Wyprawka dla noworodka

Jak skompletować wyprawkę dla noworodka?

Ciąża to niezwykły czas w życiu kobiety. Jest to okres, w którym już od pierwszych chwil musi ona szczególnie dbać o swoje zdrowie. Wiąże się to naturalnie z wieloma wyrzeczeniami, lecz dla dziecka warto podjąć wszelkie starania.

W czasie ciąży przychodzi również etap, w którym zaczynamy bardzo intensywnie myśleć o przygotowaniach do pojawiania się dziecka na świecie. Bywa również i tak, że już w pierwszych miesiącach ciąży trudno nam się oprzeć pokusie, aby czegoś nie kupić, gdy wpadnie nam w oko na wystawie sklepowej, lub stronie sklepu internetowego dla niemowląt. Wystarczy jedno spojrzenie na cudne śpioszki lub pajacyka a zaraz znajdujemy wiele innych pretekstów do większych zakupów w postaci pasującej czapeczki, lub kaftanika.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby raz na jakiś czas sprawić sobie tego typu przyjemność, jednak warto wcześniej przeczytać informacje przez nas przygotowane. Będą one ułatwieniem podczas zakupów i pozwolą skompletować idealną wyprawkę dla noworodka.

O wyprawce dla dziecka
Wyprawka dla noworodka
Wyprawka dla mamy

Wyprawka dla dziecka — kiedy ją skompletować?

Aby skompletować wyprawkę, warto znaleźć odpowiedni moment tak, aby nie był on zbyt wczesny, ani za późny. Dla większości rodziców optymalnym terminem, w którym intensywnie kupują rzeczy dla dziecka, jest końcówka drugiego trymestru i początek trzeciego. Dlaczego jest to najlepszy czas? Dla wielu rodziców duże znaczenie podczas kompletowania artykułów dla niemowląt ma płeć dziecka. Dużo przyjemniej kupuje się produkty, kiedy nie musimy się martwić, że coś nie będzie nam odpowiadać kolorystycznie. W większości przypadków płeć dziecka możemy poznać już ok. 20 tygodnia ciąży. Oczywiście są rodzice, którzy wolą niespodziankę i kupują wyłącznie produkty uniwersalne kolorystycznie.

Kolejną przesłanką, która sprawia, że jest to odpowiedni czas, to możliwość zrobienia zakupów bez niepotrzebnego pośpiechu. Mamy możliwość spokojnie przejrzeć dostępną ofertę i wybrać najlepsze dla naszego dziecka produkty. Możemy sprawdzić opinie i spokojnie skonsultować się z bliskimi. 

Warto pamiętać również, że wyprawka dla noworodka bywa obciążeniem dla organizmu mamy. Z jednej strony to przyjemność, a z drugiej konieczność długiego przeglądania oferty sklepów. Rzadko kiedy uda nam się całość zorganizować sprawnie i szybko. Często krążymy po sklepach i szukamy wymarzonych elementów wyprawki. Nie wszystko udaje się kupić w tym samym czasie. Tymczasem im bliżej rozwiązania, tym większy kłopot mogą sprawiać tego typu wyprawy. Jeśli więc przeraża nas myśl o długich zakupach, to lepiej przynajmniej część elementów wyprawki wybrać w profesjonalnym internetowym sklepie niemowlęcym. Wtedy wygodnie we własnym domu, możemy bez pośpiechu kompletować wymarzone dla dziecka produkty.

Wyprawka dla niemowlaka - lista

Zanim zaczniemy pierwsze poważne zakupy, warto przygotować listę wyprawkową, która pomoże nam skompletować wszystko, co niezbędne i niczego nie pominąć. Samo przygotowanie listy będzie okazją do przemyśleń i analiz przydatności poszczególnych artykułów. Kompletując wyprawkę dla noworodka, warto listę tą podzielić dodatkowo na produkty niezbędne i dodatkowe.

Ponieważ liczba rzeczy, które będą potrzebne dziecku, jest bardzo duża, to nie warto wybiegać zanadto w przyszłość i kupować odzieży lub innych produktów dedykowanych dla dziecka powyżej 6 miesiąca życia. Na takie zakupy, przyjedzie jeszcze odpowiedni czas, a nasze preferencje mogą się zmienić w miarę zdobywanie kolejnych doświadczeń. Przez ten pierwszy okres będziemy mieli ponadto okazję przekonać się, co nam odpowiada bardziej a co mniej (np. w przypadku ubranek dla niemowlaka).

Lista, którą można uzupełniać przez kilka miesięcy, to najlepszy sposób by kompletowana przez nas wyprawka dla noworodka, zawierała elementy niezbędne i przemyślane. Bez niej szybko się przekonamy, że zakupy spontaniczne często nie są dobrym wyborem. 

