Higiena w ciąży i po porodzie

Zachowanie odpowiedniej higieny jest niezwykle ważne zarówno w czasie ciąży, jak i po porodzie. Duży kłopot kobietom sprawia szczególnie higiena miejsc intymnych. Ma to związek przede wszystkim ze zmianą pH pochwy, na co wpływ mają hormony ciążowe. Dobrym pomysłem jest również wprowadzenie odpowiednich nawyków higienicznych, już na etapie planowania ciąży. Wczesne stosowanie delikatnych kosmetyków do higieny intymnej dla mam pozwoli zmniejszyć ryzyko komplikacji z tym związanych w przyszłości. 

Również w okresie połogu młoda mama jest narażona na duże ryzyko infekcji. Wiąże się to nie tylko z gojeniem się ran, ale również obkurczaniem macicy i towarzyszącym mu wystąpieniem odchodów połogowych. Niosą one duże ryzyko zakażeń, dlatego tak ważne, by odpowiednio dużo uwagi poświęcić zachowaniu czystości i pilnować częstej wymiany wkładek poporodowych. 

Dbając o higienę, pamiętajmy o stosowaniu wysokiej jakości produktów. Szczególną uwagę warto zachować w czasie ciąży, kiedy najważniejszy jest jej bezpieczny przebieg i szczęśliwe rozwiązanie.

Pokazano 1-24 z 65 pozycji

Prawidłowa higiena w czasie ciąży

Dla każdej kobiety, która jest w ciąży, dużym zagrożeniem mogą być infekcje intymne. W skrajnych przypadkach mogą one nawet stworzyć niebezpieczeństwo dla przebiegu ciąży. Każda infekcja powinna być traktowana bardzo poważnie, gdyż jeśli jej prawidłowo nie wyleczymy, to stanowi ona pewne zagrożenie dla noworodka, gdyż czasami prowadzi do poważnych chorób u maluszka. W okresie ciąży warto pilnować kilku istotnych zasad. 

  1. Należy stosować wyłącznie sprawdzone i bezpieczne płyny do higieny intymnej. Powinny one być dedykowane dla kobiet w ciąży. Dobrze, jeśli pH kosmetyku ma około 5,5. Pozwala to przywrócić zdrowy odczyn, który uległ zmianie w wyniku działań hormonów. Wskazana jest również obecność kwasu mlekowego, który bierze czynny udział w odbudowie naturalnych barier ochronnych.
  2. Jeśli preferujemy relaksujące kąpiele w wannie, to niestety trzeba o nich zapomnieć. Woda w czasie kąpieli, szczególnie jeśli jest gorąca, wypłukuje dobre bakterie i może wywołać skurcze macicy.
  3. Myjąc okolice intymne lepiej, zamiast gąbki używać dłoni. Niestety wszelkiego rodzaju myjki mogą stanowić groźne siedlisko dla bakterii.
  4. Miejsca intymne dobrze jest myć strumieniem czystej wody, np. z prysznica.
  5. Do osuszania miejsc intymnych nie należy używać ręczników, które wykorzystujemy również do innych fragmentów ciała. Warto np. zdecydować się na papierowe ręczniki jednorazowe, stanowiące najlepszą opcję. Ewentualnie wydzielmy ręcznik tylko do tych celów i dbajmy o częste pranie. 
  6. Zachowaj prawidłowy kierunek mycia miejsc intymnych.
  7. Warto stosować bieliznę delikatną i wykonaną z naturalnych materiałów, takich jak bawełna 100%.
  8. Koniecznie należy stosować wkładki laktacyjne dedykowane kobietom w ciąży i po porodzie. 

Prawidłowa higiena po porodzie

Po przyjściu na świat dziecka każda kobieta musi zachować odpowiedni poziom higieny, który w okresie połogu jest niezwykle ważny. Pomocne okazują się tutaj wszelkie artykuły higieniczne przygotowane z myślą o potrzebach mam. 

Dużo uwagi warto poświęcić dla higieny krocza. Pojawiające się odchody poporodowe wymagają regularnych zabiegów pielęgnacyjnych i mycia. Koniecznie należy stosować łagodne środki do higieny intymnej. Aby ograniczyć ryzyko dostania się bakterii, należy zachować właściwy kierunek mycia — od przodu do tyłu. Warto regularnie myć te okolice i należy uważać podczas ich wycierania. W tym celu często stosowane są ręczniki papierowe jednorazowe, gdyż tradycyjne mogą szybko stać się siedliskiem bakterii. Wiele mam zgłasza, że z osuszaniem krocza, radzą sobie, stosując suszarkę do włosów, którą należy ustawić na małą moc i niewielką moc nadmuchu. Po porodzie dla zachowania odpowiedniego poziomu higieny dobrze jest stosować kąpiele przy pomocy prysznica lub przemywać okolice intymne stosując bidet. Wanna nie sprawdza się, gdyż swobodnie przepływająca woda może łatwo migrować bakterie. Dodatkowo ciepła woda działa rozszerzająco na naczynia krwionośne, które mogą odpowiedzieć większym krwawieniem. Dobrze jest stosować podpaski poporodowe wykonane z oddychających materiałów. Istotna jest również częsta ich zmiana, więc warto zawczasu pomyśleć o zakupie odpowiedniej ilości. Dla własnego komfortu wskazane, by używać nocą podpasek poporodowych do tego dedykowanych, które cechuje większa chłonność. 

Dla prawidłowego gojenia się ran warto dopilnować, by był zachowany dostęp świeżego powietrza. W tym celu często zalecane jest tzw. wietrzenie krocza, które można wykonywać, swobodnie leżąc na łóżku z podłożonym podkładem. Dla zachowania higieny i cyrkulacji powietrza mamy w połogu stosują specjalne majtki poporodowe. Mogą one być jednorazowe lub siateczkowe wielorazowe. 

Odpowiedni poziom higieny po porodzie dotyczy też kobiecych piersi. Warto o nie dbać i regularnie myć i osuszać brodawki. Ponieważ na początku wiele mam ma kłopot z prawidłowym karmieniem, to często dochodzi do uszkodzenia brodawek. Niezbędne w ich gojeniu są wtedy specjalne maści, takie jak np. purelan. 

Dla wygody karmienia często wskazane jest użycie specjalnych nakładek na piersi. Poprawiają one komfort i często są ratunkiem dla mam, które miewają kłopoty podczas karmienia.

Karmiąc piersią, pamiętajmy, że sam proces karmienia poprzez działanie hormonów może zwiększyć ilość wydzielanych odchodów poporodowych. By uniknąć przykrej niespodzianki, wskazane, aby przystawienie dziecka do piersi poprzedzone zostało wymianą podpaski poporodowej na całkowicie świeżą.

Artykułem higienicznym używanym przez dłuższy czas po porodzie są wkładki laktacyjne. To niewielkie krążki umieszczane wewnątrz biustonosza. Ich zadaniem jest pochłanianie mleka, które wycieka pomiędzy karmieniem dziecka. Wilgoć jest wtedy zatrzymywana wewnątrz wkładki, co z jednej strony poprawia komfort karmiącej mamy, a z drugiej nie dopuszcza do tworzenia się warunków sprzyjających namnażaniu bakterii. 

Zachowując higienę zarówno w czasie ciąży, jak i po porodzie stwarzamy odpowiednie warunki dla prawidłowego rozwoju maluszka. 

Produkt dodany do ulubionych