Mata edukacyjna dla niemowlaka

Mata edukacyjna to wygodne i bezpieczne centrum zabawy dla dziecka. Poprzez stymulacje różnych zmysłów, skutecznie wpływa na rozwój malucha. Liczne atrakcje nie pozwalają się dziecku nudzić i zapewniają mu rozrywkę na długie chwile, dając rodzicom chwile wytchnienia od codziennych obowiązków. Mata edukacyjna może być również wspaniałym miejscem na wspólną zabawę dziecka i rodzica. Oferowane są w bogatej kolorystyce i z wieloma ciekawymi dodatkami. 

Pokazano 1-16 z 16 pozycji

Mata dla niemowlaka - rozwój poprzez zabawę

Szukając zabawek dla maluchów często stajemy przed dylematem zakupu produktu, z którego dziecko będzie mogło dość wcześnie skorzystać. Jak wiadomo maluch w pierwszych tygodniach życia nie ma zbyt dużej ochoty na zabawę. Większość czasu spędza w swoim łóżeczku śpiąc. Dziecko w tym wieku posiada również bardzo ograniczone zdolności ruchowe oraz wzrok. Noworodek nie jest w stanie świadomie chwytać przedmiotów i widzi, bardzo niewyraźnie jedynie na odległość około 20-25 cm. 

Szukając produktu dla dziecka rozglądamy się więc często za czymś, co pomoże stymulować zdolności ruchowe i zmysły dziecka. Producenci swoje maty edukacyjne oferują dla maluszków już od pierwszych dni, jednak my sugerujemy wstrzymać się z pierwszymi próbami zabaw. Najlepszym momentem na zainteresowanie dziecka matą, jest wiek ok. 3 miesięcy. Wtedy zdolności ruchowe niemowląt stoją na wyższym poziomie i dziecko coraz lepiej radzi sobie z chwytaniem przedmiotów, a kolorowe zabawki to jedna z głównych atrakcji każdej maty edukacyjnej. 

Kupując matę edukacyjną dla niemowlaka, warto zwrócić uwagę na różnorodność zabawek. Dobrze jeśli są zróżnicowane kolorystycznie i w zakresie materiału użytego do ich wykonania. Ciekawymi elementami maty, mogą być również materiały różnie zachowujące się pod kątem akustycznym. Maluchy uwielbiają wszystko co szeleści, więc odkrycie takiej niespodzianki na macie sprawi każdemu dziecko wielką radość. 

Mata edukacyjna to zabawka oferująca małemu dziecku rozwój na wielu poziomach. Aktywnie stymulowany jest wzrok, słuch i dotyk. Dziecko doskonale rozwija zdolności manualne. 

Mata edukacyjna - rozmiar

Maty dla niemowląt najczęściej oferowane w rozmiarze, który pozwala zapewnić dziecku dostateczną ilość miejsca do zabawy. W zależności od modelu może to być rozmiar zbliżony do 76x76cm, lub większy np. 100x100cm. W ofercie sklepu abc-bobasa.pl znajdą Państwo również maty edukacyjne tzw. gigant. Ich rozmiar dochodzi nawet do ok. 150 cm i wspaniale sprawdza się podczas wspólnej zabawy dziecka i rodzica. 

mata edukacyjna Canpol babies

Mata edukacyjna dla malucha - bezpieczeństwo

Dla każdego rodzica bezpieczeństwo dziecka jest priorytetem. Mama edukacyjne jest zabawką, którą możemy uznać za niezwykle przyjazne dla dziecka miejsce zabawy. Najczęściej rozkładana jest na podłodze, więc nie musimy się martwić, że maluch spadnie z wysokości (uwaga przy rozkładaniu maty na łóżku). Aby odpowiednio amortyzować nieprzyjemnie twardą i zimną podłogę, mata posiada specjalne wypełnienie. Chroni to maluszka przed zbyt gwałtownym uderzeniem się i dodatkowo izoluje od chłodu podłogi. Jeśli pomimo montażu na podłodze, nadal obawiamy się, że wydostania się dziecka, to warto postawić na model w funkcją stworzenia swoistego kojca z boków maty. Dzięki wygodnym napom, możemy wtedy znacznie ograniczyć ryzyko wydostania się dziecka poza boki. 

Kupując matę pochodzącą od sprawdzonej firmy, nie musimy się martwić również o jakość zabawek i materiałów użytych do ich produkcji. 

