Termometr do kąpieli

termometr do wanienki Babyono

Pierwsza kąpiel z noworodkiem dla wielu rodziców jest źródłem obaw i stresu. Jak sobie z tym poradzić? Przede wszystkim warto do kąpieli z maluchem się odpowiednio przygotować. Koniecznie musimy zaopatrzyć się więc w produkty, dzięki którym kąpiel będzie wyłącznie przyjemnością. Warto posiadać również odpowiednią wiedzę, np. co do temperatury wody optymalnej dla noworodka i niemowlaka. Mamy, które mają wiele kąpieli za sobą często są w stanie wyczuć optymalną temperaturę. Dla tych mniej doświadczonych lub chcących mieć pewność polecamy odpowiedni termometr kąpielowy. Jest to produkt, który z pewnością warto kupić, kiedy kompletowana jest wyprawka dla noworodka.

Pokazano 1-15 z 15 pozycji

Jaka jest prawidłowa temperatura wody podczas kąpieli noworodka i niemowlaka?

Podczas przygotowania do kąpieli noworodka jedną z ważniejszych czynności które należy wykonać jest dostosowanie temperatury wody w wanience. Zbyt niska temperatura może być źródłem przeziębienia i kłopotów ze zdrowiem. Z kolei zbyt wysoka temperatura często powoduje podrażnienia naskórka, gdyż skóra dziecka posiada o wiele mniejsze możliwości adaptacyjne od naszych. 

Temperatura wody dla noworodka powinna oscylować w okolicy 37 st C. W przypadku doświadczonych mam termometr do wody nie jest konieczny. Potrafią one dobrać właściwa temperaturę poprzez zanurzenie swojego łokcia. Odpowiednia woda powinna dawać delikatne ciepło i w żadnym wypadku nie może parzyć rodzica. 

Poza temperaturą wody warto aby w pomieszczeniu w którym jest przeprowadzana kąpiel utrzymana była temperatura powietrza na poziomie 24-25 st. C. 

Termometr kąpielowy - zalety

Dzięki niemu nie da się zapomnieć jaką temperaturę wody należy dla niemowlaka naszykować. Termometr do wanienki posiada bezpieczną budowę, a czynnik pomiarowy nie zawiera rtęci dlatego jest w pełni bezpieczny dla dziecka. Termometr kąpielowy dla dziecka produkowany jest w najróżniejszych kształtach. Nie trudno znaleźć termometr kąpielowy przypominający ulubionego zwierzaka czy autko. Sam w sobie może więc być doskonałym urozmaiceniem kąpieli i zachętą dla dzieci, które nie są entuzjastycznie nastawione do tej czynności pielęgnacyjnej.

Kąpiel z dzieckiem może umilić termometr w kształcie np. sympatycznego zwierzaka:

  • pieska
  • kotka
  • rybkę
  • żyrafę
  • kaczuszkę

Kolejną zaletą termometru kąpielowego jest to, iż swobodnie unosi się on na powierzchni wody, stale monitorując temperaturę. Pamiętajmy, że w miarę upływu czasu pierwotnie dobrana temperatura wody spada. Rodzic bazując na swoich odczuciach, np. łokciu,  nie jest w stanie tego szybko zaobserwować. 

Termometr do kąpieli w formie naklejki czy dedykowany produkt?

W ofercie różnych firm oferowana jest również wanienka dla dziecka z termometrem w formie naklejki, która sygnalizuje właściwą temperaturę odpowiednim kolorem. Jest to jednak rozwiązanie podstawowe bez żadnej skali i jeśli rodzice wolą precyzyjny pomiar to sugerujemy zakup „normalnego” termometru do kąpieli dla niemowląt. Termometr do kąpieli dziecka jest niewielkim wydatkiem i na pewno warto taki posiadać w kompletowanej wyprawce. Termometry dedykowane posiadają czytelną skalę, gdzie trudno o pomyłkę. Dzięki nim mamy więc pewność, że woda posiada właściwą temperaturę.

Tradycyjny czy elektroniczny?

Dla rodziców bardziej wymagających ciekawą propozycją jest termometr do wody elektroniczny. Jeśli już się na niego Państwo zdecydujecie to warto kupić produkt wielofunkcyjny, który pozwoli również na mierzenie temperatury dziecka (np. termometr elektroniczny na podczerwień).

Jak przygotować kąpiel niemowlaka?

Zanim przystąpimy do kąpieli warto przygotować wszystkie niezbędne produkty. Warto mieć je wszystkie pod ręką, szczególnie jeśli kąpiel przeprowadzamy sami, gdyż pozostawianie dziecka samego w wodzie jest absolutnie zakazane. Idealnie jeśli czynność ta jest przeprowadzana przez obojga rodziców. 

Warto przygotować:

Zanim włożymy dziecko do wanienki warto przemyć oczka solą fizjologiczną. Zewnętrzne fragmenty uszu oczyszczamy bezpiecznym patyczkiem i płatkami. Delikatnie myjemy twarz dziecka. Malucha umieszczamy w wanience i odpowiednimi kosmetykami (dedykowanymi dla dziecka od 1 dnia życia) myjemy ciało dziecka. 

Po kąpieli pamiętajmy o dokładnym osuszeniu ciała. Jeśli w domu panuje odpowiednia temperatura i dziecko przenoszone jest po kąpieli do pomieszczenia w którym jest ciepło, to nie musimy zakładać mu czapeczki niemowlęcej. W przeciwnym wypadku warto taką zastosować.

Produkt dodany do ulubionych