Pas poporodowy

Wiele świeżo upieczonych mam tuż po porodzie chce podjąć starania być szybko wrócić do formy. Szukamy wtedy różnych rozwiązań, które skutecznie mają nam w tym pomóc. Opiekując się noworodkiem i niemowlakiem, zwykle nie mamy wystarczająco czasu na duże zaangażowanie np. w ćwiczenia pod okiem specjalisty. Koniecznie musimy pamiętać również o tym, że nasz organizm, zarówno po porodzie naturalnym, jak i cesarskim cięciu musi mieć czas na wewnętrzną regenerację. Dlatego nie można zbyt wcześnie podejmować działań i warto przede wszystkim wypocząć. 

Coraz większą popularnością cieszy się pas poporodowy. Kupujemy go, gdyż stanowi świetne wsparcie dla mam, które chcą walczyć o lepszy wygląd. Jego specjalna budowa pozwala działać pozytywnie na wzmocnienie powłok brzusznych. Poporodowy pas brzuszny stosowany jest również z uwagi na inne czysto medyczne przesłanki. Po cesarskim cięciu wspiera mięśnie brzucha i zmniejsza ryzyko wystąpienia przepukliny ciążowej. 

Pas poporodowy

Pas poporodowy często nazywany jest również gorsetem. Jest to rodzaj specjalnego pasa z elastycznego materiału, który zakładamy wokół brzucha, tak by delikatnie go opinał. Większość mam kupuje go przede wszystkim z nadzieją na poprawę sylwetki po ciąży. Warto pamiętać, że nasze starania nie powinny zakończyć się wyłącznie zakupem pasa. Dobrze, jeśli wraz z tym zaangażujemy się poprzez odpowiednie ćwiczenia. Ich rolą powinno być wzmocnienie mięśni i niedoprowadzenie do ich rozleniwienia. 

Samo korzystanie z pasa poporodowego jest dość komfortowe. Wykonany jest z miękkiego i delikatnego materiału. Jego konstrukcja pozwala skórze swobodnie oddychać. Elastyczny pas poporodowy nie krępuje również ruchów, co ma duże znaczenie podczas wykonywania ćwiczeń. 

Zanim skorzystamy z pasa poporodowego, dobrze jest zasięgnąć opinii specjalistów, którzy merytorycznie podpowiedzą, jak go używać, aby efekt jego działania był jak najlepszy. Warto wiedzieć, że pas poporodowy powinien być zakładany i noszony tylko przez określony czas. Nie można go stosować cały czas, bo może to przynieść odwrotny od zamierzonego efekt. 

Gorsety — pasy poporodowe — rodzaje

W ofercie sklepów znaleźć można dwa rodzaje pasów poporodowych:

  • Pas poporodowy o jednolitej konstrukcji — jego założenie wymaga wciągnięcia przez nogi. Jest o tyle wygodny, że dobrze przylega do ciała, odpowiednio oplatając brzuch. 
  • Pas poporodowy na rzep — jego zaletą jest możliwość regulacji, jednak od strony praktycznej często dość szybko ta forma zapięcia ulega zużyciu i pojawia się kłopot z samoistnym rozpinaniem. 

Jak działa pas poporodowy?

Wiele kobiet po ciąży i porodzie ma kłopot z rozciągniętymi powłokami brzusznymi. To między innymi związanym z tym problemom ma zapobiegać pas poporodowy. Używania pasa pozwala wprowadzić ćwiczenia, które umożliwią wzmocnienie mięśni. Można je wykonywać dzięki temu, że polepsza się komfort i nie douczają tak bardzo poporodowe dolegliwości bólowe.

Specjalna konstrukcja pasa, to również mniejsze bóle kręgosłupa. Czas ciąży i ostatni jej trymestr potrafi być ogromnym obciążeniem. Dodatkowe obciążenie sprawia, że często narzekamy na bóle, które zwykle szybko nie ustępują po porodzie. Pas poporodowy, dzięki odpowiedniemu podtrzymaniu pomaga łagodzić te dolegliwości. 

Sylwetka po ciąży potrafi być daleka od ideału. Wiele młodych mam nabiera przez to kompleksów i czasami zaczyna się źle z tym czuć. Oczywiście na większość efektów stosowania pasa musimy poczekać, jednak pewnym pocieszeniem jest to, że od strony wizualnej stosowanie pasa dość szybko przynosi efekty. Dzięki niemu czujemy się smuklej i przestajemy stronić od okazjonalnych wyjść. 

Pas poporodowy po cesarce

Cesarskie cięcie to poważny zabieg operacyjny, który wymaga od kobiety dużej ostrożności. Zanim będziemy mogli założyć pas poporodowy, musi upłynąć czas niezbędny do podstawowego wygojenia się. Rana gojąca się po zabiegu musi mieć zapewniony dostęp świeżego powietrza, by proces przebiegał prawidłowo i bez powikłań, dlatego nie należy się spieszyć. Zanim założymy pas poporodowy, dobrze jest skonsultować ten fakt z lekarzem. Zbada nas i oceni czy nie wpłynie to negatywnie na proces gojenia.  Najczęściej spotykamy się jednak z opiniami, że pas poporodowy po cesarskim cięciu zalecany jest dopiero po upływie 4 lub 5 tygodni.

Kiedy zastosować pas poporodowy po porodzie naturalnym?

Poród naturalny zwykle od strony powrotu do formy jest lepszą opcją niż cesarskie cięcie. Mimo że mama po nim nie potrzebuje tak wiele czasu na rekonwalescencje, to jednak tutaj również nie powinniśmy się spieszyć za założeniem pasa. Lekkomyślność i niedocenienie jak wielkim wysiłkiem dla organizmu jest poród, może doprowadzić do wystąpienia dolegliwości brzucha, czy zaburzenia rytmu obkurczania macicy. 

Również po porodzie naturalnym wskazana jest konsultacja z lekarzem. Specjaliści najczęściej dopuszczają możliwość zastosowania pasa po upływie przynajmniej 14 dni od porodu.

Jak dobrać odpowiedni rozmiar pasa poporodowego?

Jest to niezwykle ważne, gdyż źle dobrany pas nie będzie prawidłowo spełniał swojej funkcji. Do wyboru rozmiaru niezbędny jest pomiar, który powinien być zrobiony przy pomocy miarki krawieckiej. Oplatamy ją wokół brzucha, a wynik porównujemy z tabelą dostarczoną przez producenta pasa. 

Produkt dodany do ulubionych