Wyprawka do szpitala

Narodziny dziecka to najpiękniejszy moment w życiu każdej kobiety. Nie ma się jednak co oszukiwać - tyle samo w tej chwili jest radości, co niepewności i wątpliwości. Jedną z niewiadomych, szczególnie dla kobiet, które będą rodzić po raz pierwszy, jest kwestia wyprawki do szpitala. Co przyda się mamie, a co należy zabrać dla dziecka? Jak i kiedy skompletować wyprawkę do szpitala?

Kiedy i od czego warto zacząć kompletowanie wyprawki do szpitala?

Gromadzenie dziecięcych ubranek, zabawek czy innych gadżetów jest jednym z niewątpliwie najprzyjemniejszych momentów dla każdej młodej mamy. Każda kobieta już w trakcie ciąży rozgląda się za potrzebnymi rzeczami. Podczas kompletowania wyprawki dla noworodka w pierwszej kolejności warto zadbać o podstawy, czyli np. o łóżeczko do spania czy o wózek dziecięcy. Przyjmuje się, że momentem, w którym najlepiej jest spakować torbę do szpitala jest 36 tydzień ciąży. Nie warto odkładać tego aż do dnia planowanego porodu, bo tak naprawdę nie możesz przewidzieć, czy dziecko nie urodzi się wcześniej. 

Warto sporządzić listę potrzebnych rzeczy, by w odpowiedniej chwili wrzucić je do torby. Postaramy się pomóc Ci w stworzeniu takiej listy, analizując, co przyda się w szpitalu Tobie i Twojemu maluszkowi. 

Niezbędne produkty wyprawki do szpitala
Wyprawka dla szpitala - produkty dla dziecka
Wyprawka dla szpitala - produkty dla mamy

Co przyda się młodej mamie?

Pierwszą i podstawową rzeczą, która absolutnie musisz mieć przy sobie w szpitalu i to już od pierwszych chwil są dokumenty. Koniecznością jest posiadanie dowodu osobistego, karty ciąży, a także aktualnych wyników badań. Dopiero z pełna dokumentacją zostaniesz przyjęta na oddział. 

Oprócz kwestii formalnych, przydadzą Ci się przeróżne przedmioty, o których łatwo jest zapomnieć podczas pakowania torby do szpitala. Zastanówmy się, co ma zawierać wyprawka młodej mamy?

Koszula do karmienia

Pierwsze dni po porodzie z pewnością spędzisz w nocnej koszuli. Jednocześnie jednak musisz pamiętać o tym, że będziesz już karmić maluszka. Aby czynność ta była łatwiejsza, zwłaszcza biorąc pod uwagę zmęczenie i poporodowy ból, dobrze jest mieć w wyprawce wygodną koszulę do karmienia. Najlepiej, jeśli jest ona rozpinana z przodu, co ułatwi dziecku dostęp do piersi, a mamie oszczędzi gwałtownych ruchów. Szukając koszuli ciążowej warto pamiętać o swoim komforcie. Powinna ona być wykonana z naturalnych materiałów. Mamy najczęściej decydują się na modele bawełniane, które są łatwe w utrzymaniu czystości i zapewniają odpowiednią swobodę. Warto również pomyśleć o dodatkowej koszuli typowo porodowej. Jej krój ułatwi badanie USG i doskonale sprawdzi się również w czasie karmienia dziecka.

Ciepłe skarpety

Wiele kobiet zgłasza, że po porodzie odczuwają chłód na stopach. Z pewnością ma to ścisły związek z krążeniem krwi. Na szczęście jednak jest to przypadłość, którą bardzo łatwo zwalczyć. Wystarczy tylko do szpitalnej torby zapakować ciepłe skarpety. Nie tylko w środku zimy! Nie zajmą one dużo miejsca, a poprawią komfort mamy.

Pomadka do ust

Zapytasz pewnie, po co Ci pomadka w szpitalu? Bynajmniej, nie chodzi o to, by pięknie wyglądać. Młoda mama po porodzie jest wyczerpana, często niewystarczająco nawodniona. To sprawia, że usta bardzo pierzchną, pękają i zwyczajnie pieką. Aby choć trochę sobie ulżyć, możesz zastosować nawilżającą pomadkę do ust. W torbie zajmie niewiele miejsca, a naprawdę może pomóc. 

