Monitor oddechu

Kiedy na świat przychodzi nasze dziecko dokładamy wszelkich starań aby zapewnić mu komfort i bezpieczeństwo. Wyprawka dla noworodka, którą kompletujemy zanim maluszek pojawi się na świecie, zawiera zwykle wszystkie najważniejsze produkty. Staramy się przygotować dla dziecka wygodne miejsce do spania. Przez pierwsze kilka miesięcy to właśnie w łóżeczku dziecko spędzi najwięcej czasu. Niezwykle ważne dla bezpiecznego snu malucha, jest przestrzeganie podstawowych zasad z tym związanych. Istotną rolę pełni również monitor oddechu. To zaawansowane urządzenie jest strażnikiem snu naszego dziecka. Stale monitorując nawet najdelikatniejsze ruchy, takie jak rytm oddechu, jego zadaniem jest zaalarmowanie rodziców w razie wykrycia niebezpiecznej sytuacji. Pomimo, iż ryzyko wystąpienia SIDS jest niewielkie, to warto stosować monitory oddechu, które dają nam szanse reakcji. Oczywiście w przypadku wielu rodziców mógł to okazać się zbędny gadżet, jednak nie brakuje ogromnej ilości świadectw rodziców, dla których monitor oddechu okazał się ratunkiem życia ich dziecka. 

Dlaczego warto posiadać monitor oddechu?

Sen to niezwykle ważny aspekt zdrowego rozwoju każdego noworodka. To właśnie z tego powodu, jak łatwo zauważyć, noworodek pojawiając się na świecie potrzebuje nawet 16 do 18 godzin snu w ciągu doby. Wraz z wiekiem czas ten ulega skróceniu, jednak nadal w przypadku niemowląt ilość przespanych godzin jest bardzo duża i potrafi dochodzić do ok. 14. Oczywiście poza długością snu, niezwykle ważna jest również jego jakość. Rodzice starają się więc swoim dzieciom zapewnić najlepsze warunki. Dla rodziców, którzy zdążyli zgłębić ważny temat dotyczący SIDS, problematyka bezpiecznego snu ich dziecka potrafi być ogromnym zmartwieniem. Monitor oddechu jest urządzeniem, które będzie stale czuwało nad dzieckiem i pilnowało jego oddechu. To ogromnie ważne, gdyż oczywistym jest, że żaden rodzic nie jest w stanie bez przerwy pilnować snu maluszka, szczególnie, że jak wspomnieliśmy ilość przespanych przez niego godzin jest ogromna. Bezpieczeństwo naszego dziecko to sprawa najważniejsza. Dzięki takim urządzeniom jak monitory oddechu, możemy być pewni, że nasze dziecko jest bezpieczniejsze. 

SIDS i skuteczność monitora oddechu

Zespół nagłej śmierci łóżeczkowej to zjawisko które przeraża wielu rodziców. Mimo iż nie dotyka wielu dzieci, to jednak strach wśród rodziców budzą nie do końca jasne przyczyny tego zjawiska. Obecnie przyjmuje się, że przyczyn SIDS może być wiele, stąd tak wiele zaczęto mówić o prawidłowych zasadach dotyczących snu noworodków i niemowląt.

SIDS dotyczy dzieci od urodzenia do nawet 12 miesiąca życia. Najczęściej występuje od 2 do 4 miesiąca życia i po tym czasie ryzyko sukcesywnie się zmniejsza. Dzięki wprowadzeniu zasad zdrowego snu, SIDS zaczął dotykać dużo mniejszej ilości dzieci. Mówi się że w Polsce SIDS pojawia się w liczbie ok. 180 przypadków rocznie. Statystycznie dla krajów wysokorozwiniętych i z dużą świadomością problemu, jest to 0,2-0,5 przypadków na każde 1000 żywo urodzonych dzieci.

Przyczyn śmierci łóżeczkowej niestety może być wiele. W przypadku zdrowego dziecka może pojawić się w wyniku:

  • pojawienia się bezdechu trwającego ponad 20 sekund,
  • zaburzeń funkcjonowanie pnia mózgu
  • zaburzenia w kontroli ciśnienia krwi 
  • zaciśnięcie się tętnicy szyjnej (np. nieprawidłowa pozycja dziecka podczas snu).

Monitor oddechu oczywiście nie będzie remedium na wszystkie te problemy. Jeśli jednak zdecydowaliśmy się na jego stosowanie, dajemy naszemu dziecku dużo większe szanse w razie wystąpienia dolegliwości. Pozwala nam to odpowiednio wcześniej zareagować.

Jak pomóc dziecku kiedy monitor oddechu włączy alarm?

Jeśli wystąpiło ryzyko bezdechu dziecko to możemy wykonać kilka czynności:

  • Pierwszym szybkim sposobem, który często jest skuteczny, jest dmuchnięcie w okolice nosa i górnej wargi. Ma to pomóc w dotarciu powietrza do układu oddechowego i wspomóc prawidłową pracę układu oddechowego maluszka.
  • Kolejny sposób związany jest ze zmianą pozycji maluszka, która ma odetkać drogi oddechowe. Jeśli dziecko leży to energicznie je podnosimy. Natomiast jeśli bezdech pojawi się w pozycji pionowej, to przytulamy dziecko do siebie, przytrzymujemy główkę i szybko pochylamy się. Wystarczy przeprowadzić tą czynność dynamicznie na ok. 1 sekundę. 
  • Trzeci sposób to uszczypnięcie delikatne w stopę lub gilgotanie. Ma spowodować odwrócenie uwagi i powrót oddechu.
  • Ostatni sposób to pochylenie dziecka do przodu i poklepanie po plecach.

