Laktator ręczny

Laktator ręczny jest produktem, który każda mama karmiąca piersią powinna mieć. Zostały one skonstruowane tak, aby skutecznie odciągać mleko. Doskonale sprawdzają się one zarówno w domu, jak i w podróży. Dzięki specjalnie zbudowanej nakładce laktator ręczny doskonale dopasowuje się do kształtu piersi, skutecznie odsysając pokarm. Zaletą ręcznych odciągaczy pokarmu są również ich niewielkie rozmiary, dzięki czemu można je wygodnie przenosić nawet w damskiej torebce. Zakup laktatora ręcznego to dobry krok do określenia indywidualnych potrzeb każdej mamy. Niska cena, która się z tym wiąże, pozwala łagodnie dla naszego portfela sprawdzić, czy ilość odciąganego mleka i częstotliwość użytkowania laktatora będzie w przyszłości wymagała zakupu, bardziej zaawansowanego elektrycznego modelu. Wybierając laktator ręczny, warto postawić na sprawdzone i polecane marki, takie jak: Babyono, Canpol, Lovi, Avent, Tommee Tippee.

Pokazano 1-9 z 9 pozycji

Kiedy warto kupić laktator ręczny?

Jak powszechnie wiadomo, mleko matki jest najdoskonalszym pokarmem, jaki można ofiarować dziecku. Mikroelementy w nim zwarte, skutecznie stymulują rozwój systemu odpornościowego dziecka. Dlatego to karmienie piersią jest najczęściej polecaną metodą i powinno być stosowane odpowiednio długi okres. Karmienie piersią daje też sposobność mamie na niezwykłą bliskość z dzieckiem. Nie zawsze jednak ta bliskość jest możliwa w sposób ciągły. Czasami pojawia się konieczność podania dziecku pokarmu np. w sytuacji, kiedy mama jest poza domem. Aby dziecko mogło dostać pokarm mamy, musi on zostać odpowiednio wcześniej pozyskany. Używając laktatora, każda mama może to zrobić szybko, komfortowo i bezboleśnie. 

Użyteczność laktatora ręcznego:

 • większa swoboda dla mamy, która już bez obaw może wyjść z domu, np. na zakupy,
 • skuteczna stymulacja laktacji,
 • odbarczenie piersi w przypadku nawału lub obrzęku,
 • możliwość pozyskania mleka na zapas,
 • utrzymanie laktacji w sytuacji, kiedy dziecko jeszcze nie umie odpowiednio ssać.

Prawidłowa obsługa laktatora ręcznego nie jest trudna, jednak wymaga od mamy pewnej wprawy i wyczucia. Oczywiście kilka pierwszych prób może okazać się odrobinę niezdarnych, jednak w miarę upływu czasu i poznając swój organizm, nabieramy wprawy np. w odpowiednim dozowaniu siły ssania. 

Czym się kierować przy zakupie laktatora ręcznego?

Przeglądając ofertę sklepu dla niemowląt, możemy natknąć się na kilka modeli ręcznych laktatorów dla mam. Do niedawna niezwykle popularne były modele wyposażone w gruszkę. Odciąganie pokarmu wymagało w nich użycia obu rąk, co czasami było mało komfortowe. Aby poradzić sobie z tym problemem, wprowadzono bardziej zaawansowany laktator ręczny tłokowo. Ogromną zaletą tego rozwiązania, jest większa wygoda dla mamy i możliwość obsługi jedną ręką. Szukając wygodnego dla nas rozwiązania, warto więc skupić się właśnie na rozwiązaniu tłokowym.  

Podczas wyboru laktatora z pewnością warto zwrócić również uwagę na jego cenę. Czasami produkty z różnych przedziałów cenowych oferują bardzo zbliżoną funkcjonalność. Wybór konkretnego produktu może więc zależeć od naszego zaufania do konkretnej marki produktów. Warto również pamiętać o kompatybilności już posiadanych butelek. Zaletą stosowania jednego systemu jest możliwość wygodnego łączenia elementów. Np. posiadając laktator ręczny i butelkę tej samej firmy, możemy je łączyć. 