Wkładki laktacyjne

W pierwszych dniach po porodzie, piersi kobiety są bardzo nabrzmiałe, a laktacja występuje bez kontroli kobiety. Najwygodniej jest używać wkładek laktacyjnych, które uchronią ubranie przed zabrudzeniem, a jednocześnie zmniejszą dyskomfort, który wynika z nabrzmienia piersi. Wśród ofert znajdziemy zarówno wkładki uniwersalne, jak i te które doskonale sprawdzą się w nocy. Warto przetestować kilka modeli i wybrać najlepsze dla nas, gdyż mogą się różnić kształtem i grubością.

Środki higieniczne

Po porodzie niezwykle ważna jest nienaganna higiena. Aby łatwiej było o nią zadbać, do wyprawki młodej mamy do szpitala zapakować trzeba jednorazowe majtki poporodowe, podkłady higieniczne, a także kosmetyki do higieny. Po porodzie kobieta czuje się zmęczona i wyczerpana, ale dbałość o odpowiednią higienę nie tylko pomoże w szybszym gojeniu się rany, ale także znacząco poprawi samopoczucie młodej mamy. 

Co przyda się niemowlęciu w szpitalu?

Wyprawka do szpitala obejmuje rzeczy niezbędne nie tylko dla młodej mamy, ale przede wszystkim, nowonarodzonemu maleństwu. Co przyda się dziecku, by te pierwsze chwile na świecie były dla niego jak najbardziej przyjazne?

Ubranka

Pierwszą rzeczą, jaka przychodzi na myśl, są ubranka. Najlepiej sprawdzają się rozpinane pajacyki, które ułatwiają szybką zmianę pieluszki. Oprócz  pajacyków mogą przydać się także body kopertowe, kaftaniki, ale także wygodna cienka czapeczka i skarpetki dla noworodka. Ubranka należy dopasować do pory roku pamiętając o tym, że dziecko musi posiadać ubranie również na wyjście ze szpitala. 

Szukając ubranek dla noworodka pamiętajmy, że poza wizualnymi zaletami muszą być przede wszystkim wygodne. Zadbać należy więc zarówno o odpowiedni ich krój, jak i materiał z którego są wykonane. 

Wygodne ubranka dla noworodka powinny:

  • posiadać wygodne rozpięcie, które ułatwi rodzicom przebranie dziecka
  • nie posiadać elementów, które podrażnią delikatną skórę dziecka
  • modele ze ściągaczem np. półśpioszki nie mogą uciskać nadmiernie dziecka
  • wskazane aby posiadały dodatki poprawiające komfort malucha, np.pajacy wszyty klin, który zwiększa ilość miejsca na pieluszkę

Wybierając materiał, koniecznie decydujmy się na dzianiny naturalne. Zdecydowanie najpopularniejszą jest bawełna 100%. Jest to szczególnie ważne w przypadku wyprawki do szpitala i noworodka, którego skóra jest podatna na podrażnienia. Niezwykle popularne stają się ubrania dla niemowląt uszyta z dzianin bambusowych. Są niezwykle miękkie i przyjazne w użytkowaniu

Pieluszki

Zdecydowanie najwygodniejszym rozwiązaniem są jednorazowe pieluszki w odpowiednim rozmiarze dopasowanym do wagi dziecka. Najczęściej rodzice kupują tzw. jedynki, które odpowiadają wadze od 2 do 5 kg. Jeśli nasze dziecko jest wcześniakiem może pojawić się potrzeba zakupu pieluch w rozmiarze 0. Warto aby pieluszki jednorazowe miały specjalne wycięcie na kojący się pępuszek. Nie będą wtedy podrażniać tego newralgicznego miejsca. Nawet, jeśli później masz w zamiarze stosować pieluszki wielorazowe, okres tuż po narodzinach jest czasem na tyle trudnym, że pieluszki jednorazowe będą o wiele wygodniejsze. Tak, czy inaczej, przyda się także chociaż jedna pieluszka tetrowa. Jej zastosowanie sięga o wiele dalej niż tylko przewijanie dziecka. Może służyć np. do otulenia maluszka. Pieluszka tetrowa występuje w różnych rozmiarach i gramaturze. Najpopularniejszym rozmiarem, który jest przy tym uniwersalny jest 70x80cm. Kupując tetrę warto porównać standardową gramaturę z tą większą. Pieluszki o gramaturze 140gr często nazywane są waflowymi, lub podwójnie tkanymi. Nie są tak szorstkie jak tańszy odpowiednik i ich trwałość również jest dłuższa. 

Możemy również zdecydować się na zakup delikatnej pieluszki flanelowej. Może być ona używana w różnych sytuacjach np. jako mata do przewijania, czy cienka kołderka.

