Woreczki do mrożenia pokarmu - pojemniki na mleko

Przechowywanie mleka matki jest często praktykowane i bezpieczne pod warunkiem stosowania się do kilku zasad. Ważne jest zarówno to, w czym mleko jest przechowywane, temperatura, jak i czas. Zdecydowanie najdłużej można przechowywać mleko zamrożone do odpowiedniej temperatury.
Aby mama mogła wygodnie i bezpiecznie przechowywać ściągnięty z piersi pokarm, powinna wyposażyć się w odpowiednie woreczki na pokarm lub pojemniki na mleko matki. Woreczki do mrożenia pokarmu, mimo obaw wielu mam, są łatwe w obsłudze i wygodne. Stworzone z bezpiecznych materiałów i poddane dokładnej sterylizacji. Woreczki do mrożenia pokarmu mają specjalne miejsce, gdzie można zrobić notatkę z datą. Podstawa woreczka jest na tyle sztywna, że ich ustawienie w lodówce również nie jest kłopotem.
Mamy, które wolałyby rozwiązanie trwalsze i wielorazowe, powinny zwrócić uwagę na pojemnik do przechowywania mleka matki i mrożenia pokarmu. Pojemniki na mleko matki mają zwykle pojemność ok. 60 ml. Wykonane z bezpiecznego plastiku bez bisfenolu A. Sprzedawane są zwykle w kompletach po ok. 4 sztuki. Tak jak woreczki mogą być opisywane datami.

Pokazano 1-17 z 17 pozycji

Woreczki do mrożenia pokarmu

Mrożenie pokarmu jest jednym ze sposobów przechowywania odciągniętego mleka mamy. Aby odbywało się to bezpiecznie, musimy posiadać odpowiedni pojemnik, który do tego posłuży. Często rodzice w pierwszym etapie kupują specjalne woreczki do mrożenia.

Woreczki te produkowane są wyłącznie w tym celu, dlatego spełniają wszelkie niezbędne wymogi. Wykonane są ze specjalnego materiału przeznaczonego do kontaktu z żywnością. Materiał ten posiada odpowiednią grubości, co pozwala chronić cenny pokarm. Aby zachować najwyższy poziom higieny, woreczki są fabrycznie poddawane skutecznej sterylizacji. Kiedy więc sięgamy po woreczek, możemy być pewni, że jest on gotowy do użycia. 

Zamknięcie woreczka nie wymaga stosowania dodatkowych elementów i odbywa się najczęściej strunowo.

Dla kontroli czasu, w którym mleko jest przechowywane, woreczki do mrożenia pokarmu posiadają specjalne pole, umożliwiające nam zrobienie notatek z datą. Pozwala to mamie stale kontrolować czas przechowywanego mleka i użyć np. to, które jest odpowiednie i jednocześnie najstarsze. 

Część mam ma wątpliwości co do wygody przechowywania mleka w woreczkach. Aby było to komfortowe i stabilne, producenci stosują specjalne usztywnione dno, więc ustawienie woreczka w pionie nie stanowi problemu. 

Wygodny pojemnik na mleko mamy

Jeśli bardziej przemawiają do nas solidniejsze rozwiązania lub zależy nam na wielorazowej propozycji, to warto kupić specjalny pojemnik na mleko mamy. Pojemnik na pokarm wykonany jest najczęściej z twardego tworzywa, dedykowanego do kontaktu z żywnością. W swoim składzie nie zawiera szkodliwych substancji, takich jak BPA, dzięki czemu jest w pełni bezpieczny dla noworodka. Pojemniki na mleko często sprzedawane są w kompletach zawierających kilka sztuk. Mamy wtedy możliwość przechowania większej ilości mleka i podzielenia go na porcje. Użycie pojemnika może mieć jedną dużą zaletę. Stosując model tożsamy z producentem laktatora, często jest możliwość zamontowania takiego pojemnika do konstrukcji laktatora i bezpośrednie odciąganie mleka do dedykowanego naczynia. 