Zakup ubranek dla noworodka podczas kompletowania wyprawki

Odzież dla niemowlaka musi cechować się odpowiednią jakością materiału i wygodnym krojem. Wybierać należy produkty wykonane z naturalnych włókien i posiadające wygodne rozpięcie, które ułatwi nam przebranie dziecka. Szczególnie warto zwrócić uwagę na produkty polskich producentów. Ubranka Pinokio, Makoma czy Nicol produkowane są, wyłącznie z certyfikowanych materiałów. Ubranka niemowlęce mają bezpośredni kontakt z delikatną skórą dziecka. Stosując nieodpowiednią odzież, możemy doprowadzić do podrażnienia lub uczulenia. Doskonale sprawdzi się bawełna 100%, która od wielu lat stanowi mocną podstawę garderoby każdego malucha. 

Jaki rozmiar ubranek wybrać podczas kompletowania wyprawki dla noworodka?

Niezwykle ważny podczas kompletowania wyprawki dla dziecka, jest też wybór odpowiedniego rozmiaru. Zarówno za duże, jak i za małe ubrania będą dla malucha źródłem dyskomfortu. W przypadku większości dzieci urodzonych w optymalnym terminie odpowiednim rozmiarem na start jest 56. Warto również zakupić ubranka niemowlęce rozmiar większe, czyli 62. Jest to rozmiar, który dość szybko będzie potrzebny. 

Jeśli nasz maluszek przyjdzie na świat wcześniej, to niezbędne będą ubranka o mniejszym niż standardowy rozmiar. Dobór zależy od tego, ile przed czasem pojawiło się nasze dziecka. Jeśli krótko przed standardowym terminem, to często wystarczy nam odzież w rozmiarze 50. Jeśli różnica ta jest znaczna, to producenci przygotowują ubranka w rozmiarach nawet 44. 

Zestawy wyprawkowe, czy zakup pojedynczych elementów?

Odzież niemowlęca może być kupowana pojedynczo lub formie gotowych kompletów. Jeśli lubimy samemu dobierać produkty, to ogranicza nas tylko wodza fantazji. Czasami mamy jednak z tym kłopot i brak talentu do łączenia kolorów. Wtedy warto zdać się na producentów, którzy oferują duże kolekcje odzieżowe. W każdej kolekcji znajdziemy bogaty zestaw ubranek doskonale dopasowanych kolorystycznie. Łączenie ubranek podczas kompletowania wyprawki jest wtedy dużo łatwiejsze.  

Warto kupić:

 • body niemowlęce (ok. 6 sztuk) - wygodne i praktyczne, sprawdzi się o każdej porze roku.
 • pajacyki (ok. 6 sztuk) - ciepłe i komfortowe. Lubiane przez rodziców, gdyż nie chronią całe ciało i nie podwijają się. 
 • śpioszki (ok. 5 sztuk) - najczęściej ubieramy je w komplecie z kaftanikiem. Zakładane na przemian z pajacykami.
 • kaftaniki lub koszulki (ok. 5 sztuk) - dobrze chronią górne partie ciała dziecka.
 • czapeczki cienkie (3 sztuki) - niezbędne podczas spacerów. Stanowią dodatkową ochronę główki po kąpieli.
 • skarpetki bezuciskowe (5 par) - zakładamy, kiedy chcemy zapewnić dziecku dodatkową ochronę przed zimnem. Ubierana najczęściej ze spodenkami.
 • spodenki niemowlęce (2 sztuki) - zapewniają dziecku swobodę. Przydatne w okresach przejściowych, kiedy jest jeszcze za ciepło na ubranie kombinezonu.
 • półśpioszki (4 sztuki) - stanowią doskonały komplet z body kopertowym. Chronią dolne partie ciała maluszka.

W okresie zimowym i jesiennym:

 • kombinezon (1 sztuka) - niezbędny, kiedy zimno zaczyna coraz bardziej dawać się we znaki. Dobrze chroni noworodka, odpowiednio izolując również od wiatru. 
 • bluza rozpinana (1 sztuka) - ubierana najczęściej z wygodnymi spodenkami, z którymi tworzy wygodny komplet niemowlęcy.
 • grubsza czapka (1 sztuka) - chroni główkę i uszy dziecka przed chłodem i wiatrem. 

Jakie artykuły do karmienia kupić kompletując wyprawkę dla noworodka?

Najlepszym pokarmem, jaki możemy ofiarować dziecku, jest naturalne mleko matki. Wiele mam dokłada wszelkich starań, aby karmienie przebiegało bezproblemowo i odpowiednio długo. Jeśli jesteście nastawione na karmienie piersią, warto odpowiednio się do tego przygotować. Co prawda wyprawka dla noworodka w ramach karmienia piersią nie zawiera dużej liczby artykułów, lecz większość z nich wpływa na komfort karmiącej matki i maluszka, stąd z pewnością należy rozważyć ich zakup.