Chusteczki nawilżające

Są bardzo uniwersalnym elementem wyposażenia, który sprawdza się w wielu sytuacjach. Chusteczek pielęgnacyjnych użyjesz do przewijania dziecka, ale również w wielu innych sytuacjach. Pamiętaj jedynie, by chusteczki były neutralne zarówno pod kątem substancji nawilżającej, jak i jej zapachu, by nie podrażnić delikatnej skóry niemowlęcia. Mogą być nawilżane czystą wodą lub niezwykle delikatnymi substancjami zapachowymi. Jeśli zapach jest za bardzo intensywny to dla Ciebie znak, że ich użycie stoi pod znakiem zapytania. Jeśli jednak zdążyłaś już je kupić to nic straconego! Przed użyciem dobrze przepłucz je wodą a następnym razem wybierz w sklepie inne.

Krem na odparzenia

Delikatna skóra niemowlęcia jest bardzo podatna na odparzenia. Aby im zapobiec, warto stosować krem na odparzenia. Na rynku są dostępne kremy, które nadają się dla dzieci już od pierwszych dni życia. Warto taki krem spakować do szpitalnej torby i mieć go pod ręką. Jeśli zauważysz jakiekolwiek oznaki uczulenia na pupie malucha warto po konsultacji z położną zmienić krem na inny.

Kocyk lub rożek

Dziecko uwielbia być otulone. Taka pozycja przypomina mu te, którą przyjmowało w łonie matki, a to działa uspokajająco. Aby maluszek czuł się komfortowo i bezpiecznie, warto zastosować delikatny kocyk lub rożek niemowlęcy. To konieczny element niemowlęcej wyprawki, który sprawdzi się już w szpitalu. 

Ręcznik z kapturkiem

Przyda się przede wszystkim po kąpieli. Ręcznik z kapturkiem jest wygodnym rozwiązaniem. Dzieci go uwielbiają ze względu na uczucie otulenia i ciepła. Taki ręcznik pozwoli na uniknięcie przeziębienia dziecka już w pierwszych dniach życia. Jest ważnym elementem szpitalnej wyprawki, niezależnej od pory roku. 

Wyprawka do szpitala skrojona w miarę potrzeb

Powyższa lista rzeczy do szpitalnej wyprawki dla mamy i dziecka jest jedynie wskazówką. Nie jest to lista ścisła i zamknięta. Tak naprawdę, wyprawkę kompletuje się zgodnie z własnymi potrzebami, a także zgodnie z listą potrzebnych rzeczy w danym szpitalu. Warto pamiętać, że każdy szpital działa w tej kwestii nieco inaczej- w jednym szpitalu młoda mama może liczyć na podstawową wyprawkę dla dziecka, w innym nie. Zanim więc zaczniesz pakowanie szpitalnej torby, upewnij się, jak wygląda kwestia wyprawki w konkretnym szpitalu. 

Pamiętaj także o tym, że standardowo, jeśli nie występują żadne komplikacje, mama z dzieckiem przebywa w szpitalu zaledwie 3 dni. Nie jest to więc zbyt długi okres czasu. Wyprawka do szpitala nie musi być więc bardzo bogata, wystarczy jedynie, by pozwalała na przetrwanie tych pierwszych dni. To czas, w którym młoda mama nabiera sił po porodzie, a jednocześnie uczy się prawidłowej pielęgnacji maleństwa, a maluch zaczyna poznawać otaczający go świat. 

Wyprawka dla noworodka do szpitala

Wyprawka do szpitala - ubranka niemowlęce

Body dla niemowlaka
Pajacyk niemowlęcy
Śpiochy dla dziecka
Kaftanik dla niemowlaka
Półśpiochy
Komplety dla niemowlaka
Kombinezon niemowlęcy
Czapeczki dla niemowląt

Wyprawka do szpitala - pielęgnacja

Okrycia kąpielowe z kapturkiem
Zestawy pielęgnacyjne
Smoczki uspokajające
Aspiratory do noska
Podkłady do przewijania
Kosmetyki dla niemowląt
Pieluszki jednorazowe
Pieluszki tetrowe

Wyprawka do szpitala - pozostałe produkt

Chusteczki nawilżane
Rożki niemowlęce
Kocyki dla niemowląt
Fotelik samochodowy nosidełko

Wyprawka do szpitala dla mamy

Koszule do karmienia
Biustonosze do karmienia
Majteczki poporodowe
Podkłady poporodowe
Osłonki na sutki
Wkładki laktacyjne
Torby dla mam
szlafrok ciążowy dla mamy

Popularne kategorie

Kliknij ----> tutaj <---- i zobacz warunki promocji

Produkt dodany do ulubionych