Foteliki samochodowe

Fotelik samochodowy to najważniejszy element, który zapewnia bezpieczne przewożenie dziecka. Dlatego jego zakup powinien być poprzedzony weryfikacją dostępnych modeli i wyborem takiego, który najlepiej spełni swoja funkcję. Zakup fotelika samochodowego jest niezbędny już na etapie kompletowanie wyprawki dla noworodka. Pierwszy fotelik maluszka, najczęściej nazywany nosidełkiem samochodowym, pozwala bezpiecznie przywieźć noworodka po porodzie. Posiadanie fotelika jest w wielu przypadkach warunkiem niezbędnym do wypisania maluszka i mamy ze szpitala. Fotelik samochodowy dba nie tylko o bezpieczeństwo dziecka ale również o jego komfort w czasie podróży. Dlatego producenci starają się zapewnić w swoich produktach najlepsze materiały i rozwiązania. Fotelik samochodowy aby być produktem bezpiecznym, musi być prawidłowo użytkowany. Stąd ogromna odpowiedzialność spoczywa szczególnie na rodzicach. Pamiętajmy aby zarówno sam fotelik, jak i pasy bezpieczeństwa były zawsze właściwie montowane. 

Pokazano 1-24 z 80 pozycji

Jak montować fotelik samochodowy dla noworodka i niemowlaka?

Grupa fotelików 0/0+, to modele dedykowane dla noworodków i dzieci, które nie przekraczają wagi 13kg. Liczne badania i testy specjalistów w tej dziedzinie dały jednoznaczne wyniki, wskazujące, że najbezpieczniejszą formą montażu fotelików z tej grupy jest umieszczenie ich tyłem do kierunku jazdy. Foteliki typowo dedykowane dla tych grup wiekowych nie posiadają innej możliwości na poprawny montaż, jednak warto pamiętać o tym szczególnie jeśli zdecydujemy się na fotelik samochodowy, który za sprawą swojej zaawansowanej konstrukcji może być używany przez dzieci w różnych grupach (np. od 0 do 36 kg). Zmianę z montażu tyłem do kierunku jazdy, na montaż przodem, mimo lepszego komfortu dla maluszka, warto aby była wykonana ze względów bezpieczeństwa, jak najpóźniej. 

Dlaczego montaż fotelika samochodowego tyłem do kierunku jazdy, jest tak ważny? 

Przeciążenia podczas podróży autem potrafią być duże. Szczególnie maluszki są na nie narażone podczas gwałtownego hamowania samochodu i niestety kolizji. Dzięki montażu tyłem do kierunku jazdy, kręgosłup i główka dziecka są lepiej chronione przed przeciążeniami. 

Jak długo dziecko musi korzystać z fotelika samochodowego?

Foteliki samochodowe to produkt, który towarzyszy dziecku od urodzenia aż do osiągnięcia wzrostu 150cm. Wynika to bezpośrednio z najnowszych obowiązujących przepisów które mówią, że:

Według nowelizacji z dnia 27.07.2017, które weszło w życie 11.08.2017 roku:

Wykroczeniem jest przewożenie w pojeździe wyposażonym w pasy bezpieczeństwa lub urządzenia przytrzymujące dla dzieci, dziecka mającego mniej niż 150 cm wzrostu poza fotelikiem bezpieczeństwa dla dziecka lub innym urządzeniem przytrzymującym dla dzieci, zgodnym z masą i wzrostem dziecka.

Wyjątkiem jest przewożenie: 1) na tylnym siedzeniu takiego pojazdu dziecka mającego co najmniej 135 cm wzrostu, przytrzymywanego za pomocą pasów bezpieczeństwa w przypadkach, kiedy ze względu na masę i wzrost dziecka nie jest możliwe zapewnienie fotelika bezpieczeństwa dla dziecka lub innego urządzenia przytrzymującego dla dzieci zgodnego z wymaganymi warunkami;

Kiedy wymienić fotelik samochodowy?

Foteliki samochodowe produkowane są dla odpowiednich grup wagowych i jedną z podstawowych przesłanek dla wymiany fotelika, jest osiągniecie przez dziecko limitu wagi. Warto jednak pamiętać, że każde dziecko jest inne i czasami dochodzi do sytuacji, że pomimo odpowiedniego zakresu wagowego, dziecko z racji wzrostu powinno przejść na inny typ fotelika. Łatwo to zauważyć obserwując, że głowa maluszka przestaje zaczyna wystawać poza obrys zagłówka co może wpłynąć na gorszą ochronę. Również pasy bezpieczeństwa dla dziecka, powinny przebiegać na odpowiedniej wysokości. Alarmową sytuacją jest ta kiedy najwyższy punkt mocowania pasów fotelika wypada więcej niż 2-3 cm poniżej linii barków. 

Inną przesłanką do wymiany fotelika, jest sytuacja w której dochodzi od kolizji z jego udziałem. Nawet jeśli po wszystkim obejrzymy fotelik i wydaje nam się, że jest sprawny, to nie mamy pewności jakim przeciążeniom podlegał i czy nie wpłynie to na bezpieczeństwo jego dalszego użytkowania.

