Niania elektroniczna

Elektroniczne nianie to produkty, które od wielu lat ułatwiają opiekę nad dzieckiem. Coraz częściej stają się jednym z elementów wyprawki dla noworodka. Mimo iż nie jest to zakup obowiązkowy, to jednak za sprawą licznych zalet chętnie podejmujemy decyzję o ich zakupie. Niania elektroniczna ułatwia codzienną opiekę nad noworodkiem i niemowlakiem. Dzięki niej możemy czuwać nad dzieckiem nawet pomimo innych obowiązków. Dziś standardowa niania elektroniczna poza podstawową funkcją potrafi o wiele więcej. Często wyposażona jest w dodatki, które potrafią poprawić komfort opieki nad małym dzieckiem. Jeśli tylko nasz budżet domowy pozwala na większy wydatek, dobrym pomysłem jest niania z kamerką. Dzięki niej poza dźwiękiem możemy również obserwować dziecko. 

Pokazano 1-4 z 4 pozycji

Niania elektroniczna - co to jest?

Elektroniczna niania to specjalne urządzenie, które ma wspierać rodziców w codziennej opiece nad dzieckiem. Szczególnie przydatne w przypadku noworodków i niemowląt, które większość czasu spędzają w swoim łóżeczku i nie są w stanie inaczej niż płaczem poinformować nas o swoich potrzebach. Dzięki niani łatwo zauważymy, że dziecko potrzebuje naszej uwagi lub po prostu już się obudziło. Niania elektroniczna działa na zasadzie przekazywania dźwięku i obrazu. Urządzenie to najczęściej składa się z dwóch elementów. Jest to nadajnik ustawiany przy łóżeczku maluszka i przenośny odbiornik, który możemy zabrać wszędzie tam gdzie akurat przebywamy. Komunikacja między tymi elementami odbywa się zdalnie. 

Niania z kamerką czy tradycyjna?

Coraz częściej podczas zakupu niani elektronicznej bierzemy pod uwagę modele z rozbudowaną funkcjonalnością. Zdecydowanie najpopularniejszym dodatkiem, który biorą pod uwagę rodzice jest kamerka. Niania z kamerką poza dźwiękiem przekazuje również obraz. Nie musimy chyba tłumaczyć jak dużym jest to ułatwieniem i jak wielka to zaleta. Niania z kamerką wychwyci ruch dziecka nawet jeśli maluszek po obudzeniu leży jeszcze cichutko. Niestety jak łatwo się domyślić, podstawą wadą jest tutaj cena. Niania elektroniczna kamerą potrafi kosztować nawet dwa-trzy razy więcej niż model podstawowy. Czy więc warto taki model wybrać? Jeśli tylko dysponujemy takim budżetem, to z pewnością tak, gdyż komfort codziennej obsługi niani z kamerą jest dużo większy.

Rodzaje komunikacji w niani elektronicznej

Nianie elektroniczne dla noworodków i niemowląt mogą komunikować się z odbiornikiem za pomocą dwóch podstawowych technologii. 

Niania analogowa

Transmisja danych odbywa się jak sama nazwa wskazuje analogowo. Można to troszkę porównać do popularnego niegdyś rozwiązania - walkie talkie. Jest to tańsze rozwiązanie jednak posiada tą wadę, iż dźwięk połączenia może posiadać zakłócenia. 

Niania cyfrowa

Coraz częściej spotykane rozwiązanie w tego typu urządzeniach. Zaletą jest dużo lepsza jakość dźwięku. Niestety może ucierpieć na tym zasięg, który zwykle w idealnych warunkach sięga do 600m. Oczywiście większość osób pomyśli, że jest to wystarczające, tylko pamiętajmy, że każda przeszkoda np. w postaci ściany wpływa na jego pogorszenie.  

Niania elektroniczna- istotne parametry

Przeglądając oferty sklepów niemowlęcych łatwo dostrzec ogromny wybór tego typu urządzeń. Różnią się one nie tylko ceną ale i parametrami. Jakie cechy urządzenia warto sprawdzić przed zakupem?

 • zasięg - to niezwykle ważna cecha, która będzie istotna w większym domu z wieloma kondygnacjami. Im większy zasięg podstawowy, tym większa szansa, że niania sprawdzi się na dużej powierzchni i nie będziemy musieli ograniczać się z jej wykorzystaniem. Jeśli chcemy poznać bezpieczną wartość zasięgu, to warto podzielić wartość ze specyfikacji przez 5, co pozwoli urealnić zasięg w warunkach z przeszkodami na drodze sygnału.
 • częstotliwość działania - warto wybrać model który nadaje sygnał na częstotliwościach 1,88 oraz 2,4 GHz. Są to parametry, które ograniczają ryzyko wystąpienia zakłóceń. Nie warto wybierać niań elektronicznych, które mają częstotliwości 446 MHz.
 • liczba kanałów - sygnał potrafi być zakłócany przez inne nadajniki. Im więcej kanałów mamy do dyspozycji, tym łatwiej wybrać optymalne parametry w naszym domu. 
 • rodzaj zasilania - większość tego tupu urządzeń posiada zasilanie oparte na prądzie sieciowym. Jeśli przewidujemy, że niania może być przez nas przenoszona, to zdecydowanie warto postawić na model uniwersalny, który również prawidłowo będzie działał na tradycyjnych bateriach. 
 • obecność kamery - jak już wspomnieliśmy wcześniej kamera ułatwia obserwację dziecka, więc warto sprawdzić czy model w nią wyposażony jest w naszym zasięgu finansowym.

Jakie dodatkowe funkcje może posiadać elektroniczna niania?

Większość tego typu urządzeń może być wyposażona w dodatki, które również tak jak w przypadku kamerki warto rozważyć. Do najpopularniejszych należą:

 • czujnik ruchu - automatycznie powiadomi nad jeśli dziecko się przebudzi.
 • kołysanki - wbudowane melodie umilą dziecku zasypianie. Często mogą być aktywowane zdalnie, więc doskonale sprawdzą się jako wstępny uspokajacz. 
 • dwustronna komunikacja - dzięki niej nie tylko usłyszysz dziecko, ale również możesz do niego mówić. Pozwoli to uspokoić niecierpliwego maluszka, kiedy np. przygotowujesz dla niego jedzenie. Mówiąc do dziecka można łatwo uspokoić niemowlaka i sprawić, że przestanie płakać.
 • lampka nocna - jest dużym ułatwieniem, gdyż w nocy nie musisz rozbudzać dziecka ostrym światłem. Delikatna lampa nocna pozwala wykonać wszystkie niezbędne czynności pielęgnacyjne.
 • tryb nocny - niania z trybem nocnym dzięki podczerwieni pozwala rejestrować obraz praktycznie w całkowitych ciemnościach, więc bez trudu zauważysz, że w pokoiku coś się dzieje. 
 • monitor oddechu - niektóre nianie mogą być oferowane razem z funkcją monitora oddechu. Pozwala to dodatkowo czuwać nad oddechem Twojego dziecka. 

Niania elektroniczna z aplikacją na telefon

W czasach kiedy prawie każdy z nas posiada telefon - smartfon, coraz częściej rodzice interesują się modelami niań elektronicznych posiadających możliwość komunikacji z tym popularnym urządzeniem. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest fakt, iż obserwacja dziecka może często odbywać się z dowolnego miejsca w którym mamy w telefonie dostęp do sieci Internet. Wystarczy zainstalować odpowiednią aplikację i możemy cieszyć się ogromną funkcjonalnością. 

Produkt dodany do ulubionych