W niektórych sytuacjach część rodziców wybiera drugą formę, czyli karmienie mlekiem modyfikowanym. Czasami jest to świadomy wybór, w którym to mama podejmuje decyzję, a czasami związane jest to z nieprzewidzianymi komplikacjami. Warto jednak zaznaczyć, że zarówno jedna, jak i druga metoda karmienia jest niezwykle ważną czynnością. Związane jest to nie tylko z fizycznymi potrzebami dziecka, ale i z pogłębieniem bliskości rodzica i malucha. Jeśli przyjdzie nam karmić dziecko mlekiem modyfikowanym, to nie warto się martwić, lecz należy dostrzec również zalety. Jedną z nich jest możliwość aktywnego uczestniczenia w karmieniu dla dumnego taty :). Mama zyskuje wtedy również na większej swobodzie. Podczas karmienia butelką używanych jest dużo więcej artykułów, które będziemy musieli kupić w ramach wyprawki. 

Zarówno karmiąc piersią, jak i butelką warto stosować odpowiednie produkty, które ułatwią nam tę czynność. Kompletując wyprawkę dla noworodka, należy się decydować na akcesoria wyprodukowane z bezpiecznych materiałów, niezawierających szkodliwych substancji, takich jak BPA. 

Warto kupić:

Dla dzieci karmionych piersią:

 • laktator ręczny lub elektryczny — jest produktem niezbędnym dla mam karmiących mlekiem własnym. Odpowiedzialny jest m.in. za pobudzanie laktacji, stąd warto go posiadać od dnia porodu.
 • poduszka do karmienia - w czasie karmienia piersią, dziecko jest przystawiane do piersi nawet co 2 godziny. Stanowi to duże obciążenie dla mięśni pleców i szyi mamy. Poduszka to duże ułatwienie, które pozwoli karmić w wygodnej dla siebie pozycji.

Dla dzieci karmionych butelką:

 • butelki do karmienia (2 sztuki) - to najważniejszy element tej formy karmienia. Warto przemyśleć wybór i zdecydować się przede wszystkim na produkt antykolowy. Butelka antykolkowa zmniejsza ryzyko kolki i przeciwdziała dostawaniu się do brzuszka noworodka pęcherzyków powietrza, które stanowią jedną z przyczyn tej nieprzyjemnej dolegliwości.
 • smoczki do butelek o odpowiedniej wielkości przepływu - w ramach wyprawki powinny być one dostosowane do potrzeb noworodka. Jeśli zauważymy, że dziecko krztusi się zbyt dużą ilością mleka, to warto sprawdzić, czy producent nie przewidział smoczka o zmniejszonym przepływie (premiee).
 • szczotka do butelek  — pomaga utrzymać butelki w należytej czystości. Dokładne domycie pozwala uniknąć sytuacji, w której w butelce mnożą się szkodliwe zarazki. Pozostałości po posiłku są dla nich idealną pożywką. 
 • podgrzewacz do butelek — zapewnia możliwość komfortowego przygotowania posiłku dla dziecka. Mleko powinno mieć temperaturę zbliżoną do ciała. Jeśli dziecko domaga się posiłku, szybkie przygotowanie właściwej mieszanki może być problematyczne. Podgrzewacz do butelek ułatwia to zadanie.
 • poduszka do karmienia - również podczas karmienia butelką stanowi ułatwienie. Pozwala zarówno rodzicom, jak i dziecku znaleźć wygodną pozycję.
 • sterylizator - układ odpornościowy noworodka rozwija się przez dłuższy czas po porodzie. Wszystko, co nasz maluszek wkłada do ust, powinno być regularnie sterylizowane. Dotyczy to zarówno produktów do karmienia, jak i smoczków, czy gryzaków. Sterylizator ułatwia nam to zadanie. 

Jak kompletując wyprawkę zapewnić dziecku i sobie komfortowe podróżowanie?

Produkty z tego działu będą niezbędne podczas przemieszczania się z dzieckiem.

Fotelik nosidełko to produkt, bez którego w niektórych szpitalach nie dostaniemy wypisu do domu. Dziecko musi mieć zapewniony bezpieczny i wygodny transport. Pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa! Nawet najlepszy i najdroższy fotelik nie będzie chronił dziecka, jeśli my go nieodpowiednio zamocujemy. Absolutnie zabronione jest przewożenie dziecka bez odpowiedniego przypięcia. Jeśli szukamy wygody, to warto pomyśleć o specjalnej bazie, którą wpinamy na stałe w system isofix. Późniejsze mocowanie fotelika jest już szybkie i bezpieczne.

Kupując wózek, warto przeanalizować dostępną ofertę. Warto, aby wózek był odpowiednio lekki, a zarazem bezpieczny i komfortowy dla malucha. Większość rodziców podczas zakupu wyprawki dla noworodka wybiera wózek 2 w 1, który służy w dziecku w wersji głębokiej i potem używany jest już jako spacerówka. Wózek 2 w 1 powinien cechować się odpowiednią amortyzacją. Jest to szczególnie ważne przy pokonywaniu nierówności. 

Wybierając się na spacer z dzieckiem, niezbędnym elementem wyposażenia jest pojemna torba dla mamy. Rodzic powinien być przygotowany  na spacerze na wszelką ewentualność. Torba pozwala nam się odpowiednio przygotować i zabrać artykuły związane z pielęgnacją lub karmieniem. 

