Śpiworki do spania - śpiworek dla noworodka i niemowlaka

śpiworek niemowlęcy minkyŚpiworki do spania często wybierane są przez rodziców szukających rozwiązania, które zapewnią dziecku komfortowy sen. Kompletując wyprawkę dla noworodka zwykle stajemy przed dylematem związanym z zakupem odpowiedniej pościeli dla dziecka. Jedną z opcji jest wtedy właśnie śpiworek, a drugą tradycyjna kołderka. To na którą opcję się zdecydujemy zależy wyłącznie od naszych preferencji. Zanim jednak podejmiemy decyzję, warto poznać zalety śpiworka dla noworodka.

Podstawową zaletą śpiworka niemowlęcego jest możliwość zapewniania dziecku odpowiedniego komfortu termicznego. Jednym z większych zmartwień rodziców, których dzieci śpią pod kołderką, jest zwykle odkrywanie się dziecka w nocy, gdyż niektóre maluchy nie tolerują spania pod kołdrą. Rodzice śpiąc, czasami nie mają świadomości, że maluch się odkrył. Jest to problem i zmartwienie dla nich bo dziecko które się odkryje w nocy może zmarznąć. Tylko mamy tak naprawdę wiedzą ile razy takiego małego wiercipiętę trzeba przykrywać a i tak starcza to zwykle dosłownie na chwilę. Śpiworek do spania doskonale niweluje ten problem, gdyż dziecko nie jest w stanie samodzielnie odsunąć suwaka.

Śpiworek dla niemowlaka to produkt który zaskarbił sobie zaufanie wielu rodziców, warto więc zaufać jego zaletom i wybrać odpowiedni model dla dziecka.

Pokazano 1-24 z 37 pozycji

Śpiworek do spania dla noworodka i niemowlaka

Śpiworek jest doskonałym rozwiązaniem dla każdego dziecka, które nie uznaje spokojnego snu. Przemyślana konstrukcja zapewnia dziecku ciepło i nie pozwala się odkryć. Wyglądem śpiworek zwykle przypomina kamizelkę. Dolny fragment jest zwykle zamknięty suwakiem, tak aby nóżki dziecka były cały czas zakryte. Jedynymi odkrytymi częściami ciała dziecka są jego rączki i główka.

Śpiworek jest produktem odpowiednim zarówno w przypadku noworodków jak i niemowląt. Oznacza to, że dziecko może w nim spać już od pierwszych dni. Jedyną przeszkodą może być waga i wzrost malucha. Jeśli więc mamy do czynienia z wcześniakiem, warto tą kwestię przedyskutować z położną. 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze śpiworka dla dziecka?

  • Odpowiedni śpiworek powinien posiadać optymalnie dobrany otwór na główkę. Jego wielkość powinna być tak dobrana, aby dziecko nie mogło się wsunąć głowy do środka. 
  • Jeśli suwak biegnie pod szyję dziecka, to warto aby był on osłonięty specjalna zakładką, która nie dopuści do podrażnienia szyi dziecka.
  • Warto wybrać model uszyty z naturalnych materiałów, które zapewnią odpowiednią cyrkulację powietrza. Preferowana jest tradycyjna bawełna, tkanina muślinowa lub bambusowa.
  • Szukając śpiworka dla dziecka, koniecznie wybierajmy model, którego rozmiar będzie dopasowany do wieku dziecka. Wybór produktu na zaś nie jest zalecany.
  • Śpiworek powinien zapewnić odpowiednie rozwiązanie które pozwoli na komfortową zmianę pieluchy. Czasami konieczność zmiany pieluchy pojawia się kilka razy w ciągu nocy, więc dostęp do niej powinien umożliwić rodzicom jej zmianę, bez wybudzania dziecka.

Popularne rodzaje śpiworków do spania

Śpiworek bawełniany zapewnia dziecku odpowiedni komfort oraz ciepło. Chroni malucha przed przegrzaniem. Miły i delikatny w dotyku. Łatwy w utrzymaniu w czystości. Ostatnią zaletą jest atrakcyjna cena. 

