Aspiratory do nosa - elektryczne - katarek - tradycyjne

Pielęgnacja noworodka i niemowlaka to codzienny obowiązek każdego rodzica. Kiedy nasze dziecko przychodzi na świat, dokładamy wszelkich starań, by zapewnić mu zdrowy rozwój i chronić przed infekcjami. Jedną z najważniejszych czynności pielęgnacyjnych z tym związanych jest zapewnienie maluszkowi odpowiedniej drożności noska. Nos u tak małego dziecka pełni niezwykle ważną funkcję. Nie dość, że jest naturalnym filtrem wdychanego powietrza, to tylko dzięki niemu noworodek może dostarczyć tlen do płuc. Jeśli pojawia się infekcja powiązana z niedrożnością noska, wymaga to od rodziców podjęcia skutecznych zabiegów pielęgnacyjnych, które pozwolą dziecku ulżyć. Na szczęście rodzice mają wiele różnych możliwości, aby pomóc dziecku. Zdecydowanie prym wiodą aspiratory do nosa, które pozwalają łagodnie i skutecznie pozbyć się zalegającej wydzieliny. Aspirator do nosa to bardziej zaawansowany produkt niż tradycyjna gruszka do nosa. Jedną z najpopularniejszych jego wersji jest katarek, który pozwala na podłączenie do odkurzacza. Jeśli preferujemy bardziej kompaktowe rozwiązanie, to warto wybrać aspirator elektryczny.

Pokazano 1-21 z 21 pozycji

Dlaczego aspiratory do nosa są tak potrzebne?

Nos pełni niezwykle ważną funkcję podczas oddychania. Stanowi naturalną barierę dla szkodliwych bakterii i alergenów, które utrzymują się w powietrzu. Dzięki noskowi maluszek również poprawia jakość wdychanego powietrza, które jest ogrzewane i przestaje działać drażniąco na gardło i krtań. 

Będąc w odpowiednim wieku, kiedy tylko odczuwamy jakikolwiek dyskomfort związany z nosem, jesteśmy w stanie pozbyć się zalegającej wydzieliny poprzez wysmarkanie jej. W przypadku noworodków i niemowląt niezbędna jest pomoc rodziców. Najmłodsze dzieci same nie wydalą wydzieliny. Jeśli zalega ona dość w znacznych ilościach i utrudnia oddychanie maluszkowi, może być to bardzo niebezpieczne dla jego życia. Aspirator do nosa pozwala skutecznie pozbyć się wydzieliny i szybko przynieść ulgę.

Jak często stosować aspirator do nosa?

Drożność przewodów nosowych jest bardzo ważna. Zalegająca wydzielina przeszkadza dziecku nie tylko w oddychaniu, ale ma wpływ również na posiłki, przez co może pojawić się brak apetytu. Nie chcemy również, by dziecko miało problemy z zasypianiem, bo jest to również kłopot dla rodziców, którzy często wieczorem wypatrują chwil do odpoczynku. 

Czyszczenie noska warto wykonywać regularnie. Ma to związek z wydzieliną, która produkowana jest w celu odpowiedniego nawilżenia błon śluzowych. Mimo że nie cierpimy na żadną infekcję, to potrafi ona gromadzić się i zasychać, co w przypadku noworodków i niemowląt, które mają bardzo wąskie przewody nosowe, staje się uciążliwe. 

Oczyszczanie noska powinno stać się jednym z elementów codziennej pielęgnacji. Tak jak staramy się dbać o regularną kąpiel, tak warto dołożyć starań, by dziecku nic nie przeszkadzało podczas oddechu, a unikniemy dzięki temu licznych komplikacji. Czas po kąpieli to idealna pora na wszelkie zabiegi tego typu. Dziecko jest wtedy rozluźnione a wydzielina rozrzedzona za sprawą cieplej wody.

Pamiętajmy, że my mając zatkany nos, czasami ratujemy się oddechem przez usta. Noworodek i niemowlak tego nie potrafi i na początku umie jedynie korzystać z noska.

Aspiratory do nosa — jak używać?

Aspirator do nosa nie jest skomplikowanym urządzeniem, a jego zasada działania jest dość prosta. Zanim przystąpimy do usunięcia wydzieliny, dobrze jest zakroplić nosek roztworem soli fizjologicznej. Jedna lub dwie kropelki pomogą sprawniej poradzić sobie z wydzieliną. W zależności od modelu aspiratora delikatnie przykładamy go do otworu nosowego i wyciągamy to, co zalega, przeszkadzając dziecku.

Aspirator czy gruszka do nosa?

Do niedawna gruszka do nosa stanowiła podstawowy artykuł, który pomagał pozbyć się wydzieliny z noska dziecka. Choć nawet dziś są rodzice, którzy ją wybierają, to jednak pod kątem popularności zdecydowanie musiała ustąpić aspiratorowi. Zadecydowały o tym niewątpliwie wady gruszki, które jednocześnie są zaletami aspiratora do nosa. Głównym zarzutem dla gruszki był fakt, że rodzice, którzy przeprowadzali zabieg pielęgnacyjny nieumiejętnie, łatwiej mogli skaleczyć śluzówkę niemowlaka. Kształt gruszki nie zawsze jest na tyle wygodny, by się przed tym ustrzec. Dodatkowo gruszka nie cechuje się dużą siłą ssania. To problem zwłaszcza w sytuacji znacznego zapchania noska malucha. Wydzielina, która zalega głębiej, nie zawsze dała się przy pomocy gruszki, łatwo usunąć. W naszej ocenie jednak dużą wadą gruszki jest kłopot dla nas z prawidłowym utrzymaniem jej w higienicznym stanie. Czyszczenie gruszki jest bardzo utrudnione. Aspirator do nosa możemy bardzo często rozłożyć na kilka elementów, dokładnie wypłukać i usunąć wszelkie pozostałości.