Warto kupić:

 • wózek głęboki - wybrany model powinien jednocześnie zapewnić komfort dziecku i wygodę dla nas. Ważne, aby stelaż wózka nie był bardzo ciężki, co docenią osoby mieszkające w bloku. 
 • fotelik samochodowy – nosidełko (przedział wagowy np. 0-13kg) - musi posiadać stosowne atesty dopuszczające do użytkowania. Należy uważać przy zakupie fotelików z drugiej ręki. Nigdy nie mamy pewności, czy nie brał on np. w kolizji, która naruszyła jego strukturę. Po każdym takim zdarzeniu fotelik należy wymienić na nowy. Życie i zdrowie są najważniejsze.
 • mata do przewijania - niezwykle przydatna zarówno podczas dłuższych wyjazdów, jak i codziennych spacerów z wózkiem. Wygodnie składanie sprawia, że nie zajmie ona dużo miejsca. To produkt, który warto kupić podczas kompletowania każdej wyprawki niemowlaka.
 • wygodna torba do wózka -  wózki głębokie same w sobie są dość pojemne, jednak dodatkowe miejsce zawsze się przyda, tym bardziej że torbę możemy zabrać wszędzie ze sobą. 

W co wyposażyć pokój noworodka podczas kompletowania wyprawki niemowlęcej?

Pokój dziecka w początkowym okresie życia będzie stanowił dla niego najważniejsze otoczenie. To właśnie tam maluch spędzi najwięcej czasu dlatego ważne, aby zadbać o warunki i wygodę. Również rodzice powinni czuć się w tym pokoiku wygodnie i mieć dostęp do wszystkich niezbędnych podczas opieki produktów.

Urządzając łóżeczko dziecka, koniecznie musimy zadbać o jego bezpieczeństwo. Nie powinny w nim się znajdować żadne niepotrzebne elementy. Dlatego też wyprawka dla noworodka nie powinna obfitować w niezliczoną ilość dodatków, które potem ciężko będzie nam zmieścić. 

Pościel dla noworodka powinna być uszyta z naturalnych materiałów. Dzięki temu zapewni odpowiednią cyrkulację powietrza i zminimalizuje ryzyko przegrzania. Warto rozważyć zakup śpiworka. W przypadku maluchów, które często się odkopują spod kołderki, śpiworek stanowi doskonałe zabezpieczenie przed chłodem. Uważany jest również za rozwiązanie bezpieczne, gdyż śpiąc pod nim, dziecko nie może tak łatwo zakryć sobie główki. Jeśli jednak preferujemy kołderki, to nie zapominajmy o umiejętnym przykrywaniu dziecka. Kołderka noworodka nie może sięgać za wysoko. Lepiej jej nadmiar podwinąć pod materac noworodka.

W przypadku ochraniacza na szczebelki zdania rodziców są podzielone. Część uważa go za zbędny element wyprawki dla niemowlaka, a dla innych jest absolutnie konieczny, gdyż ochrania dziecko przed uderzeniem w twarde szczebelki. Według nas warto zachować umiar i jeśli nie przesadzamy z ograniczeniem dostępnej dla maluszka przestrzeni, to jest to rozwiązanie bezpieczne i ma wiele zalet.

O czym warto pomyśleć, kompletując wyprawkę do pokoiku noworodka?

Warto kupić:

 • wygodne łóżeczko - najlepiej jeśli zapewnia przynajmniej podstawową funkcjonalność. Warto aby była możliwość regulacji wysokości i wyjmowane szczebelki, które będą przydatne, kiedy nasz maluch zacznie chodzić.
 • materac do łóżeczka - dziecko nie powinno leżeć na zbyt miękkim podłożu, w które będzie się zapadać. Warto wybrać materac, który przynajmniej z jednej strony posiadał będzie warstwę kokosa. 
 • prześcieradło tradycyjne lub nieprzemakalne (koniecznie z gumką) - chroni materac przed zabrudzeniem. Zdecydowanie lepiej jest przeprać prześcieradło niemowlęce, niż sprawić sobie kłopot z materacem. 
 • pościel niemowlęca - wyprawka niemowlęca powinna opierać się na pościeli o mniejszych rozmiarach. Dobrze sprawdza się pościel 90x120cm.
 • kocyk niemowlęcy - jest jednym z niezbędnych elementów wyprawki. Warto posiadać kilka kocyków, które będą dostosowane do warunków pogodowych. Latem sprawdzą się kocyki bawełniane, muślinowe lub bambusowe. Zimą lepiej sięgnąć po kocyki z wypełnieniem silnikowym.
 • gniazdko dla dziecka - w ostatnim czasie jest to niezwykle popularny produkt. Szczególnie przydatny podczas pierwszych kilku miesięcy, więc rodzice chętnie kupują kokon niemowlęcy. Zapewnia nowo narodzonemu dziecku przestrzeń do komfortowego odpoczynku i zabawy. Wysokie obrzeża, nie pozwalają maluszkowi się wyturlać, więc rodzice mogą spokojnie zająć się obowiązkami.
 • rożek dla noworodka - stanowi duże ułatwienie w pierwszych tygodniach. Szczególnie chwalą go mniej doświadczeni rodzice, którzy mają obawy przed braniem dziecka na ręce. 

