Ile kosztuje wyprawka dla noworodka?

Czasami posiadanie dziecka wynika z wewnętrznej potrzeby i jest to świadomy wybór rodziców, a czasami zdarzają się sytuacje kiedy stajemy przed faktem dokonanym i w zależności od naszej sytuacji zaczynamy poszukiwać odpowiedzi na wyżej postawione pytanie.

Koszty stałe i początkowe

Zastanawiając się nad kosztami całościowymi warto rozdzielić je na wydatek początkowy zwany wyprawką dla noworodka oraz na comiesięczne wydatki stałe.

Kompletowanie wyprawki dla dziecka

Ubranka dla dziecka

Zakup ubranek to koszt który musimy ponieść zarówno na początku jak i uzupełniając garderobę w miarę wzrostu dziecka. Decydując się na podstawowy zestaw ubranek niemowlęcych koniecznie musimy zakupić zarówno produkty bieliźniane typu body, pajacyki, kaftaniki oraz produkty, które założymy przy wyjściu na spacer. Wybór ubranek jest również powiązany ściśle z porą roku i temperaturą. Kompletując ubranka dla bobasa warto decydować się na polskie produkty. Mimo odrobinę wyższej ceny zwykle są dużo wytrzymalsze od swoich zagranicznych odpowiedników.

RAZEM: Podstawowa garderoba na start to wydatek zwykle ok. 500 zł.

Produkty pielęgnacyjne

Pielęgnacja malucha to przede wszystkim podstawowe kosmetyki np. na odparzenia oraz wszystko co związane z kąpielą. Będzie potrzebna wanienka, okrycie kąpielowe i kosmetyki pielęgnacyjne po kąpieli.

RAZEM: ok. 150 zł

Wózek i fotelik samochodowy

Wybierając wózek głęboki możemy wybrać z modeli podstawowych za ok 1000 zł za model 2w1 jak i takie które posiadają więcej udogodnień (lepszy system składania, czy lżejszą konstrukcję) – ok .1500zł.

Fotelik samochodowy dedykowany dla przedziału 0-13kg pozwoli nam komfortowo i co najważniejsze bezpiecznie przemieszczać się z dzieckiem. Podstawowy fotelik do koszt ok. 250zł

RAZEM: ok. 1250zł (podstawowa funkcjonalność)

Pokoik dziecka

Kompletując rzeczy do spania, można się zdecydować na zwykłe łóżeczko. Warto jednak aby miało funkcję zmiany poziomu oraz wyciągane szczebelki. Dzięki temu nie będzie konieczności szybkiej wymiany. Pościel wraz z wypełnieniem, materacykiem i prześcieradełkiem.

RAZEM: ok 300 zł.

Pozostałe drobne produkty

Warto na inne rzeczy typu aspirator, nożyczki czy szczotka do włosków mieć odłożone środki. Mogą pojawić się też wydatki związane z zakupem butelki czy podkładów.

RAZEM: ok. 200 zł.

Produkty dla mamy

Wyprawka to również rzeczy dla mamy. Są to produkty higieniczne jak i bieliźniane.

RAZEM: ok. 300 zł.

Stałe comiesięczne wydatki

Pieluchy

Jednym z podstawowych wydatków są pieluszki. Wygodne pieluszki jednorazowe stanowią wyższy wydatek dla budżetu. Zamiast tego można się zdecydować na pieluszki wielorazowe, które zyskują znowu na popularności z uwagi na coraz szerszy trend EKO.

RAZEM: ok. 200zł miesięcznie

Karmienie

Dla mam karmiących piersią początkowe wydatki nie są wysokie. Jeśli występuje konieczność karmienia mlekiem modyfikowanym koszt potrafi być dużo wyższy.

RAZEM: ok. 50-250 zł miesięcznie

Sumując wszystkie koszta okazuje się, że pierwszy koszt związany z zakupami dla dziecka kształtuje się na poziomie 3000zł. Są to zdecydowanie podstawowe wydatki i może okazać się, że pojawi się konieczność zakupu innych produktów. Jeśli rodzina jest w trudnej sytuacji pamiętajmy, że wsparciem będzie z pewnością program 500+, który będzie przysługiwał mamie od samego początku.

Komentarze (0)

Produkt dodany do ulubionych