Przepajanie wodą i kontrowersje z tym związane

Rozmawiając z bliskimi w osobie babci czy mamy dowiemy się, że one zawsze przepajały dziecko. W dawnych latach panowało takie przekonanie i każdy tak robił. Wraz z rozwojem badań w szczególności nad mlekiem mamy organizacja zdrowia – WHO opublikowała sugestie aby jeśli nie jest to wskazanie lekarskie, to przed ukończeniem przez dziecko 6 miesiąca życia nie stosować przepajania wodą i podawania jej.

Mleko mamy a modyfikowane

W przypadku mleka mamy zawartość wody sięga w nim nawet 90% stąd służy ono również do zaspokojenia pragnienia.

O dodatkowym dopajaniu niemowlaka koniecznie trzeba pamiętać, w przypadku karmienia go mlekiem modyfikowanym . Szczególnie w czasie panujących upałów maluch powinien dostawać dodatkowo coś do picia. Przez pierwsze 4 miesiące życia dziecko może być przepajane przegotowaną wodą mineralną lub źródlaną.

W przypadku mleka naturalnego głównym powodem nie zalecenia stosowania dodatkowej wody jest obawa przed zbytnim rozrzedzeniem pokarmu. Dziecko zamiast przyjąć właściwej dawki substancji odżywczych zaspokoi głód neutralną wodą.

Jeśli pomimo tego się zdecydujemy jaką wodę podawać dziecku?

Specjaliści jasno zalecają aby była to przede wszystkim woda przegotowana. Można skorzystać z wody kranowej przefiltrowanej w przeznaczonym do tego specjalnym dzbanku. Jeśli chcemy podać natomiast wodę mineralną lub źródlaną to koniecznie zwróćmy uwagę aby miała niski poziom minerałów. Najlepiej jeśli posiada ona rekomendację Instytutu Matki i Dziecka, czy Centrum Zdrowia Dziecka.

Woda a upały

Szczególnie latem powinniśmy zadbać aby maluch nie został odwodniony. Zwykle dziecku wystarcza to co przyjmuje z mlekiem mamy warto jednak podczas upałów szczególnie zadbać o tą kwestię.

Komentarze (0)

Produkt dodany do ulubionych