Kojec dla dziecka

Kompletując wyprawkę dla noworodka naszym priorytetem są produkty niezbędne dla maluszka od urodzenia do wieku ok. 2-3 miesięcy. Mimo takiego krótkiego czasu, musimy pamiętać o wielu niezbędnych artykułach. Zwykle pomijamy więc to co uznamy na mało przydatne na początku. W miarę rozwijania zdolności u naszego dziecka, pojawia się potrzeba nowych zakupów. Są to zarówno produkty w postaci zabawek niemowlęcych, jak i elementy które stanowią dla nas wsparcie w odpowiedzialnej opiece nad dzieckiem. Jednym z czasami niedocenianych artykułów, jest kojec dla dziecka. Kiedy niemowlak rozwija swoje zdolności ruchowe, zwykle pojawia się etap raczkowania, a potem pierwsze kroczki i samodzielne chodzenie. To czas wymagający od rodziców dużej uwagi i stałej kontroli nad maluszkiem. Szczególnie trudne potrafią być momenty, kiedy mamy coś do zrobienia i nie możemy poświęcić odpowiedniej uwagi naszemu dziecku. To właśnie w takich chwilach najłatwiej docenić kojec dla niemowlaka

Pokazano 1-4 z 4 pozycji

Jednymi z największych wartości dla każdego rodzica są bezpieczeństwo i zdrowie dziecka. Zawsze staramy się z całych sił chronić maluszka przed czyhającym na niego niebezpieczeństwem. Niestety w przypadku dzieci, które dopiero co zaczynają poznawać świat, wiele elementów naszego najbliższego otoczenia, czyli mieszkania i domu, może być bardzo groźne. Czasami zwykła szafka, lub stolik mogą być źródłem siniaka i niepotrzebnego bólu. Jeśli tylko możemy być przy dziecku i czuwać nad nim, to jesteśmy w stanie zapobiec wielu takim sytuacją. Prawdziwy problem mamy kiedy musimy dzielić opiekę nad niemowlakiem z wieloma innymi obowiązkami. Czasami rodzice radzą są np. poprzez zakup nosidełka dla niemowląt, lub prosząc osobę bliską o pomoc, jednak nie zawsze jest to możliwe. Prostym rozwiązaniem, jeśli tylko jesteśmy w stanie wygospodarować odpowiednią ilość miejsca jest praktyczny kojec dla niemowlaka.

Jak wygląda kojec dla dziecka?

Kojec dziecięcy jest to miejsce w którym umieszczamy dziecko w sytuacji w której chcemy mieć pewność, że maluch będzie bezpieczny i nie przemieści się bez naszej wiedzy. W zależności od typu produktu, może on przyjmować różne formy. Czasami kojec dla dziecka wykonany jest z drewna i jego ściany szczebelkowe przypominają te jakie często widzimy w klasycznym łóżeczku dziecięcym. Inne modele wyglądem nawiązują do popularnych łóżeczek turystycznych. Ich konstrukcja opiera się wtedy na stelażu i ściankach materiałowych. 

Czy warto kupić kojec dla dziecka?

Dla wielu rodziców może on się wydawać zbędnym wydatkiem, jednak pamiętajmy, że wiele zależy od naszych indywidualnych potrzeb i sytuacji mieszkaniowej. Część mam maluszków, ma zawsze kogoś pod ręką, komu może przez pewien czas powierzyć opiekę nad niemowlakiem. Inne mamy niestety muszą sobie radzić same, i to właśnie dla tego typu osób, kojec dla dziecka jest niezwykle potrzebny. Pamiętajmy, że kojec nie powinien służyć do stałego przetrzymywania tam dziecka, gdyż z założenia jest to rozwiązanie awaryjne, które ma wspomóc rodziców przez pewien czas. Każde dziecko potrzebuje odpowiedniej ilości naszej uwagi i zaangażowania w rozwój.

Kiedy kupić dziecku kojec?

