Wkładki laktacyjne

Wkładka laktacyjna jest produktem, którego głównym zadaniem jest ochrona odzieży przed zabrudzeniem, które jest wynikiem wypływu pokarmu z piersi. Niewielka wkładka jest umieszczana w biustonoszu, po jednej sztuce w każdej miseczce. Wkładki laktacyjne pomagają uniknąć krępujących plam na bieliźnie i ubraniu

Najczęściej używane są w okresie karmienia piersią, jednak czasami muszą być też stosowane przez kobiety w ciąży, u których również w końcowym jej okresie, może dojść do wycieków mleka.

Wkładki laktacyjne oferowane są w różnych wersjach. Różnią się nie tylko wyglądem i kształtem, ale też właściwościami. Część modeli jest uniwersalna, a inne mogą być przewidziane do użytkowania w nocy, kiedy duże znaczenie ma podwyższona chłonność. Od strony praktycznej dobrze, jeśli wkładki posiadają szerokie samoprzylepne paski mocujące, które zapobiegają przesuwaniu się wkładki wewnątrz biustonosza i zapewniają dyskrecję podczas ich noszenia. Pozwoli to młodym mamom w tym czasie czuć się zawsze świeżo i komfortowo. 

Pokazano 1-22 z 22 pozycji

Po co używane są wkładki laktacyjne?

Wkładki laktacyjne to gwarancja komfortu dla każdej karmiącej mamy. Używane są najczęściej w początkowym okresie karmienia, kiedy organizm nie jest jeszcze w pełni unormowany i mleko produkowane jest praktycznie non stop. Może dochodzić wtedy w przerwach między karmieniem, do częstych wycieków, które bez odpowiedniej wkładki mogłyby powodować krępujące plamy na odzieży. Wkładka dzięki swojej budowie skutecznie pochłania wyciek mleka i nie dopuszcza do przykrych niespodzianek. Wkładka laktacyjna może okazać się również potrzebna w przypadku kobiet w końcówce ciąży. Burza hormonów często prowadzi do niekontrolowanych wycieków, stąd warto zaopatrzyć się w pudełko wkładek, już na etapie kompletowania wyprawki dla noworodka

Jak wyglądają wkładki laktacyjne?

Najczęściej przypominają one okrągłe i płaskie gąbeczki. Aby skutecznie pochłaniać wilgoć, posiadają specjalną wielowarstwową budowę. Jedną z warstw jest tzw. absorbent zamykający w sobie wilgoć. Odpowiednia budowa wpływa na skuteczność wkładki i komfort noszenia. Poszczególne warstwy wkładki przygotowane są najczęściej ze sprasowanej bawełny. Aby wkładki mogły być jak najdelikatniejsze, to warstwa mająca styczność z piersią również jest wykonywana z bawełny. 

Czy wkładka laktacyjna może być niewystarczająca?

W większości sytuacji wkładki laktacyjne sprawdzają się doskonale. W przerwach między karmieniem wypływ mleka nie jest szczególnie duży i zdolności chłonne wkładki są wystarczające, bez względu na to, czy jest to dzień lub noc. Niestety może również dochodzi do sytuacji, kiedy karmienie przy udziale jednej piersi, spowoduje większy wypływ pokarmu z drugiej piersi. Zwykle w tej sytuacji zdolności chłonne wkładki laktacyjnej nie są wystarczające i trzeba wspomóc się np. pieluszką tetrową.  

Wkładki laktacyjne jednorazowe, czy wielorazowe?

Zdecydowanie największą popularnością cieszą się wkładki jednorazowe, które są cenione przez mamy za wygodę i komfort użytkowania. Jak sama nazwa wskazuje, ten rodzaj wkładki używa się tylko raz  i potem wyrzuca. Sprawdza się to szczególnie poza domem, bo dzięki niewielkiemu rozmiarowi, można kilka egzemplarzy mieć zawsze w pogotowiu. Ponieważ dyskrecja dla większości kobiet również ma znaczenie, to warto zaznaczyć, że wkładki laktacyjne jednorazowe, zwykle są cieńsze i ryzyko, że będą się odznaczać, jest mniejsze. 

Wkładki laktacyjne wielorazowe to produkt, który rzadziej pojawia się w sklepach. Jest to rozwiązanie dla kobiet, które cenią szczególnie dbałość o środowisko. Stosując wkładki laktacyjne wielorazowe, znacznie ograniczamy ilość odpadów. Odbywa się to kosztem naszego czasu, który przeznaczymy na pranie wkładek. Wkładki laktacyjne wielorazowe są również dobrym rozwiązaniem dla osób o ograniczonym budżecie domowym. Pomimo pierwotnego większego wydatku, to w ogólnym rozrachunku są rozwiązaniem ekonomicznym, pozwalającym oszczędzić pieniądze. 

Cechy dobrej wkładki laktacyjnej

  • obecność pasków samoprzylepnych
  • odpowiedni kształt, wygodny dla mamy
  • rozmiar, który skutecznie chroni ubranie
  • dyskretna grubość
  • odpowiednia chłonność, szczególnie w nocy
  • dobre właściwości cyrkulacyjne powietrza

Czy kształt wkładki laktacyjnej ma znaczenie?

Wkładki laktacyjne mogą cechować się różnymi kształtami. Producenci starają się tworzyć produkt, który będzie uniwersalny dla różnych kobiet, co nie zawsze jest łatwe. Wkładka powinna być wygodna i dobrze dopasowana. Jeśli nasz pierwotny wybór się nie sprawdza, to warto przetestować wkładki laktacyjne konkurencyjnego producenta. Kształt wkładki to nie wszystko. Równie ważne jest ich odpowiednie zamocowanie. Jeśli włożymy wkładkę laktacyjną luzem, to możemy być pewni, że szybko się przesunie i przestanie spełniać swoją funkcję. Aby do tego nie doszło, wkładki laktacyjne posiadają specjalny pasek przylepny. Użycie paska zapobiegnie przesunięciu wkładki i zapewni prawidłowe jej użytkowanie. 

Wkładki laktacyjne nie tylko chronią przed plamami

Wkładki laktacyjne mogą również spełnić inną ważną funkcję. Wiele mam karmiących piersią, zmaga się z problemem obolałych brodawek. W takiej sytuacji często źródłem bólu może być zwyczajny kontakt z ubraniem. Aby nie doprowadzać do drażnienia brodawek, warto używać wkładek laktacyjnych, których delikatna warstwa pomaga uniknąć nieprzyjemnych doznań. Jeśli doszło do podrażnienia brodawek i mamy w planach użycie wkładek, to warto się upewnić, że posiadany model, zapewnia również odpowiedni przepływ powietrza, który pomoże w gojeniu się ran. Część modeli wkładek laktacyjnych całkowicie ogranicza przepływ powietrza. Może to niestety utrudnić gojenie. 

Wkładki laktacyjne — cena zakupu

Wkładki laktacyjne nie są drogie. Dodatkowo mamy możliwość zakupu zarówno mniejszych opakowań, które zawierają ok. 30 sztuk, jak i większych ekonomicznych zestawów. Małe opakowania to koszt w okolicy 10 zł. Jeśli chcemy zaoszczędzić, to zdecydowanie warto kupić duże pudełko wkładek gdzie koszt w przeliczeniu pojedynczej sztuki, jest zdecydowanie najniższy, np. pudełko 140 sztuk wkładek marki Akuku dostaniemy w cenie ok. 30 zł.

Produkt dodany do ulubionych