Laktator ręczny jako element wyprawki

Termin zakupu laktatora to indywidualny wybór. Część rodziców mając wątpliwości co do sposobu karmienia, odkłada go na później. Większość mam, która jest zdecydowana na karmienie piersią, zwykle kupuje go już na etapie kompletowania wyprawki. Nawet jeśli mamy wątpliwość, czy od razu pojawi się nawał pokarmu, to warto pamiętać, że laktator doskonale sprawdza się podczas stymulacji piersi. 

Zalety laktatora ręcznego

 • podstawową zaletą jest niezwykle cicha obsługa. Dzięki temu nie musimy się martwić, że niechcący obudzimy dziecko,
 • płynna regulacja siły ssania, zależna wyłącznie od mamy. Mama nie musi się bać, że laktator zachowa się nie tak, jak by sobie tego życzyła. To jak mocno będzie odciągane mleko, zależy wyłącznie od niej,
 • możliwie najmniejsza liczba elementów. Wpływa to na wygodne czyszczenie i nie zajmuje zanadto czasu,
 • niewielki rozmiar,
 • nie musimy się martwić, że w najmniej odpowiednim momencie rozładuje się akumulator.

Jak dbać o laktator ręczny?

Każdy produkt, który ma styczność z pokarmem dziecka, powinien być odpowiednio traktowany. Ważne, aby zachować odpowiedni poziom higieny. Jeśli planujemy korzystać z laktatora, warto wcześniej dokładnie umyć ręce. Po skończonym odciąganiu musimy zadbać o dokładne doczyszczenie wszystkich elementów laktatora, które miały styczność z mlekiem mamy. Możemy do tego użyć specjalnego płynu do mycia produktów niemowlęcych i ciepłej wody. Po zakupie laktatora warto również dokładnie zapoznać się z instrukcję jego użytkowania. Producent często zawiera w niej swoje sugestie, które mogą ułatwić to zadanie. Część modeli można np. myć w zmywarce do naczyń. Jeśli już pozbędziemy się wszystkich nieczystości, to kolejnym etapem jest sterylizacja. Można użyć do tego wrzątku lub zdać się np. na sterylizator parowy, lub mikrofalowy

W miarę upływu czasu sterylizacja może być przeprowadzana rzadziej. Tylko w przypadku noworodków (1 miesiąc życia) powinna się odbywać przed każdym użyciem.

Jak używać laktatora ręcznego?

Zanim zdecydujemy się na odciągnięcie mleka, warto znaleźć odpowiedni moment, w którym będziemy mogli chociaż przez chwilę się zrelaksować.

 1. Zrób ciepły okład. Dzięki niemu wypływ mleka będzie łatwiejszy,  gdyż odblokują się kanaliki mleczne.
 2. Stymulujący masaż piersi. Aby przywołać wrażenie dziecka szukającego piersi przed karmieniem, delikatnie pomasuj pierś – pobudzi to produkcję hormonów odpowiedzialnych za laktację.
 3. Przyłóż laktator tak, aby objął sutek. Podczas odciągania pokarmu, najpierw upewnij się, że pierś szczelnie otacza otwór laktatora. Pozwoli to na skuteczne działanie laktatora.
 4. Faza przygotowująca. Należy wykonywać krótkie i płytkie ruchy ściskające gruszkę czy pompkę.
 5. Faza odciągania. Rozpoczyna się w momencie, kiedy wyczujesz, że ruchy mogą zostać pogłębione. Jeśli mleko zacznie wypływać, to znak, aby w równym rytmie rozpocząć głębsze pompowanie. Dociskamy uchwyt i puszczamy w 2-sekundowych odstępach.

Jeśli występują kłopoty z wypływem pokarmu, to nie warto się zniechęcać. Regularne stosowanie laktatora działa stymulująco i z czasem organizm dostosuje się do potrzeb dziecka. Warto również pamiętać, że pokarm powinien być ściągany na przemian z obu piersi.

Produkt dodany do ulubionych