Można przemyśleć:

 • przewijak – pozwala zachować w czystości pozostałe meble. Jeśli dysponujemy komodą z miejscem do przewijania, to wystarczy dokupić przewijak w formie miękkiej. Przewijak usztywniany często używany jest na łóżeczku. 
 • przybornik - jest to organizer na podręczne akcesoria dziecięce. Doskonale sprawdza się podczas codziennych zabiegów pielęgnacyjnych, takich jak przewijanie. Dzięki niemu mamy wszystko pod ręką. 

Wyprawka niemowlęca i artykuły pielęgnacyjne

Pielęgnacja dziecka, a w szczególności kąpiel jest często źródłem wielu obaw dla niedoświadczonych rodziców. Aby takie czynności przebiegały komfortowo dla dziecka i rodziców warto mieć pod ręką właściwe produkty. Są one przystosowane do potrzeb malucha, zapewniając mu jednocześnie bezpieczeństwo. Kompletując wyprawkę dla niemowlaka, koniecznie warto pamiętać, że powinny to być produkty sprawdzone i dedykowane dla dzieci, już od 1 dnia życia. 

Wykonując czynności pielęgnacyjne, należy się wykazać pełną odpowiedzialnością i skupieniem. Szczególnie podczas kąpieli pamiętajmy, aby nie zostawiać dziecka samego, nawet na chwilę.

Warto kupić:

 • wanienka - pozwala na wygodną kąpiel. Warto zdecydować się od razu na większy rozmiar (102 cm), tak by uniknąć konieczności podwójnego zakupu.
 • termometr kąpielowy do wanienki - metoda pomiaru "na łokieć" nie zawsze się sprawdza. Jeśli więc chcemy być pewni, że woda jest dla noworodka odpowiednia (ok. 37 stopni C), to kupmy dedykowany termometr, tym bardziej, że to niewielki wydatek.
 • okrycie kąpielowe z kapturkiem (2 sztuki) - jest to specjalny rodzaj ręcznika dla noworodka, który posiada dodatkowy kapturek, za pomocą którego osłonimy główkę przed wyziębieniem. 
 • emolient do kąpieli - za jego pomocą zadbamy o właściwą ochronę skóry. Zapewnia odpowiednie nawilżenie i jest delikatny.
 • aspirator do noska (najlepiej z wężykiem) - noworodek nie potrafi sam wysmarkać noska. Wydzielina, która się pojawi np. w efekcie infekcji, może być usunięta tylko przez rodzica. Aspirator do nosa doskonale sprawdza się w tej roli. 
 • szczotkę z miękkim włosiem - maluszki nie zawsze rodzą się łyse. Czasami potrafią mieć całkiem dużą czuprynkę. Jeśli jednak Twoje dziecko nie ma włosów, to szczotka pozwoli na delikatny masaż skóry głowy, co pobudzi ukrwienie.
 • cążki, nożyczki do paznokci - noworodek rodzi się delikatnymi paznokietkami. Nie zawsze od razu trzeba je skracać, jednak warto mieć dedykowane nożyczki, które będą bezpieczne i nie urażą dziecka. 
 • krem przeciw odparzeniom - wybór kremu to indywidualna decyzja każdego rodzica. Jeśli stosujemy nowy kosmetyk dla dziecka, to pamiętajmy bacznie obserwować, czy nie pojawia się reakcja alergiczna. Skóra każdego maluszka jest inna, więc to, co u bliskich się sprawdziło, nie zawsze będzie odpowiednie w naszym przypadku.
 • pieluszki z wycięciem na pępuszek - pierwsze pieluszki jednorazowe powinny ułatwić nam pielęgnację kikuta pępowinowego. Jeśli mają wycięcie, to nie drażnią pępka i nie musimy dodatkowo ich wywijać. 
 • płatki kosmetyczne - doskonałe do codziennej pielęgnacji i przemywania ciała maluszka. 
 • sól fizjologiczną - szczególnie potrzebna w pierwszych miesiącach życia. 
 • podkłady do przewijania
 • chusteczki nawilżane
 • pieluchy tetrowe kolorowe lub białe - ich uniwersalne zastosowanie sprawia, że znajdują się a każdej wyprawce dla noworodka. Są tanie, więc nie żal ich zabrudzić, o co w przypadku noworodka bardzo łatwo. 
 • pieluszki flanelowe - najczęściej używane jako delikatny podkład lub przykrycie. Warto jedną mieć podczas każdego spaceru.

Pozostałe produkty dla komfortowej opieki nad noworodkiem

Wiele elementów z wyprawki nie musi znaleźć się na waszej indywidualnej liście wyprawkowej, jednak ich zakup nie wątpliwie poprawia komfort i ułatwia opiekę nad noworodkiem.

