Materac do gondoli wózka

Dla zapewnienia dziecku odpowiedniego komfortu podczas spaceru z wózkiem, warto zadbać o właściwe warunki podróżowania. Pierwsze pół roku życia dziecka, to okres w którym maluch podróżuje w wózku głębokim z gondolą. Bez względu na porę roku, podstawowym elementem wpływającym na wygodę niemowlaka jest odpowiedni materacyk. Materac do wózka głębokiego powinien w odpowiednim zakresie chronić malucha przed zimnem i jednocześnie amortyzować gondolę podczas pokonywania nierówności. Materac do gondoli stanowi dodatkowe zabezpieczenie dla dziecka, uzupełniające podstawową amortyzację stelaża wózka. Pianka z której wykonano materacyk nie powinna być również zbyt miękka, gdyż odpowiednia jej sztywność jest wskazana dla zdrowego rozwoju niemowlaka. 

Wózek niemowlęcy wykonany jest najczęściej z materiałów które są dość odporne na zabrudzenia, jednak niektóre z jego elementów powinny być regularne czyszczone, a w razie konieczności wymieniane. Materac do wózka dość łatwo zabrudzić i warto posiadać zamiennik, dzięki któremu będziemy mieli możliwość stałego użytkowania wózka. Wymiana materacyka do wózka, to również konieczność jeśli zdecydujemy się na wózek używany. Zapewnimy w ten sposób dziecku odpowiedni poziom higieny, gdyż nieprawidłowo przechowywany materacyk może stać się siedliskiem baterii czy roztoczy.

Materac do wózka - rozmiar

Wybierając materac do wózka, warto zwrócić uwagę na jego rozmiar, tak aby zakupiony produkt pasował do posiadanej gondoli. Większość wózków głębokich dostępnych na polskim rynku produkowanych jest według specyfikacji w której wewnętrzna długość gondoli nie przekracza 80cm i ok. 35cm szerokości. Uniwersalne materace do wózka dostępne w ofercie sklepu niemowlęcego, posiadają najczęściej wymiar 75x35cm. Pozwala to na użycie tego typu materacyka, w wózkach różnych producentów. 

Drugim rozmiarem istotnym podczas użytkowania materacyka, jest jego grubość. Oczywiście dla komfortu dziecka sam materacyk do wózka mógłby być jak najgrubszy, jednak poważnym ograniczeniem tej wartości jest konieczność zapewnienia dziecku pełnego bezpieczeństwa. Przyjmuje się, że odległość górnej przestrzeni materaca, do krawędzi boków gondoli wózka, powinna wynosić minimum 20zm. Z tego powodu większość materacyków do wózka charakteryzuje się najczęściej grubością ok. 3-4cm, co pozwala zapewnić zarówno bezpieczeństwo, jak i komfort. 

Z jakiego materiału materac do wózka powinien być wykonany?

Dziecko w wózku głębokim potrafi spędzać dość dużo czasu, stąd warunki i komfort są bardzo ważne. Materac do wózka może być wykonany z różnych materiałów. Różnią się one w zależności od warunków jakie chcemy zapewnić dziecku. Materac do wózka może się charakteryzować różnym stopniem miękkości. Twardość jest najczęściej określana za pomocą współczynnika "H". Materac o współczynniku H1 uznaje się za miękki. Wypełnieniem tego rodzaju materacyka jest najczęściej pianka poliuretanowa. 

Twardsze rodzaje materaca do wózka posiadają współczynnik H2 i H3. Ich wypełnienie może składać się np. z usztywniającej maty kokosowej i włókniny puszystej. 

Zarówno jeden rodzaj materacyków jak i drugi charakteryzują się, poza odpowiednimi parametrami w zakresie komfortu, również zapewnieniem dziecku odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Szczególnie jest to ważne latem, kiedy łatwo doprowadzić do przegrzania maluszka i podrażnień skórnych. 

Kupując materac do wózka niemowlęcego zwróćmy również uwagę na jakość zastosowanego pokrowca. Optymalnie jeśli poszycie wykonane jest z bawełny 100% lub innego materiału zapewniającego cyrkulację i miękkość w kontakcie z wrażliwą skórą dziecka. Ze względów praktycznych, dobrze jeśli pokrowiec ma suwak pozwalający na zdjęcie i wygodne przepranie poszycia. 

Produkt dodany do ulubionych