Zabezpieczenia przed dziećmi do kuchni

Kuchnia to wyjątkowe miejsce w każdym domu. Jest to również przedmiot zainteresowania każdego malucha, który dostrzega, że jego mama spędza tam dość dużo czasu. Kiedy nasze dziecko zacznie stawiać swoje pierwsze kroczki a potem coraz lepiej chodzić, możemy być pewni, że również nie ominie tego pomieszczenia. Warto zdawać sobie sprawę, że kuchnia to miejsce w którym dziecko może znaleźć wiele niebezpiecznych elementów wyposażenia. Będzie to zarówno kuchenka w której znajdują się przełączniki zachęcające do manipulacji nimi i zabawy oraz równie niebezpieczna zwartość wszelkich szafek, gdzie dziecko może znaleźć ostre elementy. Konieczne więc staje się odpowiednie zabezpieczenie kuchni. Pomogą w tym specjalne zabezpieczenia przed dziećmi do kuchni. Oczywiście jako rodzice możemy postarać się ograniczyć dostęp do całej kuchni, np. montując specjalną bramkę, jednak warto mimo to zadbać o dodatkową ochronę tych elementów kuchni, które mogą być najgroźniejsze dla małego dziecka.

Pokazano 1-6 z 6 pozycji

Kuchnia to miejsce które warto szczególnie dobrze zabezpieczyć przed dziećmi. Czasami najlepszym wyjściem jest odgrodzenie jej całej, tak aby maluch nie miał dostępu. Będzie to przydatne zwłaszcza w sytuacji w której nie możemy mieć cały czas dziecka na oku lub np. pieczemy ciasto i piekarnik nagrzany został do wysokiej temperatury mogącej spowodować oparzenie. Jeśli kuchnia stanowi oddzielne pomieszczenie do którego prowadzą drzwi, to łatwo można to zrealizować poprzez ich zamknięcie. W przypadku kuchni w formie otwartej lub z luźnym przejściem, konieczne jej zastosowanie innych rozwiązań. Jeśli przejście nie jest zbyt szerokie, to możemy posiłkować się specjalną bramką zabezpieczającą, która często ma możliwość regulacji szerokości dzięki różnym dodatkom. Jakie zabezpieczenia do kuchni przed dziećmi zastosować w samym pomieszczeniu?

Zabezpieczenia szafek przed dziećmi

Szafki i szuflady w kuchni są zwykle łatwo dostępne. Kuchnia pełna jest sypkich produktów spożywczych. Kiedy dziecko dostanie się do nich to olbrzymi bałagan i konieczność wielkogodzinnego sprzątania może zaistnieć w kilka chwil. Olbrzymim niebezpieczeństwem są również przybory kuchenne i sztućce. 

Aby skutecznie zabezpieczyć do nich dostęp musimy postarać się o odpowiednie zabezpieczenia. Skuteczność zabezpieczeń powinna być na takim poziomie, aby skutecznie uniemożliwić dziecku otwarcie i jednocześnie za nadto nie utrudniać wygodnego korzystania rodzicom. 

Zabezpieczenia szafek i szuflad kuchennych może zostać zrealizowane na różne sposoby. Popularne są wszelkiego rodzaju uchwyty przyklejane, które zwalnia się przy pomocy ukrytego przycisku i zatrzasku, jak i elementy elastyczne w formie pasków zabezpieczających. Zarówno jedne jak i drugie posiadają tą zaletę, że są uniwersalne i łatwo dostosować je do własnych potrzeb. 

Zabezpieczenie kuchenki gazowej i elektrycznej

Kuchenka potrafi być elementem niezwykle niebezpiecznym, zarówno dla samego dziecka, jak i całego domu. Na szczęście większość kuchenek posiada coraz więcej zabezpieczeń, które mają za zadanie chronić nas i najmłodszych. Dla pewności warto jednak stosować dodatkowe zabezpieczenia, które uniemożliwią dziecku manipulację przy pokrętłach kuchennych. Są to specjalne nakładki, które montuje się bezpośrednio na kurkach. Nie pozwalają one dziecku swobodnie nimi kręcić. Są niezwykle łatwe w montażu, więc poradzi sobie z tym każdy. 

Dla dzieci które szczególnie interesują się tym co gotuje się na kuchence, pomocna może być specjalna osłona montowana dodatkowo z przodu. Izoluje ona dziecka od garnków na kuchni, nie pozwalając ich dotykać i zbliżać rączki do palników. 

Nie zapominajmy o bezpieczeństwie piekarnika. Jeśli mamy kuchenkę starego typu t postarajmy się o coś co odizoluje dziecko od gorącej szyby. Decydując się już na nowy model kuchenki nie zapominajmy o modelu wyposażonym w funkcję zimnych drzwi, co skutecznie minimalizuje temperaturę i nie pozwala na oparzenie. 

Odpowiedzialne przechowywanie produktów w kuchni

Zabezpieczenia przed dziećmi do kuchni będą skuteczne jeśli my jako rodzice zachowamy odpowiednią czystość i organizację, zarówno na blacie kuchennym jak i w miejscach łatwo dostępnych. Pamiętajmy więc aby po skończonej pracy odłożyć artykuły kuchenne na swoje miejsce. Starajmy się chować i zabezpieczać większość rzeczy. Jeśli coś trzymamy luzem na blacie kuchennym, to lepiej podsunąć to do ściany, zamiast położyć gdziekolwiek (np. blisko krawędzi). 

W kuchni znajduje się również bardzo dużo małego sprzętu AGD. Również o te rzeczy warto zadbać i nie dopuścić aby dziecko np. ciągnąc za kabel zrzuciło coś na siebie. 

Kuchnia to miejsce, gdzie czasami trzymamy różnego rodzaju detergenty. Mogą być dla dziecka ogromnie niebezpieczne. Nie wolno nam o nich zapominać i powinny być schowane tak aby nie istniało najmniejsze ryzyko dostania się do nich dziecka. 

Produkt dodany do ulubionych