodzaj maty, który pozwala stworzyć dla dziecka bezpieczne miejsce idealne zarówno do zabawy, jak i doskonalenia umiejętności, takich jak np. raczkowanie. Opiekując się maluszkiem często mówimy, że dobrze jest mieć oczy do około głowy. Mata o optymalnej miękkości stanowi doskonałą podstawę do zapewniania dziecku właściwych warunków. Poza asekuracją od twardych powierzchni, puzzle piankowe stanowią również dobry izolator od chłodu. Warto również podczas zakupu puzzli, zadbać o ciekawe ilustracje je zdobiące. Mogą to być np. sympatyczne zwierzaki, jak i literki i cyfry z którymi dziecko będzie oswajane od samego początku.  

Zapewnienie dziecku bezpieczeństwa, to jedno z najważniejszych zadań które spoczywa na barkach rodziców. Maluch w pierwszych miesiącach życia, najwięcej czasu spędza w swoim domu i również tutaj warto dziecku zapewnić optymalne warunki. Wsłuchując się w porady specjalistów, łatwo zauważyć, że to gdzie maluch spędza czas, to niezwykle ważne zagadnienie. Ważna jest zarówno twardość podłoża, jak i optymalna powierzchnia. Niemowlę, które układamy na odpowiedniej macie piankowej może komfortowo budować stabilny tułów i mięśnie, łatwiej zdobywać nowe umiejętności, takie jak np. podpieranie się na rączkach, obracanie.

Kiedy kupić puzzle piankowe?

Mata piankowa w formie puzzli, to produkt, który warto zakupić dość wcześnie. Jest to produkt na tyle wielofunkcyjny, że dziecko będzie miało z niej pożytek już w wieku kilku tygodni. Rodzice często układają malucha na różnych matach edukacyjnych, czy kocykach niemowlęcych. Dziecko nawet, jeśli jego umiejętności nie pozwalają mu na obracanie się, może na podłodze doskonale się bawić i być przy tym bezpieczne. Jednak często podłoga jest powierzchnią dość chłodną. Użycie wyłącznie kocyka, nie pozwoli nam zapewnić maluchowi właściwych warunków. Niezwykle pomocna jest wtedy właśnie pata piankowa. Układając puzzle w potrzebnym nam kształcie, zapewniamy dziecku znacznie lepsze warunki termiczne. Kilkutygodniowy wiek dziecka, jest więc doskonałym momentem na zakupy tego typu produktu. Jeśli jednak przegapiliśmy ten czas, to puzzle piankowe stają się niezwykle przydatnym produktem, kiedy wrasta ruchliwość dziecka i maluch podejmuje pierwsze "kroki" w kierunku raczkowania.  Ogromną zaletą puzzli piankowych jest możliwość zapewnienia dziecku takiej bezpiecznej przestrzeni, jaka jest mu potrzebna. Jeśli zauważymy, że dziecko coraz więcej czasu spędza na brzuszku, podciąga się na rączkach czy podejmuje próby pełzania, to doskonały moment aby rozszerzyć bezpieczną przestrzeń. Wystarczy wtedy dokupić wymaganą ilość elementów dodatkowych i wygodnie ułożyć je, łącząc z posiadanymi. 

Dlaczego warto posiadać matę piankową dla niemowlaka?

Bezpieczne puzzle piankowe

Puzzle z pianki posiadają optymalną dla dziecka twardość. Dzięki nim maluch może łatwiej podejmować próby przemieszczania się i ma dobre podparcie na nóżek i rączek. Dzięki macie piankowej, dziecko nie ślizga się tak bardzo, jak np. na kocyku. Ponieważ pierwsze próby są zwykle dość nieporadne i trudno uniknąć upadków, posiadając matę piankową mamy ten komfort, że dziecko jest asekurowane przed bolesnym spotkaniem z podłogą. Dzięki macie unikniemy wielu niepotrzebnych łez dziecka i maluch rzadziej będzie narażony na stres.