Podsumowując wady i zalety obu rozwiązań, zdecydowanie polecamy wybór aspiratora do nosa.

Płukanie noska bez użycia aspiratora

Czasami, kiedy dziecko nie zmaga się z poważną infekcją, można skorzystać z płukania. Jest dość proste i również pomaga naturalnie pozbyć się wydzieliny. Również tutaj korzystamy z rozworu soli fizjologicznej, którą zakraplamy do otworu nosowego. Jeśli nasz maluch ma z tym kłopot, leżąc na plecach, to lepiej ułożyć go na boku. Dzięki temu nie będzie mu ona spływała do gardła, wywołując odruchy krztuszenia się. Po wpuszczeniu roztworu możemy ułożyć dziecko na brzuszku, co pomoże skuteczniej spłynąć wydzielinie. 

Zamiast soli fizjologicznej możemy użyć również bezpiecznej wody morskiej. Często działa ona skuteczniej od soli, gdyż dociera głębiej. 

Co może spowodować problemy z noskiem niemowlaka?

Zatkany nos nie zawsze jest wynikiem infekcji. Czasami wpływ mają na to czynniki środowiskowe i mieszkaniowe.

Kłopoty z drożnością nosa u niemowląt mogą się pojawić, jeśli:

  • W pokoiku dziecka mamy do czynienia ze złym poziomem wilgotności. Wskazane, aby była ona w przedziale 40-60%. Jeśli powietrze jest za suche albo pojawia się wilgoć, to często ma wpływ na kłopoty z nosem maluszka.
  • Palimy papierosy przy dziecku.
  • W powietrzu są alergeny i dziecko jest na nie wrażliwe. 

Aspiratory do nosa — rodzaje

Obecnie dostępnych jest szereg rozwiązań skutecznych podczas kataru u niemowląt. Rodzice często sięgają po dwa rodzaje aspiratorów.

Aspirator do nosa z ustnikiem

To proste i dość tanie urządzenie, które posiada wiele zalet. Zwykle składa się z kilku elementów, co po ich rozłożeniu umożliwia wygodne domycie produktu. Ogromną zaletą jest przezroczysta konstrukcja, w której łatwo dostrzec ilość wydzieliny, jakiej udało nam się pozbyć, z noska maluszka. Aspirator do nosa dla noworodka posiada ustnik, rurkę i zasadniczy element, który zbliżamy do nosa dziecka. Wyciągnięcie wydzieliny odbywa się przy pomocy siły naszych płuc dzięki nassaniu powietrza przez rurkę. Możemy tym samym dobrać siłę i długość zabiegu. 

Dziś istnieje wiele firm oferujących tego rodzaju aspiratory. Zdecydowanie najpopularniejsza jest Frida. Produkt firmy Nosefrida jest jednym z pierwszych tego typu urządzeń. Odciągacz do nosa często wyposażony jest w filtr lub ogranicznik, który zabezpiecza przed zbyt dalekim zaciągnięciem wydzieliny z noska dziecka.

Aspirator do odkurzacza — Katarek

Osobną grupę stanowi aspirator do odkurzacza. Aspirator do nosa do odkurzacza ma podobną budowę zewnętrzną do aspiratora Frida. Różni je zdecydowanie końcówka, która służy do wytwarzania odpowiedniego ciśnienia. Kupując tego typu aspirator do nosa, odkurzacz nie powinien nas przerażać. Produkt jest na tyle dopracowany, że dziecko jest w pełni bezpieczne. Producenci, tworząc tego typu produkt, na pierwszym miejscu stawiali bezpieczeństwo dziecka. Z dostępnej na rynku polskim oferty zdecydowanie największą popularnością cieszy się katarek do odkurzacza. Oferowany w kilku wersjach (m.in. katarek plus, katarek complete). Poszczególne oferty różnią się łatwością czyszczenia i wyposażeniem. Każdy z nich natomiast posiada identyczną funkcjonalność.

Elektryczny aspirator do nosa

Coraz częściej sięgamy po elektryczne aspirator do nosa. Łączą one zalety zwykłego aspiratora z rurką i modelu podłączanego do odkurzacza. Zaletą rozwiązania jest skuteczność odciągania wydzieliny i wygodą użytkowania. Podobnie jak w zwykłym aspiratorze, również i tutaj możemy łatwo zaobserwować ilość wydzieliny, co jest cenną informacją na temat zaawansowania infekcji maluszka. Niestety nie każde dziecko od razu akceptuje tę formę pomocy. Elektryczny aspirator do nosa emituje dźwięk, który potrafi dziecku przeszkadzać. Dlatego część modeli dla odwrócenia uwagi może być wyposażona w dodatkowe melodie. 

Pamiętajmy, że odciąganie wydzieliny z noska jest dla wielu dzieci dość nieprzyjemnym doznaniem. Często odbywa się to w okolicznościach chorobowych, dlatego dziecko jest zwykle rozdrażnione i źle znosi każdy zabieg. Warto być cierpliwym i wykonywać wszystkie niezbędne czynności z zachowaniem odpowiedniej delikatności.  

Produkt dodany do ulubionych