W odróżnieniu od woreczka pojemnik najczęściej przed użyciem wymaga wstępnej sterylizacji. Zanim go wysterylizujemy, warto jednak dokładnie go domyć, co pozwoli usunąć pozostałości poprodukcyjne. 

Każdy pojemnik, powinien posiadać szczelne zamknięcie. W większości pojemników znajdziemy więc idealnie pasujące wieczko. 

Aby można było kontrolować czas mrożenia, warto odpowiednio opisywać daty odciągnięcia pokarmu. Niektóre pojemniki na pokarm, posiadają w tym celu dedykowane pole. Jeśli jednak takiego nie znajdziemy w naszym pojemniku, to zawsze można zastosować swój system oklejania. 

Dla wygody mamy pojemnik na mleko, często ma czytelną skalę obrazującą pojemność. Dzięki niemu możemy wygodnie dozować ilość wymaganego pokarmu. 

Najlepsza metoda przechowywania mleka mamy

Jak łatwo się  domyślić, najlepszą jakość posiada mleko świeżo odciągnięte. Cechuje się wtedy największą zawartością cennych substancji odżywczych. Odrobinę mniejszą jakość uzyskujemy, przechowując mleko w lodówce. Jeśli zachodzi konieczność dłuższego przechowania, to jedyną bezpieczną metodą jest jego zamrożenie. 

Każda z metod charakteryzuje się innym dopuszczalnym czasem przechowania:

  • W temperaturze pokojowej. Może być przechowane ok. 4 godzin.
  • W lodówce. Czas przechowania nie powinien przekraczać 3 dni.
  • W zamrażarce (-18 st. C). Mleko może być przechowane nawet 6 miesięcy. 

Prawidłowe przechowanie mleka w lodówce

Mleko do lodówki powinno trafić zaraz po odciągnięciu. Do jego przechowania powinny być użyte wyłącznie dedykowane pojemniki. Doskonale sprawdzą się woreczki na pokarm lub specjalne pojemniki. Należy koniecznie pamiętać o bezwzględnej czystości stosowanych pojemników i ich sterylizacji. Jeśli przechowujemy już mleko w pojemniku, to należy unikać dolewania dodatkowej ilości świeżego mleka. Jeśli już musimy to zrobić, to należy wcześniej daną ilość schłodzić, do podobnej temperatury. Mleko mamy w lodówce nie powinno być przechowywane na drzwiach. Otwarcie lodówki powoduje nagłe wahania temperatury, które mogą wpłynąć negatywnie na zawartość. 

Prawidłowe przechowanie mleka w zamrażarce

Podobnie jak w przypadku lodówki, należy stosować wyłącznie dedykowane i bezpieczne pojemniki lub woreczki do mrożenia pokarmu. Odciągnięty pokarm warto umieścić w zamrażarce zaraz po jego pozyskaniu. Warto pamiętać, aby nie przechować w jednej porcji zbyt dużej ilości mleka. Nie należy również uzupełniać pojemników do pełna, gdyż mrożenie powoduje zwiększenie objętości. Mleko powinno być przechowywane jak najdalej od drzwi, aby zminimalizować ryzyko wahań temperatury. 

Jak rozmrozić mleko matki?

Najbezpieczniej jest rozmrażać mleko, wkładając pojemnik na pokarm do lodówki. Ponieważ trwa to dość długo, to warto o tym pamiętać odpowiednio wcześniej. Czas rozmrożenia mleka może trwać, ok. 12 godzin. Rozmrażając mleko, warto pamiętać, że może ono być przechowane w lodówce przez maksymalnie 24 godziny. Jeśli przekroczymy ten czas, to pokarm trzeba wyrzucić. Absolutnie niedozwolone jest ponowne mrożenie, już raz rozmrożonego mleka mamy.  

Produkt dodany do ulubionych