Poduszka dla niemowlaka i noworodka

klin poduszka dla noworodka i niemowlakaCzy poduszka dla niemowlaka jest potrzebna?

Kompletując wyprawkę dla noworodka rodzice stają przed wieloma dylematami zakupowymi. Jednym z nich jest z pewnością skompletowanie wygodnej i zdrowej pościeli dla niemowlaka. Większość mniej doświadczonych rodziców nie wyobraża sobie łóżeczka dziecka bez poduszeczki pod głową malucha. Niepotrzebnie myśląc o tym kierują się swoimi potrzebami i wyobrażeniem wygody. Należy pamiętać, że maluch zdecydowanie różni się od dorosłego. Inne są proporcje ciała i napięcie mięśniowe. Wygodny sen malucha jest ściśle powiązany ze zdrowym ułożeniem jego ciała. Powinno ono być ułożone w linii prostej. Użycie niewłaściwej poduszki dla niemowlaka może spowodować zaburzenie ułożenia i napięcia mięśniowego. Może to w dalszym odstępie czasu spowodować problemy z kręgosłupem i postawą ciała. Oczywiście występują sytuacje w których użycie poduszki dla niemowlaka wpływa korzystnie na zdrowie dziecka. Warto jednak zdecydować się na odpowiedni produkt. 

Pokazano 1-10 z 10 pozycji

Kiedy poduszka dla niemowlaka jest przydatna?

Jak już wspomniano, w przypadku najmniejszych dzieci wskazane jest ułożenie płaskie na odpowiednim materacyku. Pojawiają się jednak sytuacje w których warto sięgnąć po odpowiednią poduszkę dla dziecka. Przykładem jest czas w których maluch zmaga się z infekcją górnych dróg oddechowych, mając przy tym trudności w swobodnym oddychaniu. Rodzice często sięgają wtedy po poduszkę klin. Poduszka klin dla niemowlaka ma za zadanie ułatwić dziecku oddychanie i pozbycie się zalegającej wydzieliny.

Poduszka klin dla niemowlaka

Poduszka klin najczęściej przygotowywana jest ze specjalnej pianki poliuretanowej. Kształt umożliwia odpowiednie ułożenie dziecka pod odpowiednim kątem. Jeśli zastanawiacie się czym ta poduszka różni się od standardowej, to właśnie wyróżnia ją możliwością uniesienia całej górnej części ciała, a nie samej główki. 

Poza sytuacjami związanymi z infekcjami, poduszka klin pod materac jest też niezwykle ważna w sytuacji kiedy dziecko zmaga się z tzw. ulewaniem. Niestety jest to częsta dolegliwość z którą zmaga się wiele niemowląt. Użycie poduszki klin zapobiega cofaniu się treści żołądkowej i zmniejsza ryzyko zachłyśnięcia.

Szukając poduszki klin dla niemowlaka warto wybrać model z pianką, która zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza. Warto również wybrać model, który umożliwia zdjęcie poszewki i łatwe wypranie.  

Poduszka ortopedyczna dla niemowlaka

W ostatnich latach coraz większą popularność zdobywają poduszki ortopedyczne dla niemowląt. Rodzice w obawie przed problemem zniekształceń główki np. jej spłaszczenia szukają skutecznych i bezpiecznych dla dziecka rozwiązań. Poduszka dla noworodka przeciw spłaszczeniu główki posiada specjalnie profilowany kształt. Ma to za zadanie przeciwdziałać bezpośredniej przyczynie tego problemu tj. punktowemu naciskowi. Poduszka na płaską główkę zawiera w sobie zagłębienie które dostosowuje się do kształtu główki dziecka i rozkłada nacisk. Poduszka na spłaszczoną główkę może być stosowana zarówno w łóżeczku jak i w innych miejscach. Rodzice z powodzeniem używają jej również w wózku, kołysce czy foteliku samochodowym.

Poduszka korekcyjna dla niemowlaka stosowana jest najczęściej od narodzenia do ok. 6 miesiąca życia. 

Kiedy można stosować poduszkę?

Pomimo, iż większość zestawów pościelowych dla noworodków i niemowląt jest wyposażonych w płaską poduszeczkę, to jednak zdecydowanie polecamy odłożyć ją w kąt zaraz po zakupie. Przyjmuje się, że dziecko aby móc zdrowo korzystać z poduszeczki musi swobodnie poruszać się w łóżeczku i przekręcać na boki. Oczywiście nie można wskazać sztywnego terminu po jakim dziecko nabiera takich umiejętności, bo jest to cecha indywidualna, ale w przypadku większości dzieci przypada to na okres w okolicy 18 miesiąca życia. Pamiętajmy, że pierwsza poduszka dziecka powinna być płaska i cienka.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu poduszki dla niemowlaka?

Podobnie jak w przypadku innych produktów niemowlęcych, warto decydować się na te poduszeczki, które zostały wykonane z certyfikowanych materiałów. Szczególnie jest to ważne w przypadku modeli, które podkładamy bezpośrednio pod główkę dziecka. Poduszka taka warto aby posiadała wierzchnią warstwę wykonaną z naturalnych materiałów, które nie dopuszczą do nadmiernego przegrzania. 

Poduszka dla niemowlaka, nie tylko do łóżeczka - poduszka do wózka

Poduszki niemowlęce stosowane są nie tylko w łóżeczku, lecz występują specjalne modele dedykowane również do wózków. Często rodzice wybierają do nich specjalne poduszki klin, które charakteryzują się odpowiednią do wózka wielkością. Są one przed wszystkim węższe od swojego pełnowymiarowego odpowiednika. Kupując zestaw do wózka, występuje on również w komplecie ze specjalną płaską poduszką, która w wózku pozwala zachować właściwe ułożenie ciała dziecka.

Produkt dodany do ulubionych