Jak już udało nam się wspomnieć, kojec dla dziecka jest najbardziej przydatny, kiedy znacząco zwiększa się aktywność ruchowa malucha. Równie proporcjonalnie z tą aktywnością powiększa się również ciekawość dziecka dla otaczającego świata. Dziecko zaczyna się wtedy interesować dosłownie wszystkim. Chętnie więc otwiera szafki, szuflady i wszystkiego dotyka. To poznawanie jest oczywiście niezbędne w zdrowym rozwoju każdego dziecka, jednak powinno być dla jego bezpieczeństwa stale otoczone czujnością rodzica. Większość rodziców zakup kojca zaczyna planować kiedy zaobserwują wzmożoną chęć przemieszczania się. Warto jednak zakup kojca zaplanować wcześniej, czyli już w okolicy czwartego i piątego miesiąca. Pozwoli to nam uniknąć sytuacji w której coraz większa ruchliwość spowoduje, że przebywanie w kojcu przestanie być dla dziecka w jakikolwiek sposób atrakcyjne.

Jak zachęcić dziecko do kojca?

Kojec dla dziecka powinien być dla maluszka miejscem kojarzącym się z przyjemnymi chwilami. Warto więc mu zapewnić odpowiednią ilość zabawek i ulubionych maskotek. Zapoznawanie z kojcem koniecznie przeprowadzajmy stopniowo. Na początku możemy włożyć maluszka dosłownie na parę minut i jeśli zauważymy, że jego reakcja nie do końca jest pozytywna, to nie róbmy nic na siłę. Warto wtedy spróbować kolejny raz później, być może urządzając w kojcu wspólną zabawę. Unikajmy umieszczania dziecka w kojcu jeśli maluch przechodzi stresującą sytuację. Kojec dla dziecka nie może być miejscem za karę. 

Jak długo dziecko może korzystać z kojca?

Kojec jest produktem który często może wam służyć dość długo. W zależności od konstrukcji kojca, czas jego przydatności określony jest przez takie jego cechy jak:

  • przestrzeń w kojcu, dziecko nie może czuć się w nim ciasno,
  • dopuszczalna waga, to niezwykle ważna cecha, która dotyczy najczęściej modeli opartych na stelażu i ścianach tkaninowych, warto ją zweryfikować w specyfikacji modelu, 
  • wiek dziecka i odpowiednia umiejętność przemieszczania się.  Przyjmuje się że dziecko dobrze porusza się w wieku ok. 18 miesięcy i kojec zaczyna już wtedy ograniczać naturalny i bezpieczny rozwój umiejętności. 

Jeśli chcemy aby kojec posłużył dziecku nieco dłużej, to warto postarać się np. o model który będzie posiadał dodatek w postaci drzwi na suwak. Dzięki temu kojec również kiedy przestanie spełniać swoją podstawową funkcję, nadal dla dziecka może postać świetnym miejscem do zabawy. 

Dlaczego łóżeczko nie powinno pełnić funkcji kojca i odwrotnie?

W przypadku malutkich dzieci niezwykle ważne są rytuały w postaci powtarzalnych czynności. Dlatego też często wykorzystywane są np. do nauki zasypiania o stałych porach. Ważne również aby dziecku poszczególne elementy z jego otoczenie, mogły się jasno kojarzyć. Dlatego też nie warto w przypadku coraz starszych niemowląt dawać im do zrozumienia, że łóżeczko ma służyć bardziej do zabawy, niż do spania. Również kojec nie powinien się maluszkowi kojarzyć ze spaniem, bo może to zaburzyć jego naturalny, wcześniej wypracowany rytm.

Kupując dedykowany kojec dla dziecka mamy pewność, że jest to produkt dostosowany do jego potrzeb. Wybierając model składany, możemy wykorzystać taki kojec, nie tylko w domu, lecz również w czasie podróży z dzieckiem, czy wizycie u dziadków. 

Produkt dodany do ulubionych