Śpiworek bambusowy dla niemowlaka wykonany z niezwykle cenionej tkaniny o wyjątkowych zaletach. Bambus jest rośliną o naturalnych właściwościach antybakteryjnych i antygrzybicznych. Co ważne posiada także zdolności termoregulacyjne, co czyni go również produktem właściwym dla różnych pór roku. 

Śpiworek muślinowy to produkt, który stale zyskuje na popularności. Muślin jest tkaniną bawełnianą lecz cechuje ją luźniejszy splot. Dzięki temu jest on niezwykle miękki w dotyku i delikatny dla skóry noworodka. 

Grubość śpiworka dla niemowlaka

Śpiworki często przygotowywane są z wypełnieniem silikonowym. Jego zadaniem jest zapewnienie odpowiedniego ciepła. Kupując śpiworek warto ocenić jego grubość. Pamiętajmy, że kładąc dziecko do snu, musimy malucha jeszcze odpowiednio ubrać. Ubranie powinno uwzględniać grubość śpiworka, aby dziecku nie było finalnie za ciepło. Niektóre śpiworki niemowlęce posiadają ułatwienie o tajemniczo brzmiącym określeniu "TOG". TOG jest miara przepuszczalności termicznej materiału. 

Grubość 0.5-0.2 tog – dedykowane dla pomieszczeń w których jest bardzo ciepło,. Często wybierany przez rodziców, którzy zamierzają używać śpiworka latem. 

Grubość 1.0 tog – zalecane do pomieszczeń w których temperatura zawarta jest pomiędzy 21°C do 24 °C 

Grubość 2.5 tog - śpiworki całoroczne, są idealne na jesień, zimę oraz wiosnę. Mogą być używane do momentu, kiedy noce stają się bardzo ciepłe. Zalecana temperatura wynosi od 17 °C do 22 °C. 

Grubość 3.5tog - śpiworki o największej grubości, nadają się do chłodnych pomieszczeń w których temperatura jest pomiędzy 14 °C a 20 °C. 

 Śpiworek dla niemowlaka i bezpieczeństwo

Jak już wspomniano warto wybierać śpiworek, który dzięki odpowiedniej miękkości, nie podrażni delikatnej skóry dziecka. Bezpieczny śpiworek, to również odpowiednia grubość i brak ryzyka przegrzania. 

Koniecznie jednak warto wspomnieć, że śpiworek posiada również ważną zaletę. Określenie SIDS często wywołuje strach na twarzy rodziców. Oznacza ono "syndrom nagłej śmierci łóżeczkowej". Niebezpieczeństwo często związane jest z ryzykiem zakrycia twarzy dziecka podczas snu. Może to być wynikiem np. luźnej kołderki. Tutaj łatwo zauważyć ogromną zaletę śpiworka. Dziecko w nim ma zawsze odsłoniętą główkę, dzięki czemu minimalizujemy ryzyko SIDS.  

Podstawowe zalety śpiworka niemowlęcego

  • wygodny
  • jest zdrowy dla dziecka - nie krępuje ruchów dziecka, jest wygodny i zdrowy dla bioderek dziecka,
  • w śpiworku dziecko zawsze jest przykryte i nie ma ryzyka odkrycia i wychłodzenia.
  • bezpieczny – gwarantuje bezpieczny sen dziecka bez możliwości nakrywania się kołderką, oczywiście pod warunkiem dobrania odpowiedniego rozmiaru
  • utrzymuje stałą temperaturę ciała

Różne modele śpiworków - śpiworek z nogawkami

Śpiworki występują w różnych formach i krojach. Często krój śpiworka zależny jest od wieku dziecka. W przypadku noworodków i bardzo małych dzieci, śpiworki mają formę bombki. Nóżki dziecka są wtedy dokładnie zakryte. Dla starszych dzieci producenci oferują specjalny śpiworek z nogawkami. Użycie nogawek ze ściągaczami pozwala na większe dopasowanie śpiworka do wzrostu dziecka. Maluch już tak szybko nie wyrasta ze śpiworka, który starsza na zdecydowanie dłużej, niż pierwszy śpiworek dziecka.

Rozmiary śpiworków są często oznaczane podobnie jak odzież niemowlęca. Stosowane są więc najczęściej oznaczenia dotyczące wzrostu.

Produkt dodany do ulubionych