Warto kupić:

 • niania elektroniczna - doskonale wspiera rodziców podczas codziennej opieki nad noworodkiem. Oszczędza czas i pozwala czuwać nad dzieckiem, nawet kiedy śpi. Dzięki niani szybko zauważymy, że maluszek potrzebuje naszej uwagi. 
 • pojemnik na pieluszki - ilość pieluszek zużywanych przez noworodka jest ogromna. Nie zawsze mamy siły, aby z każdą, od razu biec do kosza. Szczególnie bywa to problematyczne w blokach. Najgorsze co możemy zrobić, to wystawić pieluszki na balkon lub klatkę schodową. Dla naszych sąsiadów nie jest to przyjemne doświadczenie. Specjalny kosz na pieluszki rozwiązuje ten problem. Zamknięta w nim pieluszka jest odizolowana i nie wydostają się nieprzyjemne zapachy.
 • termometr elektroniczny - pozwala na wygodny pomiar. Niezbędny, kiedy nasz maluszek jest przeziębiony. Szczególnie docenimy go nocą, kiedy możemy łatwo sprawdzić temperaturę i nie ryzykujemy przebudzenia dziecka.
 • monitor oddechu - coraz więcej rodziców chce mieć pewność, że dziecko jest bezpieczne. Problem nagłej śmierci łóżeczkowej jest przerażający. Nie dotyka wielu dzieci, lecz sama ewentualność budzi strach. Monitor oddechu czuwa nad dzieckiem i alarmuje, kiedy coś niedobrego zaczyna się dziać. Mamy wtedy szansę zareagować.

Można przemyśleć:

 • waga niemowlęca - potrzebna kiedy nasz maluch ma kłopot z właściwym przybieraniem na wadze. 
 • nawilżacz powietrza - odpowiednia wilgotność powietrza to wartość miedzy 40 a 60%. Odstępstwa zarówno w jedną, jak i drugą stronę mogą być przyczyną dolegliwości zdrowotnych noworodka. Jeśli kompletujemy wyprawkę dla dziecka urodzonego w sezonie zimowym, to warto zastanowić się nad zakupem nawilżacza. 

Wyprawka dla mamy

Wyprawka to również konieczność zakupu odpowiednich produktów dla mamy. Warto o jej komforcie pomyśleć już na etapie ciąży. Jednym z produktów, który stanowi ułatwienie przed porodem, jest poduszka relaksacyjna. Poduszka przynosi ukojenie dla obolałych pleców i pozwala znaleźć wygodną pozycję podczas snu.

Mama będzie potrzebowała wielu produktów higienicznych. Wiele z nich jest niezbędna podczas pobytu w szpitalu. Zachęcamy do odwiedzenia naszego działu, w którym dokładnie opisano wyprawkę do szpitala dla mamy i noworodka.

Szukając koszuli ciążowej, przyszła mama powinna zdecydować się na model komfortowy, uszyty z naturalnych tkanin. Ważne również, aby dekolt pozwalał na wygodne karmienie dziecka. Można wybrać model na specjalne napy, który jest rozpinany obustronnie lub pośrodku. 

Warto kupić:

 • biustonosz do karmienia – dla mam karmiących piersią to produkt niezbędny. Wygodne odpinane miseczki ułatwiają tą czynność.
 • wkładki laktacyjne - mleko może w niewielkich ilościach wydostawać się również w przerwach pomiędzy karmieniem. By ochronić odzież przed zabrudzeniem,  warto stosować wkładki laktacyjne. 
 • podkłady higieniczne - to specjalne podpaski, które zapewnią higienę i czystość po porodzie. Niezbędne w pierwszym okresie po porodzie oraz w końcówce ciąży.
 • krem na brodawki - stanowi ratunek dla obolałych brodawek. Jest bezpieczny dla dziecka karmionego piersią i łagodzi podrażnienia związane z codziennym karmieniem. 
 • koszula ciążowa i do karmienia - wygoda w ciąży oraz po porodzie jest niezwykle ważna. Koszula ciążowa to często podstawowy element garderoby młodej mamy. Warto by jej jakość była odpowiednia. Zdecydowanie polecamy model wykonany z bawełny. 
 • szlafrok ciążowy - zapewni ciepło i komfort poruszania się np. po korytarzu szpitalnym.

Wyprawka dla noworodka - praktyczna lista nie tylko dla mamy

W wielu rodzinach obowiązek skompletowania wyprawki spada wyłącznie na barki ciężarnej mamy. Oczywiście jest to w dużej mierze przyjemność, lecz w miarę wchodzenia w kolejne trymestr, fizyczne zmęczenie często staje się coraz bardziej odczuwalne dla kobiety. A więc DROGI TATO, jeśli czytasz ten poradnik to warto, abyś jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, odpowiednio mocno zaangażował się w kompletowanie wyprawki dla dziecka. Wiele produktów z listy wyprawkowej, zyska pozytywnie dzięki męskiemu spojrzeniu. Zalety techniczne wózka czy fotelika niemowlęcego, to zakres, w którym doskonale sprawdzi się męskie spojrzenie. 