Zastosowanie tych metod powinno przywrócić czynności oddechowe, jeśli jednak to się nie stanie, to wzywamy pogotowie i przystępujemy do wdechów. Układamy dziecko na plecach, wkładamy cztery palce pod łopatki w celu udrożnienia dróg oddechowych i obejmując nos i usta wykonujemy 5 wdechów, tak by zauważyć kątem oka, że delikatnie unosi się klatka piersiowa. 

Jeśli nadal nie dochodzi do wznowienia prawidłowego oddechu to przystępujemy do reanimacji, którą wykonujemy aż do powrotu oddechu lub przyjazdu pogotowia. Opuszkami dwóch palców uciskamy klatkę piersiową na wysokości mostka. Należy wykonać w sekwencję 15 uciśnięć na 2 wdechy. 

Wskazania do stosowania monitora oddechu dla niemowląt

Monitor oddechu warto posiadać w przypadku każdego noworodka, jednak istnieją dzieci u których ryzyko pojawianie się bezdechu jest większe. Zakup monitora oddechu szczególnie jest polecane w przypadkach kiedy:

  • dziecko posiada wrodzoną wadę serduszka
  • maluch jest wcześniakiem
  • występuje masa urodzeniowa
  • niska punktacja APGAR po narodzinach
  • wiek matki poniżej 20 lat

Czynnik, który szczególnie przemawia za zakupem monitora oddechu to również komfort rodziców. Dla wielu mam maluchów ryzyko śmierci łóżeczkowej i bezdechu, jest niezwykle stresujące i sprawia, że nie mogą one się skupić na niczym innym niż ciągła kontrola oddechu dziecka. Warto więc posiadać taki monitor, który pozwoli nam uniknąć niepotrzebnego stresu. 

Jak działa monitor oddechu?

Monitor oddechu jest urządzeniem, które wykrywa oddech dziecka i kontroluje jego częstotliwość oraz czas zaniku. W razie wykrycia pojawienia się bezdechu aktywowany jest głośny alarm, który ma za zadanie powiadomić rodziców o konieczności reakcji z ich strony. Alarm w zależności od modelu pojawia się zwykle po ok. 20 sekundach bezdechu lub wykryciu mniejszej liczny oddechów niż 10 na minutę. 

Jaki monitor oddechu kupić?

Na rynku polskim dostępnych jest kilka rodzajów monitorów oddechu. 

Monitor oddechu stacjonarny - pod materac

Najczęściej składa się z jednej płytki lub dwóch płytek sensorycznych, które wkładamy pod materac. Przekazują one dane do specjalnego odbiornika, który je interpretuje i zlicza. Odbiornik może być montowany np. na szczebelkach łóżeczka lub stać gdzieś blisko, np. na komodzie. 

Monitor oddechu przenośny

Montowany najczęściej przy pieluszce maluszka. To dobre rozwiązanie jeśli dziecko nie zawsze śpi w swoim łóżeczku. Nie musimy się martwić o wyciąganie poszczególnych elementów z spod materaca. Monitor oddechu przenośny może również działać w różnych miejscach. Niewielki rozmiar monitor oddechu pozwala zabrać go tam gdzie potrzeba (np. do rodziny czy podczas dłuższego wyjazdu). Monitor oddechu przenośny taki jak SNUZA ponadto, posiada funkcję wibracyjną, która w razie wykrycia bezdechu jest aktywowana jako pierwsza. Często może się okazać, że wystarczy ona do przywrócenia prawidłowej pracy układu oddechowego. 

Jak zmniejszyć ryzyko wystąpienia bezdechu?

Bezpieczne ułożenie na plecach

W przypadku noworodków i niemowląt spanie na plecach jest najbezpieczniejszą pozycją. Warto ją stosować szczególnie do momentu a którym maluch nauczy się sam zmieniać pozycję. 

Brak niepotrzebnych elementów w łóżeczku

Zabawki niemowlęce są urocze, jednak nie wskazane jest wkładanie ich do łóżeczka. Mogą w razie przemieszczenia utrudnić prawidłowe oddychanie. 

Odpowiednio twardy materac

Wybierając materac do łóżeczka dziecka zadbaj o jego odpowiednią twardość. Nie może być miękki, gdyż jest to niewskazane również dla zdrowego rozwoju. 

Nie przegrzewaj dziecka

Przygotowując dziecko do snu zadbaj o właściwe ubranka niemowlęce. Nie należy przesadzać z ilością warstw. W zależności od temperatury w pomieszczeniu zwykle wystarczy tradycyjne body kopertowe lub praktyczny pajacyk niemowlęcy. Upewnij się, że temperatura w pomieszczeniu jest właściwa. Nie powinno się przekraczać 20-21 stopni Celsjusza. 

Pozwól dziecku na smoczek

Według wielu badań i obserwacji, używanie smoczka uspokajającego zmniejsza ryzyko wystąpienia SIDS.

Popularne kategorie

Produkt dodany do ulubionych