Kosmetyki dla kobiet w ciąży i dla mamy

W szczególnym okresie, jakim jest ciąża, kobieta powinna jeszcze bardziej zwrócić uwagę na higienę. Nie tylko intymną, ale i całego ciała. Na intymną ze względu na groźne dla niej i dla nienarodzonego dziecka infekcje, które mogą się pojawić, gdy higienę zaniedbamy. Przyszła mama do utrzymania prawidłowej higieny może używać kosmetyków, jakie do tej pory zazwyczaj używała, albo zdecydować się na kosmetyki specjalnie przeznaczone dla kobiet w ciąży i po porodzie. Dedykowane kosmetyki dla kobiet w ciąży, to zdecydowanie lepszy wybór, gdyż są łagodne i nie podrażniają wrażliwej skóry. Ciąża to okres, kiedy kobieta powinna również zadbać o swoje ciało. Przede wszystkim, aby uniknąć nieładnych rozstępów, które niestety mogą się pojawić na brzuchu, piersiach i udach, powinna stosować specjalne kremy i balsamy do tego przeznaczone. Także odrobina relaksu nie zaszkodzi, gdy odpowiednimi kosmetykami posmarujemy często w tym okresie opuchnięte nogi i stopy.
Kosmetyki dla kobiet w ciąży powinny być dobierane ze szczególną ostrożnością. Wybierając krem na rozstępy lub decydując się na krem do twarzy dla kobiet w ciąży, należy zwracać uwagę na brak przeciwwskazań ograniczających możliwość ich używania. Najlepiej wybierać produkty organiczne i łagodne w działaniu. 

Pokazano 1-8 z 8 pozycji

Ciąża jest dla każdej kobiety okresem, w którym organizm przechodzi wiele zmian. Dla wielu z nich podłożem są hormony ciążowe, które mają olbrzymi wpływ na nasze ciało. Zmiany dotyczą nie tylko figury i konsekwencji z tym związanych, ale również mogą dotyczyć skóry, która wyniku mniejszej produkcji sebum zaczyna się łatwiej przesuszać. 

Kosmetyki na rozstępy w ciąży

Jednym z mniej przyjemnych efektów ciąży są rozstępy. Niestety dotyczy to wielu kobiet, dlatego coraz częściej szukamy sposób na ich uniknięcie. Bezpośrednią przyczyną pojawienia się rozstępów jest rozciąganie skóry, które jak łatwo zgadnąć towarzyszy każdej ciąży. Dodatkowym czynnikiem potęgującym ryzyko są hormony. Za sprawą ich dużego stężenia spada w obrębie skóry jej elastyczność i sprężystość. Na pojawienie się rozstępów wpływ ma nie tylko stale rosnący brzuszek, ale również dodatkowe kilogramy i odkładająca się tkanka tłuszczowa. 

Mimo że rozstępy w ciąży są dość naturalnym zjawiskiem, to wcale nie musimy się z nimi godzić. Niezbędna jest profilaktyka i chęć działania. Nie zawsze udaje się całkowicie nie dopuścić do ich pojawienia się, lecz stosując odpowiednie kosmetyki dla kobiet w ciąży, mamy dużą szansę ograniczyć to zjawisko. W profilaktyce rozstępów należy jak najwcześniej podjąć działania. Jeśli wcześniej tego nie robiliśmy, to w przypadku pojawienia się charakterystycznych czerwonych śladów, warto pilnie podjąć działania. Na etapie, w którym rozstępy jeszcze się nie zabliźniły, możemy dość skutecznie postarać się je zniwelować. Brak działań spowoduje co prawda, że będą mniej rzucały się w oczy, jednak pozostawią po sobie mało estetyczne biało srebrne ślady i zagłębienia. 

Kosmetyki dla mam na cellulit

Cellulit to kolejna przypadłość, która niestety często pojawia się w ciąży. Ten niepożądany efekt dotyka nawet 80% kobiet. Często zaskakuje panie, które wcześniej nie miały z nim problemu. Tutaj również przede wszystkim winowajcą są hormony, a dokładnie estrogen. Hormon ten krążąc w krwi, sprawia, że przez ścianki naczyń krwionośnych przepuszczają płyny fizjologiczne. Następuje gromadzenie ich i pojawienie się obrzęków. Gromadzony jest również tłuszcz, który w końcowym stadium tworzy cellulit w formie charakterystycznych grudek. 

