Muszle laktacyjne
Karmienie piersią to możliwość ofiarowania dziecku najlepszego pokarmu. Czasami wiążą się z nim trudności, z którymi mama musi sobie poradzić. Zwykle największy dyskomfort wiąże się z problemami laktacyjnymi lub obolałymi brodawkami. Skutecznym rozwiązaniem tych problemów, są odpowiednie muszle laktacyjne. Wiele mam w początkowym okresie karmienia piersią, kiedy ich organizm jest jeszcze nie w pełni unormowany, zmaga się z nawałem pokarmu. Muszle laktacyjne pomagają się z nim skutecznie uporać. Z uwagi na fakt, iż często są one używane zaraz po porodzie, to większość mam kupuje je, już na etapie kompletowania wyprawki dla dziecka. Ich nazwa wywodzi się ze specyficznego kształtu. Aby ułatwić zachowanie odpowiedniej higieny, produkowane są z wysokiej jakości silikonu. Materiał ten umożliwia ich wielokrotne wykorzystanie oraz nie sprawia kłopotu podczas np. sterylizacji. Są przy tym niezwykle trwałe i odporne na uszkodzenia. W zależności od potrzeb muszle laktacyjne oferowane są w małych kompletach 2 elementowych lub dużych zestawach laktacyjnych (6 elementów). Muszle laktacyjne dzięki odpowiedniemu kształtowi są niemal niewidoczne pod bielizną, stąd bez obawy można je założyć nawet na czas pobytu poza domem. Zapewnią mamie komfort i ograniczą nieprzyjemne doznania bólowe.
Mleko matki jest najlepszym pokarmem, który możemy ofiarować dziecku. To jak sobie radzimy my i nasze dziecko zależy często od wstępnej wiedzy, jaką posiadamy i prawidłowego przystawiania maluszka do piersi. Mimo wielkich chęci czasami pojawiają się problemy, których rozwiązanie determinuje komfort karmienia. Dla wielu mam rozwiązaniem są muszle laktacyjne, które wspierają je w procesie karmienia piersią. Jeśli więc jesteśmy zdeterminowane, aby karmić piersią, to warto sprawdzić, czy muszle laktacyjne są produktem, który pomoże nam sprawniej i bardziej komfortowo karmić.
Czym są muszle laktacyjne?
Muszle laktacyjne to niewielkie silikonowe nakładki na piersi, których jednym z zadań jest osłona obolałych brodawek. Inną funkcją jest gromadzenie pokarmu, który może wypływać w przerwach pomiędzy karmieniem dziecka. Mamy tuż po porodzie, często zmagają się ze zjawiskiem nazywanym nawałem mlecznym. Organizm matki, dla którego karmienie dziecka, jest czymś nowym, nie wie, jaka ilość pokarmu jest dla malucha odpowiednia, stąd dochodzi do jego nadprodukcji. Zanim proces się unormuje, warto stosować muszle laktacyjne. Zaletą ich użycia jest również możliwość odzyskania mleka, które zostało zebrane w muszli. Ich konstrukcja pozwala na łatwe przelanie do butelki, dzięki czemu się nie marnuje.
Muszle laktacyjne pomagają też ukształtować brodawki, co wpływa pozytywnie na karmienie dziecka. Jeśli więc zauważysz u siebie płaskie lub wciągnięte brodawki to, warto zakładać je w przerwach między karmieniem. Muszle delikatnie stymulują brodawki, wypychając je stopniowo na zewnątrz. Jest to bezpieczny i wygodny sposób na odpowiednie uformowanie brodawek.
Zalety stosowania muszli laktacyjnych:
- chronią brodawki sutkowe,
- zapobiegają marnowaniu wyciekającego mleka i pozwalają na jego wykorzystanie
- mogą być noszone z codzienną bielizną
- chronią ubranie przed zabrudzeniem
- działają łagodząco na rany i pozwalają im się szybciej goić
- zapewniają odpowiednią wentylację
Rodzaje muszli laktacyjnych
Jak już wyżej wspomniano, muszle laktacyjne spełniają dwie podstawowe funkcje. Ponieważ ich skuteczność zależna jest od właściwej konstrukcji, to każdy z tych problemów wymaga zastosowania odpowiedniego rodzaju muszli laktacyjnych.
Muszle laktacyjne niewentylowane
Używane są przez mamy, które zmagają się z nadprodukcją mleka. Aby skutecznie gromadzić pokarm, nie posiadają otworów wentylacyjnych, którymi mogłoby dochodzić do wycieków.
Muszle laktacyjne wentylowane
W przypadku podrażnionych brodawek niezwykle ważna jest odpowiednio delikatna konstrukcja, która nie będzie działać drażniąco na obolałe miejsca. Co więcej, jak powszechnie wiadomo, gojenie się ranek wymaga dostępu powietrza, co jest realizowane poprzez odpowiednie otwory wentylacyjne. Dodatkowo materiał, z którego są wykonane, chroni brodawki przed dostaniem się bakterii. Jeśli poranione brodawki wymagają użycia specjalnego kremu lub maści, dodatkowe użycie muszli laktacyjnych sprawi, że substancja tak szybko nie zniknie, np. w wyniku działania odzieży.
Jak używać muszli laktacyjnych?
- Umycie muszli laktacyjnych. Przed powtórnym użyciem muszle laktacyjne warto umyć w ciepłej wodzie. Warto użyć do tego odpowiedniego płynu myjącego, np. dedykowanego do artykułów niemowlęcych.
- Sterylizacja muszli laktacyjnych. Aby zachować najwyższe standardy higieny, muszle laktacyjne, zanim zostaną użyte, muszą zostać wysterylizowane. Można do tego użyć wrzątku (przemywając muszle) lub dedykowanego sterylizatora. Pozwoli to ochronić piersi przed szkodliwym działaniem bakterii i zapewnić czystość pozyskanego mleka.
- Umycie rąk. Dla zapewnienia czystości koniecznie jest dokładne umycie dłoni.
- Nałożenie muszli na pierś. Okrągły pierścień muszli nakładamy na pierś tak, aby obejmował otoczkę brodawki. Brodawka powinna być umieszczona w dedykowanym otworze. Drugą część mocujemy na pierścieniu i w ten sposób izolujemy brodawkę od czynników zewnętrznych. Dopasowane do piersi muszle są podtrzymywane przez biustonosz.
Muszle laktacyjne czy wkładki?
Mamy, dla których główną motywacją zakupu muszli są kłopoty związane z nawałem pokarmu, mogą rozważyć alternatywne rozwiązanie, którym są wkładki laktacyjne. Spełniają one podobną funkcję, chroniąc odzież przed poplamieniem. Warto jednak pamiętać, że wkładki laktacyjne charakteryzują się mniejszymi możliwościami, jeśli chodzi o zdolność gromadzenia pokarmu. Wkład absorbujący we wkładce pozwala pochłonąć dość niewielką ilość mleka. Sprawdzą się więc lepiej w późniejszym etapie, kiedy organizm mamy zacznie już się stabilizować pod kątem ilości produkowanego pokarmu. Zdecydowanie lepiej w pierwszych tygodniach po narodzinach dziecka użyć muszli laktacyjnych.
Muszle laktacyjne — cena
W zależności od zestawu, na który się zdecydujemy, muszle laktacyjne oferowane są od ok. 25 zł. Jest to cena, za którą zwykle kupimy komplet 2 muszli laktacyjnych. Jeśli zależy nam na większym zestawie, w skład którego wejdzie nawet 6 elementów, to musimy przygotować się na wydatek powyżej 50 zł.