Zabawki sensoryczne dla niemowląt
Dla zapewnienia dziecku jak najlepszych warunków do rozwoju warto zadbać o otoczenie malucha, w którym powinny znaleźć się produkty aktywnie wspierające ten proces. Szczególnie warto zwrócić na to uwagę na samym początku, kiedy rozwój dziecka jest niezwykle intensywny. Zabawki sensoryczne dla niemowląt, to doskonały produkt aby w odpowiednim dla młodszych dzieci tempie, stymulować rozwój ich zmysłów. Zabawki sensoryczne są tak konstruowane, by ukierunkować je na rozwój najmłodszych. Dzięki tego rodzaju zabawkom, dziecko otrzymuje solidne podstawy, które pozwolą mu lepiej funkcjonować w dzisiejszym świecie. Już od najmłodszych lat przyzwyczajamy nasze dziecko, że nauka może być również dobrą zabawą.
Jakie funkcje spełniają zabawki sensoryczne?
Zabawki sensoryczne zostały stworzone aby w ramach zabawy stymulować rozwój zmysłów dziecka. Dzięki temu, że w jednym produkcie możemy znaleźć wiele różnych elementów, różnie oddziałujących na dziecko, to zabawa produktem sensorycznym może oddziaływać na takie zmysły jak dotyk, węch, słuch i oczywiście wzrok. Oczywiście nauka i poznawanie odbywa się podczas zabawy, więc każda zabawka sensoryczna, jest również doskonałym sposobem na zapewnienie dziecku rozrywki. Maluch podczas zabawy aktywuje zwoje zmysły i rozwija również swoje umiejętności poznawcze.
Co zyskuje dziecko bawiąc się zabawkami sensorycznymi?
- lepszą percepcję wzrokową
- nauka koordynacji ręka-oko
- różnicowanie dotykowe
- poprawa motoryki małej, czyli sprawności palców i dłoni
- rozwój słuchu
Czym jest integracja sensoryczna?
Zarówno my rodzice, jak i nasze dzieci funkcjonujemy w świecie otoczeni przez różnego rodzaju bodźce. Każdego dnia stykamy się z przedmiotami o odmiennym kształcie, kolorze i fakturze. Docierają do nas również dźwięki o zróżnicowanym natężeniu. Ponieważ świat jest odbierany przez nas za pośrednictwem zmysłów, to dla prawidłowego funkcjonowania, ważne aby nasz organizm potrafił poprawnie przetwarzać docierające do nas bodźce i integrować je w całość. Prawidłowa praca mózgu pozwala odpowiednio oceniać otoczenie i zapewnić organizmowi optymalne reakcje na bodźce. Stosowanie właściwych dla rozwoju dziecka zabawek, pozwala skutecznie rozwijać integrację sensoryczną.
Zabawki sensoryczne dla niemowląt - wiek dziecka
Zabawki sensoryczne warto dostosować do możliwości dziecka. Zaraz po urodzeniu maluch większość czasu spędza w swoim łóżeczku i czas spędza wyłącznie na takich czynnościach jak spanie, czy karmienie. Jego umiejętności są niezwykle ograniczone więc większość zabawek sensorycznych niestety musi poczekać. Wielu producentów swoje zabawki sensoryczne dedykuje dla dzieci które ukończyły 3 miesiąc życia. Jest to wiek kiedy zdolności chwytne malucha się poprawiają i co ważniejsze jest on już w stanie robić to świadomie.
Pamiętajmy również aby szukając zabawek sensorycznych wybierać modele w kontrastowej kolorystyce. Wzrok dziecka, jest jednym z tych zmysłów, który rozwija się najwolniej. Dziecko najszybciej dostrzega produkty o zdecydowanych kolorach i dużych kontrastach. Zachęcimy w ten sposób dziecko do szybszego zainteresowania się zakupiona zabawką.
Jakie zabawki sensoryczne warto wybierać dla niemowląt?
Powinny być to produkty atrakcyjne, którymi maluch zbyt szybko się nie znudzi. Warto by produkt ten był na wielu płaszczyznach zróżnicowany.
Wygląd
Tak jak już wcześniej wspomnieliśmy, dobrze jeśli zabawka sensoryczna jest kolorowa i/lub mocno kontrastowa. W ostatnich czasach ogromną popularnością potrafią cieszyć się produkty czarno białe. Mocny kontrast ułatwia tym najmniejszym dzieciom dostrzeżenie zabawki. Warto jednak nie ograniczać się do produktów wyłącznie w tych 2 kolorach i w miarę upływu kolejnych tygodni czy miesięcy, włączać do zabawy produkty w szerszej kolorystyce.
Faktura
Użyte materiały powinny być zróżnicowane. Dobrze jeśli dziecko w ramach zabawki może dotykać zarówno twardych elementów, jak i tych bardzo miękkich. to samo tyczy się również powierzchni zabawki, która może być szorstka (np. za sprawą siateczki) i śliska.
Wrażenia akustyczne
Dobra zabawka sensoryczna powinna również aktywować zmysł słuchu. Niektóre tego typu produkty posiadają ukryty element w postaci piszczka, czy grzechotki, a inne mogą generować np. szelest.
Zabawki sensoryczne dla niemowlaka i ich ceny
Z pewnością dobrą informacją będzie fakt, że zabawki sensoryczne nie muszą być drogie. Te najprostsze możemy kupić już w okolicy kilkunastu złotych. Doskonałym przykładem jest tzw. metkowiec, czyli niewielki kawałek obszytego materiału posiadający doszyte tasiemki. Stymuluje on zmysł dotyku, wzroku i słuchu, dzięki szeleszczącym elementom w niektórych modelach zabawki. Jeśli od zabawki wymagamy czegoś więcej, to warto postawić na specjalne kostki, których każda ze ścianek zawiera inną dla dziecka niespodziankę. W cenie ok. 30 zł otrzymujemy zabawkę, która zapewni dziecku rozrywkę przez długi czas. Kostka stymuluje rozwój koordynacji słuchowo wzrokowej poprzez liczne atrakcje takie jak: dzwoneczek, grzechotkę czy elementy z materiału szeleszczącego. Nie jeden maluch zainteresuje się również bezpiecznym lusterkiem. Kostka posiada też elementy świetnie sprawdzające się w roli gryzaka.
Zaletą wielu zabawek sensorycznych, jest ich nieduży rozmiar. Wiele z nich bez żadnego kłopotu może zostać zabranych do torby mamy. Jeśli obawiamy się zgubienia zabawki np. podczas spaceru, to dobrze zdecydować się na model z wygodnym przypięciem, które zamocujemy do ramy wózka, czy uchwytu fotelika.
Jak samemu wykonać zabawki sensoryczne dla niemowląt?
Jeśli mamy w sobie odpowiednią ilość chęci i zdolności, to warto samemu spróbować wykonać zabawki sensoryczne dla naszego dziecka. Warto przy tym zadbać o bezpieczeństwo i pozwolić dziecku na zabawę tylko pod naszą opieką.
Do wykonania prostej zabawki wystarczy nam drewniane kółeczko i zestaw kolorowych wstążek lub tasiemek. Przywiązując je wokół kółeczka dajemy dziecku możliwość obracania nim i podziwiania mieniących się kolorów.
Jeśli chcemy malucha zapoznać z różnymi wrażeniami dotykowymi, to można do tego wykorzystać kawałek kartonu. Na jego powierzchni przyklejamy materiały o różnej strukturze i szorstkości.