Grupy wiekowe fotelików samochodowych

  • Grupa 0 0 – 10 kg 0 – 9 miesięcy
  • Grupa 0+ 0 – 13 kg 0 – 18 miesięcy
  • Grupa I 9 – 25 kg 9 miesięcy – 4 lata
  • Grupa II 15 – 25 kg 4 – 6 lat
  • Grupa III 22 – 36 kg 6 – 11 lat

Czy fotelik samochodowy trzeba dopasować do samochodu?

Foteliki samochodowe są dość uniwersalnymi produktami, które zwykle są kompatybilne z różnymi modelami samochodów. Po zakupie fotelika warto jednak dokładnie przymierzyć go do posiadanego auta. Konstrukcje poszczególnych fotelików potrafią być bardzo zróżnicowane. Szczególnie warto się pochylić nad sposobem montażu, tak aby mieć pewność, że długość pasów bezpieczeństwa jest wystarczająca. Równie ważna jest ilość miejsca dostępnego za przednim fotelem. Powinna ona zagwarantować przestrzeń do prawidłowego zamontowania fotelika. Sprawdzając to nie zapominajmy o odsunięciu fotela na odległość przez nas używaną. 

Kiedy dziecko może jeździć w foteliku przodem do kierunku jazdy?

Kiedy dziecko osiąga zakres wagowy kolejnej grupy fotelików samochodowych, wiele rodziców decyduje się na zakup modelu montowanego przodem do kierunku jazdy. Kierują się najczęściej względami praktycznymi, gdyż maluszek w tym wieku dużo chętniej podróżuje w ten sposób. Zwykle nie jest to już pozycja leżąca ale coraz bardziej siedząca, co ułatwia nawiązywanie kontaktu z otoczeniem. 

Tak jak w przypadku fotelików dla niemowląt, również dla starszych dzieci, warto jeśli to tylko możliwe, stosować foteliki samochodowe, które montujemy tyłem do kierunku jazdy. Stanowi to dużo większe bezpieczeństwo dla odcinka szyjnego kręgosłupa dziecka, który może ulegać przeciążeniu, podczas gwałtownego hamowania. Awaryjne sytuacje na drodze mogą dotyczyć nawet najlepszych kierowców, dlatego warto chronić dziecko, zawsze kiedy jest przewożone w samochodzie.

Ponieważ grupa I dla fotelików samochodowych to dość długi zakres użytkowania, dobrym pomysłem jest zakup modelu fotelika, który pozwala na montaż zarówno przodem jak i tyłem do kierunku jazdy. Rodzice przedłużają użytkowanie fotelika tyłem do kierunku jazdy, przynajmniej do 18 miesiąca życia i zmieniają kierunek dopiero w po tym okresie. 

Oczywiście bezpieczeństwo dziecka powinien zapewnić każdy produkt posiadający atesty i użytkowany zgodnie z zaleceniami producenta, jednak starajmy się zapewnić dziecku warunki dla niego optymalne stąd warto ufać testom i zaleceniom specjalistów w dziedzinie bezpieczeństwa. 

Inne funkcje fotelika samochodowego, które ułatwiają jego użytkowanie

Jedną z najbardziej pożądany funkcji fotelika samochodowego, którą warto posiadać, jest możliwość regulacji stopnia pochylenia oparcia. Szczególnie sprawdza się to w przypadku fotelików z grupy I, czyli modeli na których dziecko podróżuje w pozycji siedzącej. Bardzo często podróże samochodem wpływają usypiająco na dziecko. Łatwe pochylenie fotelika pozwala dziecku zapewnić wygodną pozycję do spania. 

Możliwość obracania fotelika na podstawie, to kolejna funkcja ułatwiająca codzienne użytkowanie fotelika. Dzięki niej rodzice mają ułatwione zadanie podczas wkładania i wyjmowania dziecka z fotelika. Dodatkowo łatwo w tym modelu fotelika zmienić kierunek jazdy. Foteliki obrotowe dla zachowania bezpieczeństwa muszą być montowane w systemie ISOFIX.

Dlaczego warto kupić fotelik samochodowy ISOFIX?

System ISOFIX to niezwykle komfortowy rodzaj montażu fotelika samochodowego. Aby móc z niego skorzystać koniecznie należy posiadać samochód do niego przystosowany. Na szczęście od roku 2006 stanowi to obowiązkowe wyposażenie aut przedawanych w Unii Europejskiej, więc wiele samochód na rynku ten system posiada. ISOFIX to dwa metalowe ucha, przytwierdzone bezpośrednio do nadwozia, których część mocująca fotelik jest umieszczona pomiędzy siedziskiem a oparciem tylnej kanapy. Ogromną zaleta tego systemu jest ułatwiony montaż fotelika, podczas którego trudniej o błędy. Podstawową zaletą jest wysokie bezpieczeństwo dziecka. Fotelik z systemem ISOFIX nie jest mocowany do kanapy auta, lecz do elementów konstrukcyjnych auta, co chroni fotelik przed ryzykiem przemieszczenia. 

Produkt dodany do ulubionych