Optymalne warunki do rozwoju dzięki macie piankowej

Mogłoby się wydawać, że mata piankowa jest niepotrzebna, gdyż jeśli nasze dziecko będzie podejmować próby rozwoju swojej motoryki, to ułożymy dla niego kocyk, kołdrę, czy przeniesiemy się np. na łóżko. Jednak jak już wcześniej wspomnieliśmy, warunki dla dziecka powinny być optymalne i dostosowane do jego potrzeb. Zbyt miękkie powierzchnie będą sprawiały że nóżki i rączki dziecka zaczną się zapadać, co zamiast pomóc maluchowi, będzie dla niego dużą przeszkodą. Mata piankowa jest na tyle twarda by wspierać zdrowy rozwój ruchowy malucha i równocześnie miękka, by dobrze chronić dziecko przed urazami.

Czystość i higiena maty piankowej

Troska o zdrowie malucha, to również dbanie o czystość jego otoczenia. Puzzle piankowe spisują się pod tym względem na medal! Ich powierzchnia nie chłonie płynów i innych substancji, więc nawet jeśli czymś się zabrudzi, to łatwo ją wyczyścić zwykłą szmatką. 

Komfort termiczny

Mata piankowa to doskonały izolator, który nie pozwala aby zimno z podłogi sprawiało dyskomfort dziecku. Podczas codziennej aktywności, bez względu rodzaj zabawy, możemy być spokojnie o wygodę maluszka.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu puzzli piankowych?

Szukając puzzli dla naszego dziecka koniecznie wybierzmy produkt znanego w Polsce producenta. Mamy wtedy pewność, że oferowany produkt posiada wszystkie niezbędne certyfikaty dopuszczające go do użytku w naszym kraju. Przy wyborze produktu dla niemowlaka, jego cena powinna być jednym z wyznaczników jego jakości. Koniecznie unikajmy więc najtańszych ofert, które w zamian za kilka złotych oszczędności, mogą być dla naszego malucha nieodpowiednie. Puzzle piankowe dla niemowląt powinny być pozbawione takich substancji jak: ftalany, formamidy, BPA, acetofenon oraz 2-fenylo-2-propanol. Ich obecność mogłaby skończyć się nieprzyjemną dla dziecka reakcją skórną - np. wysypką. 

Czym więcej kierować się przy zakupie maty piankowej?

Jeśli szukamy dla naszego dziecka puzzli piankowych, warto zastanowić się nad preferowaną kolorystyką i jej tematyką. Maty piankowe oferowane są zarówno w wersji wielokolorowej, jak i coraz popularniejszej formie kontrastowej. Kontrastowa mata piankowa wykonana jest zwykle w kolorach białym, czarnym i np. czerwonym. Duża różnica kontrastu jest łatwiej dostrzegalna, szczególnie przez dzieci w wieku do 3-4 miesięcy. Im dziecko jest starsze, tym łatwiej dostrzega zarówno kształty jak i bardziej zróżnicowane barwy. 

Wybierając matę możemy zdecydować się na motywy liczb, liter, kształtów, lub np. zwierzątek. Nic nie stoi na przeszkodzie aby zakup maty piankowej w formie puzzli, był co jakiś czas przez nas uzupełniany. Pozwoli to stworzyć dużą kolekcję, która w późniejszym czasie będzie stanowiła doskonała bazę do nauki malucha. Nawet w młodym wieku dziecko spędzając na macie czas, zacznie podświadomie utrwalać sobie kształty, co pozwoli kiedyś łatwiej sobie je przyswoić. 

Jeśli szukamy puzzli piankowych jako uzupełnienia posiadanego zestawu, warto upewnić się, że będą one pasowały pod względem wielkości. Optymalnie jeśli od samego początku wybierzemy jednego zaufanego producenta, np. takiego jak Babyono.

Ile kosztuje mata piankowa dla niemowlaka?

Koszt puzzli piankowych uzależniony jest od producenta i ilości składających się na zestaw elementów. Proste zestawy zawierające ok. 10 puzzli można kupić w cenie ok. 80 zł. 

Produkt dodany do ulubionych