Decydując się na matę, zwróćmy uwagę na jakość wykonania i użyte materiały. Pałąki powinny beż otulone miękką warstwą a powierzchnia maty musi pozwalać dziecku na wygodną zabawę, bez ryzyka poślizgnięcia, kiedy maluch będzie raczkował. 

Jeśli tylko mamy taką możliwość, warto wybrać matę edukacyjną dla niemowląt uszytą z naturalnych materiałów. Dziecko bawiąc się na macie przez długi czas dotyka jej powierzchni swoim ciałem. Wybierając bawełnianą matę edukacyjną nie musimy się martwić tak bardzo o podrażnienia delikatnej skóry. 

Ciekawe atrakcje maty edukacyjnej dla niemowląt

Ilość funkcji którą mata może posiadać jest na prawdę bardzo szeroka. Ograniczone zostało to tak naprawdę przez wyobraźnię producenta. Starają się oni zapewnić dziecku jak największą ilość rozrywek, tak aby mata edukacyjna zbyt szybko się maluszkowi nie znudziła. 

Jednym z podstawowych elementów występujących prawie we wszystkich matach są specjalne pałąki na których zwisają najróżniejsze zabawki. Jest to nie lada atrakcja dla dziecka we wczesnym etapie rozwoju, kiedy większość czasu spędza w pozycji leżącej (poza epizodami np. na karmienie). Warto aby zabawki te miały kontrastową kolorystykę, co pozwoli dziecku, którego wzrok nie jest jeszcze dobrze rozwinięty, je dostrzec. 

Jak już wcześniej wspomnieliśmy równie cenne są wszelkiego rodzaju niespodzianki poukrywane w dnie maty. Mogą to być różne piszczki lub fragmenty materiału generujące podczas dotyku charakterystyczny szelest. 

Dla wielu dzieci, atrakcyjnym elementem maty często staje się tzw. bezpieczne lusterko. Dziecko widząc w nim obraz, nie zdaje sobie sprawy, że to jego własne odbicie. Może być to jednak dla malucha element dający wiele uśmiechu i możliwości do zabawy. 

Dla maluszków lubiących efekty świetlne i dźwiękowe możemy znaleźć matę wyposażoną w specjalny panel. Poprzez naciskanie przycisków uruchamiane są wtedy różne efekty zapewniające dziecku dodatkowe atrakcje. 

Jak prać matę edukacyjną dla niemowląt?

Maty edukacyjne dzięki przemyślanej konstrukcji bardzo często mogą być wyprane w tradycyjnej pralce. Oczywiście zanim to zrobimy, warto podeprzeć się instrukcją producenta. Jeśli zastosujemy się do jego sugestii, unikniemy kłopotów ze zbyt szybkim wyblaknięciem materiału. Zanim wrzucimy matę do pralki, należy się koniecznie pozbyć wszelkich dodatków i odczepić pałąki, oraz wszystkie elementy dodatkowe - szczególnie to co może być zasilane np. poprzez baterie. 

Po praniu, zanim dziecko zacznie z powrotem z maty korzystać, warto matę obejrzeć, tak aby się upewnić, że nie pozostały na niej pozostałości środków piorących, które mogłyby działać drażniąco na skórę. 

Mata edukacyjna a wiek dziecka

Jak wcześniej wspomnieliśmy, przygoda dziecka z matą edukacyjną zaczyna się najczęściej w wieku ok. 3 miesięcy. Na szczęście nie ma tak na prawdę górnej granicy wiekowej dla maty. W zależności od wieku warto natomiast dostosowywać poszczególne elementy maty i pozbywać się tego co mogłoby później utrudnić dobrą zabawę. Przykładem są pałąki, które na początku sprawdzają się doskonale, a im dziecko jest starsze, to mogą wręcz stanowić przeszkodę. Jeśli nasze dziecko wyrośnie z większości zabawek stanowiących integralną część maty, to zawsze mata może być doskonałym miejscem do zabawy innymi zabawkami. 

Kiedy kupić matę edukacyjną?

Pomimo, iż mata nie będzie potrzebna od razu, to nic nie stoi na przeszkodzie aby kupić ją już w momencie kompletowania wyprawki dla noworodka. Bardzo dobrym pomysłem, jest również delikatna sugestia dla osób bliskich aby mata edukacyjna stanowiła prezent ofiarowany podczas pierwszych odwiedzin u świeżo upieczonej mamy i noworodka. Jesteśmy przekonani, że będzie to coś z czego dziecko wcześniej czy później zacznie czerpać wiele radości. 

Produkt dodany do ulubionych