Niniejszy poradnik może być również doskonałą podpowiedzią dla dziadków. Dzięki niemu szukając prezentu, zarówno dla nowo narodzonego dziecka, jak i podziękowania dla mamy, mogą wybrać to, co okaże się przydatne i praktyczne. 

Wyprawka dla bliźniąt

Kiedy rodzice dowiadują się o ciąży mnogiej, zarówno szczęście, jak i zaskoczenie potrafią być olbrzymie. Czasami sytuacja ta wywraca ich świat do góry nogami. Plany, które układali w swojej głowie, np. dotyczące pokoiku muszą ulec zmianie i zostać dostosowane do nowej sytuacji. Zmianie ulegają również plany związane z wyprawką. 

Naturalne jest, że większość artykułów dla niemowląt musi zostać podwojona. Warto się zastanowić, które z nich mogą być używane naprzemiennie, a które będą niezbędne dla każdego dziecka osobno.

Warto przeanalizować sytuację mieszkaniową i ustalić najlepszą przestrzeń dla dzieci.

Produktem dedykowanym dla bliźniąt, jest specjalny wózek. Dzięki swojej konstrukcji pozwala na podróżowanie z dwójką dzieci jednocześnie. Oczywiście będzie wymagało to więcej wysiłku od mamy, jednak satysfakcja ze spaceru jest ogromna.

Z naszego doświadczenia wynika, że wiele uwagi w przypadku bliźniąt, rodzice poświęcają kwestii odzieży. Większość mam stara się dzieci ubierać podobnie lub wręcz identycznie. 

Gdzie skompletować wyprawkę dla noworodka?

Szukając odpowiedniego sklepu, rodzice preferują takie, które pozwalają na kompleksowe i wygodne zakupy. Sklep dla niemowląt abc-bobasa.pl w swojej ofercie posiada wyłącznie sprawdzone i bezpieczne produkty. Oferta sklepu bazuje na bezpośredniej współpracy z najlepszymi firmami z kraju i zagranicy. Rodzice znajdą tu najlepsze artykuły dla niemowląt i to, co niezbędne dla mamy. Jesteśmy również z dumni, oferując Państwu, wyjątkową odzież niemowlęcą pochodzącą od najlepszych polskich firm. Polskie marki odzieżowe, takie jak Makoma, Pinokio czy Nicol to urocze kolekcje i bezpieczne materiały oraz wygodne kroje.

Wyprawka dla noworodka - karmienie

Butelki dla niemowląt
Smoczki do butelek
Podgrzewacze do butelek
Termoopakowania
Laktatory ręczne
Poduszki do karmienia
Szczotki do butelek
Pojemniki na pokarm

Wyprawka dla noworodka - ubranka

Body dla niemowlaka
Pajacyk niemowlęcy
Śpiochy dla dziecka
Kaftanik dla niemowlaka
Półśpiochy
Legginsy dla niemowlaka
Kombinezon niemowlęcy
Czapeczki dla niemowląt

Lista kategorii — pielęgnacja

Okrycia kąpielowe z kapturkiem
Zestawy pielęgnacyjne
Smoczki uspokajające
Aspiratory do noska
Podkłady do przewijania
Kosmetyki dla niemowląt
Pieluszki bambusowe
Pieluszki tetrowe

Lista kategorii — pokoik dziecka

Pościel dla niemowląt
Wypełnienie pościeli
Prześcieradła do łóżeczka
Śpiworki dla niemowląt
Rożki niemowlęce
Kocyki dla niemowląt
Nianie elektroniczne
Termometry elektroniczne
Przewijaki
Kokony dla niemowląt
Ochraniacz na szczebelki łóżeczka
Monitor oddechu

Wyprawka dla mamy

Koszule do karmienia
Biustonosze do karmienia
Majteczki poporodowe
Podkłady poporodowe
Osłonki na sutki
Wkładki laktacyjne
Torby dla mam
Poduszki relaksacyjne

Ile kosztuje wyprawka dla dziecka?

Zanim rodzice powitają dziecko na świecie, na ich głowie spoczywają obowiązki związane ze skompletowaniem dla maluszka wszystkich niezbędnych produktów. Oczywiście ostateczna forma wyprawki dla noworodka, jak i to, co w niej się znajdzie, zależy wyłącznie od nas. Jedną z przeszkód, by cieszyć się wymarzoną wyprawką dla naszego dziecka, mogą być koszty. Na jakie wydatki muszą być rodzice gotowi?

Czytaj więcej
Wyprawka dla noworodka
0 komentarze
65 odwiedzin

Torba do szpitala - jak i kiedy ją spakować?

Kompletowanie wyprawki dla noworodka, to ogromna przyjemność dla przyszłych rodziców. Zdecydowanie łatwo się zatracić w coraz to nowszych produktach dla maluszka, stąd ważny jest również umiar i dobry plan. Unikniemy wtedy sytuacji w której z wielu zakupionych rzeczy dziecko nawet nie skorzysta. Czasami zapominamy jednak o niezwykle ważnej sprawie, jaką jest odpowiednie przygotowanie się do pobytu w szpitalu. Jest to przecież pierwszy etap, w którym mama i dziecko będą potrzebować wielu produktów. Dla pewności, że niczego nie pominiemy, dobrze jest przygotować dedykowaną na tą okoliczność listę rzeczy. Warto je zgromadzić wszystko w jednym miejscu i właśnie tutaj doskonale sprawdza się specjalna torba do szpitala. Jak i kiedy ją spakować?

