Majtki poporodowe - jednorazowe - wielorazowe - siateczkowe

Utrzymanie właściwej higieny po porodzie pozwala uniknąć wielu komplikacji związanych z pełnym powrotem do formy. Jest to ważne zarówno w przypadku kobiet rodzących siłami natury, jak i tych po cesarskim cięciu. Jednym z podstawowych artykułów, które muszą się znaleźć w wyprawce do szpitala, są majtki poporodowe. Zarówno czas okołoporodowy, jak i połóg po urodzeniu dziecka wiążą się z występowaniem upławów. Szczególnie widoczne to jest, kiedy organizm matki oczyszcza się po porodzie i występują tzw. odchody połogowe. Związane są m.in. z obkurczaniem się macicy. By czuć się jak najbardziej komfortowo, koniecznie należy używać w tym czasie odpowiednich podkładów poporodowych. Na początku są one dość duże więc aby ułatwić sobie funkcjonowanie, stosowane są specjalne majteczki poporodowe, które utrzymują podkład na właściwym miejscu. Majtki poporodowe oferowane są różnej formie. Najpopularniejsze są majtki poporodowe jednorazowe i wielorazowe — siateczkowe. Przygotowując się do wizyty w szpitalu, warto posiadać w torbie do porodu zarówno jedne, jak i drugie, gdyż nigdy nie wiadomo, który model lepiej się sprawdzi. 

Pokazano 1-10 z 10 pozycji

Majtki poporodowe — niezbędne w okresie połogu

majtki poporodoweJedną z najważniejszych rzeczy, jaką przyszła mama powinna zabrać ze sobą do szpitala, są majtki jednorazowe oraz majtki poporodowe wielorazowe. W okresie połogu okażą się one niezastąpione do utrzymywania we właściwym miejscu podkładu higienicznego. Jedne, jak i drugie powinny być wykonane z delikatnych materiałów, umożliwiających swobodny przepływ powietrza, co zapewni kobiecie możliwie największe poczucie świeżości. Cyrkulacja powietrza potrzebna jest również dla lepszego gojenia się ran. Istotne jest to, aby majteczki te wykończone były delikatną gumką, która nie będzie uciskać ciała w pachwinach i w pasie. Majtki siatkowe wielorazowe produkowane są najczęściej z przewiewnego nylonu. Jednorazowe majtki poporodowe produkowane są natomiast ze specjalnych włókien, które zapewniają odpowiednią delikatność dla skóry i właściwą przewiewność.

Po co stosować majtki poporodowe?

W okresie, kiedy krwawienie poporodowe jest najbardziej nasilone, czyli w pierwszych dniach po samym porodzie zachodzi konieczność stosowania bardzo chłonnych podkładów, które to właśnie przez majteczki poporodowe są dobrze utrzymywane. Jest to jednak tylko jedna z ich zalet. Majtki poporodowe pozwalają na większą swobodę poruszania się. Czas rekonwalescencji po ciąży bywa dla kobiety trudnym okresem. Każda młoda mama, mimo że nie jest w stanie szybko wrócić do dawnej formy, musi od pierwszych chwil zająć się noworodkiem, który wymaga od nas znacznej uwagi. Warto więc robić wszystko, aby czas regeneracji organizmu był jak najkrótszy. Rany porodowe nie zagoją się od razu. Możemy jednak przyspieszyć ten proces, zapewniając mu optymalne warunki. W gojeniu naszym sprzymierzeńcem jest dostęp świeżego powietrza. Dlatego specjaliści polecają tzw. wietrzenie krocza. Stosując majtki poporodowe, szczególnie w siateczkowej formie, pozwalamy na szybsze gojenie. 

Majtki poporodowe jednorazowe czy wielorazowe?

Kompletując wyprawkę, mamy często stają przed dylematem, na jakie majteczki się zdecydować. Pomimo iż cena zarówno jednych, jak i drugich nie jest wysoka, to panie szukają rozwiązania, które będzie wygodne i praktyczne. Od strony praktycznej mamy po porodzie często zgłaszają, że zarówno jeden, jak i drugi rodzaj wykorzystywany jest w wygodnym dla nich czasie. Warto by czuć się bezpiecznie posiadać zarówno majtki jednorazowe, jak i wielorazowe. To, na które zdecydujemy się od razu po porodzie, zależy od naszego samopoczucia i preferencji. Model jednorazowy często używany jest, kiedy upławy są bardzo duże i nie mamy zarówno czasu, jak i ochoty pomyśleć o konieczności prania. Wielorazowe sprawdzą się wtedy kilka dni później. Jeśli jednak chcemy zapewnić maksymalny dopływ powietrza, to tutaj lepiej sprawdzą się majtki poporodowe siateczkowe. 

Jednorazowe majteczki poporodowe

Są produktem, który jak nazwa wskazuje, używane są jednorazowo. Po "zużyciu" wyrzucamy je do kosza i zakładamy kolejne. Warto wybrać majteczki jednorazowe, które cechować się będą odpowiednią przepuszczalnością powietrza. Najlepiej więc postawić na sprawdzonych producentów takich jak Canpol babies, Babyono czy Akuku. Wykonane są najczęściej ze specjalnej flizeliny, której włókna zapewniają cyrkulację powietrza. Warto również zwrócić uwagę na delikatność użytych gumek. Nie powinny one sprawiać dyskomfortu poprzez nadmierny ucisk w okolicach brzucha i pachwin. 

Majtki poporodowe wielorazowe

Również polecane w pierwszych dniach po porodzie. Posiadają budowę siateczkową. Zapewnia to naturalną cyrkulację powietrza. Do zalet tego rozwiązania zaliczyć trzeba również dobre utrzymywanie wkładki chłonnej. Mogą one być używane kilkukrotnie. Wymagają jednak każdorazowo, przeprania zgodnie z wytycznymi producenta. Dużą zaletą majteczek wielorazowych jest ich miękkość i delikatność. Nie uciskają brzucha ani pachwin. 

Pod względem ekonomicznym koszt zakupu pojedynczego produktu jest wyższy od jednorazowego odpowiednika, co zostaje zniwelowane dzięki wielokrotnemu użyciu. Pakowane są zwykle w dwupak.

Jakie majtki poporodowe po cesarce — niezbędna bielizna porodowa?

Cesarskie cięcie podobnie jak tradycyjny poród wiąże się z wystąpieniem dość znacznej ilości upławów poporodowych. W przypadku cesarki dodatkowo jednak musimy zwrócić uwagę na ranę na brzuchu, którą warto chronić, i zapewnić jej dobre warunki do gojenia się. Zastosowana bielizna nie może działać na te okolice drażniąco i najlepiej, jeśli sięga jak najwyżej, do pępka albo przynajmniej powyżej nacięcia. Zapewnią to majtki poporodowe wielorazowe siateczkowe, które posiadają odpowiednio wysoki stan. Nie pozwala to na podrażnienie wrażliwych miejsc. 

Jakie majtki wybrać po porodzie?

Tak już wyżej wspomniano pierwsze dni to konieczność stosowania majtek jednorazowych lub wielorazowych. W późniejszym czasie można już sięgnąć po majtki bawełniane. Zwróćmy jednak uwagę, aby nie posiadały drażniących szwów. Warto więc wybierać modele, które dedykowane są dla mam. W ich przypadku producenci dokładają większych starań, by dbać o komfort. Ważne też, aby zawartość bawełny, która posiada naturalną przewiewność, była jak największa. Takie majtki poporodowe pozwolą czuć się komfortowo i uniknąć komplikacji podczas regeneracji organizmu mamy po ciąży.

Produkt dodany do ulubionych