W czasie ciąży walka z nim jest utrudniona. Z uwagi na dziecko musimy powstrzymać się przed używaniem niektórych zabiegów czy kosmetyków. Możemy natomiast wprowadzić dietę i zadbać o siebie poprzez łagodne ćwiczenia dostosowane do stanu ciąży. Można również wprowadzić delikatny masaż, którego celem będzie rozbicie zmian w rejonie ud. 

Po porodzie warto wprowadzić skuteczne kosmetyki dla mamy o działaniu ujędrniającym. Wspomagają one spalanie tkanki tłuszczowej i działają pozytywnie na jędrność oraz elastyczność.

Kosmetyki do higieny intymnej w ciąży

Dbałość o higienę w ciąży jest ważna zarówno z uwagi na zdrowie mamy, jak i dziecka. Dużym niebezpieczeństwem mogą być wszelkie infekcje intymne, które w ciąży mogą się przytrafić łatwiej. Skłonność do nich wiąże się ze zmianą pH pochwy, na co wpływ mają działania hormonów ciążowych. Warto wspomóc się stosując dedykowany dla kobiet w ciąży płyn do higieny intymnej. Jego pH powinno wynosić ok. 5,5, co pomoże odwrócić niekorzystny odczyn i zmniejszy ryzyko infekcji. Skuteczne płyny do higieny intymnej zawierają często również kwas mlekowy i naturalne składniki, które podtrzymują nawilżenie. Jeśli nawet dojdzie do delikatnych infekcji, to odpowiedni płyn będzie działał kojąco i łagodząco. 

Kosmetyki w ciąży — jakie substancje są bezpieczne?

Będąc w ciąży, warto wybierać kosmetyki, które posiadają bezpieczny skład. Najlepiej, jeśli zobaczymy na opakowaniu lub dołączonej informacji, jasną deklarację, że dany produkt jest bezpieczny dla mamy i dziecka.

Składnikami, które uznaje się za bezpieczne w kosmetykach, są:

 • Ekstrakt z dzikiej róży — możemy go spotkać zarówno w kremach do twarzy, jak i płynach do higieny intymnej. Działa nawilżająco i poprawia elastyczność skóry.
 • Witamina E – spowalnia proces starzenia, odżywia i regeneruje skórę.
 • Witamina C — wpływa na uszczelnienie naczyń krwionośnych i działa przeciwzapalnie oraz ujędrniająco. 
 • Masło kakaowe — natłuszcza i uelastycznia skórę.
 • Panthenol (witamina B5) - nawilża i działa przeciwzapalnie.
 • Ekstrakt z zielonej herbaty — działa przeciwbakteryjnie i zmniejsza ryzyko powstania stanów zapalnych.
 • Olej słonecznikowy — działa zmiękczająco i nawilżająco.
 • Ekstrakt z Aloesu — działa nawilżająco, łagodząco i przeciwzapalnie.
 • Ceramidy — wspierają barierę ochronną skóry, hamują przed nadmiernym odparowanie wody z naskórka. 

Kosmetyki w ciąży — czego unikać?

To jak duży wpływ będą miały kosmetyki, które przyjmujemy, zależy przede wszystkim od stosowanej ilości i stężenia substancji w nich zawartej. Mimo że produkty je zawierające są dopuszczone do obrotu i często nie ma jednoznacznych wyników badań, które by przemawiały za całkowitą rezygnacją z nich, to lepiej dmuchać na zimne i skupić wyłącznie na tym, co bezpieczne.

Substancje, których warto unikać, kupując kosmetyki w ciąży:

 • Retinoidy, czyli pochodne witaminy A — mogą w nadmiarze być szkodliwe dla płodu, powodując wady rozwojowe. Często występują w kremach przeciwzmarszczkowych oraz kosmetykach na poprawę cery.
 • Kwasy — powinny zostać ograniczone, bo mogą powodować plamy na skórze.
 • Formaldehydy — stwarzają ryzyko powikłań w ciąży.
 • Hydrochinon — zawarty w specyfikach na przebarwienia skórne. Może być groźny dla dziecka.
 • Parabeny — zły wpływ na masę urodzeniową dziecka. Mogą zaburzać gospodarkę hormonalną, więc należy uważać, stosując kosmetyki takie jak balsamy do biustu. 
 • Ftalany — wpływają na gruczoły płciowe i mogą zwiększyć ryzyko cukrzycy.
 • Poliakrylamid — zawarty często w balsamach do biustu, może się przyczynić do niższej masy urodzeniowej dziecka.
Produkt dodany do ulubionych