Czytaj więcej
Wyprawka dla noworodka
0 komentarze
203 odwiedzin

Jakie pieluszki wybrać? Tetra, flanela a może muślin?

Pieluszki nieodłącznie kojarzą nam się z pielęgnacją noworodka i niemowlaka. To zdecydowanie jeden z podstawowych produktów kupowanych w ramach wyprawki dla noworodka. Coraz częściej spotykamy się z sytuacją w której rodzice potrafią się zagubić wśród wielu rodzajów tego popularnego produktu. Postanowiliśmy więc stworzyć kompendium wiedzy, które pomoże wybrać dla dziecka, to co niezbędne. Jakie pieluszki warto posiadać?

Czytaj więcej
Wyprawka dla noworodka
0 komentarze
190 odwiedzin

Wyprawka dla noworodka - jak ją skompletować?

Wyprawka dla noworodka to niewątpliwie bardzo przyjemny etap przygotowań do pojawienia się dziecka na świecie. Chyba dla większości kobiet zakupy same sobie potrafią sprawiać przyjemność, a jeśli robimy to dla własnego dziecka, to odczuwamy już pełnię szczęścia. Czasami jednak ilość spraw na głowie może przytłoczyć każdą mamę. Szczególnie jeśli jest to jej debiut w roli mamy. Najczęściej rodzice zadają sobie pytania o to kiedy wyprawka dla noworodka powinna być kompletowana i które elementy muszą wejść w jej skład. Jeśli kompletowanie wyprawki jest dopiero przed tobą, to warto zagłębić się w nasz artykuł ,który pozwoli odpowiedzieć na wiele nurtujących Cię pytań. A więc zaczynamy :)

Czytaj więcej
Wyprawka dla noworodka
0 komentarze
341 odwiedzin

Torba do szpitala - jak ją przygotować?

Patrząc z perspektywy początku ciąży mogło by się wydawać, że 9 miesięcy to dość długi okres czasu. Jednak możesz być pewna, że czas ten stosunkowo szybko zleci i nawet się nie obejrzysz, a Twoje myśli zaczną coraz częściej krążyć wokół planowanej daty porodu. Każda przezorna przyszła mama powinna odpowiednio wcześniej właściwie się do tego dnia przygotować. Mając pod ręką skompletowaną torbę do szpitala możesz być pewna, że nawet niespodziewana wizyta przebiegnie łagodniej i bardziej komfortowo.

Czytaj więcej
Wyprawka dla noworodka
0 komentarze
354 odwiedzin

Wyprawka dla niemowlaka, który urodzi się jesienią

Choć za oknem upały i lato w pełni, na horyzoncie maluje się już jesień. Nie myślimy o niej jeszcze, jednak przyszli rodzice, którzy powitają swoje maleństwo na świecie właśnie jesienią, z pewnością już zaczęli kompletować wyprawkę. Co przyda się niemowlęciu, który urodzi się jesienią?

Czytaj więcej
Wyprawka dla noworodka
0 komentarze
802 odwiedzin

Niezbędnik poporodowy, czyli co przyda się po porodzie?

Większość kobiet, które spodziewają  się dziecka bądź zamierzają w najbliższym czasie zacząć się o nie starać w głowie już układa sobie listę niezbędnych rzeczy, które trzeba kupić. Zazwyczaj jednak na pierwszy plan wysuwają się dziecięce ubranka, butelki, smoczki i cały zestaw innych przydatnych niemowlęciu przedmiotów. Warto pamiętać, że poród jest nie tylko pięknym i wspaniałym, ale także dość trudnym momentem dla kobiety, dlatego ważne jest, by zadbała ona również o siebie. Zapraszamy do przejrzenia listy niezbędnych rzeczy, które przydadzą się młodej mamie już od pierwszych chwil po porodzie. 

Czytaj więcej
Wyprawka dla noworodka
0 komentarze
943 odwiedzin

Jak oszczędzić na wyprawce dla noworodka?

W Polsce ciągle słyszymy, że posiadanie dziecka kosztuje i kompletując wyprawkę oberwiemy po kieszeniach. Oczywiście jest to prawa lecz nie do końca. Kupując produkty dla malucha mamy możliwość wyboru rzeczy droższych (premium) i standardowych. Istnieje wiele marek takich jak BabyOno czy Canpol babies, które oferując produkty atrakcyjne cenowo przykłada również dużo uwagi do ich jakości. Co zrobić aby zaoszczędzić podczas kompletowania rzeczy dla malucha?

Czytaj więcej
Wyprawka dla noworodka
0 komentarze
1101 odwiedzin
Produkt dodany do ulubionych