Jakie kolory widzi niemowlę?

Rozwój wzroku u noworodka i niemowlaka

Dziecko zaczyna otwierać swoje oczy już w brzuchu mamy. Etap ten następuje a okolicach 26 tygodnia ciąży. Warunki które panują w brzuszku mamy to oczywiście ciemność. Wzrok dziecka nie ma kiedy być stymulowany i się rozwijać. Jest to zmysł który zaczyna się rozwijać dopiero po pojawieniu się malca na świecie. Nie odbywa się to gwałtownie lecz systematycznie.

Co widzi dziecko po urodzeniu?

Dziecko przede wszystkim widzi wyłącznie bliską odległość i to na dodatek niewyraźnie. Jest w stanie dostrzec jedynie mamę kiedy nachyla się nad jego twarzą. Druga sprawa to widziane barwy a właściwie ich brak. Dziecko rozróżnia świat wyłącznie na zasadzie kontrastów. Im bardziej kontrastowy przedmiot tym maluch lepiej go dostrzega.

Jak rozwijać wzrok niemowlaka?

Ważna jest odpowiednia stymulacja wzroku dziecka. Mogą do tego posłużyć zabawki. Wiele osób zastanawiała się pewnie skąd ta moda na produkty czarno-białe. Czytając ten artykuł zagadka została rozwiązana. To właśnie czarno białe przedmioty są najbardziej kontrastowe. Producenci idąc za tym trendem oferują zarówno grzechotki, piszczki jak i większe przedmioty w postaci czarno białych mat edukacyjnych czy karuzel nad łóżeczko.

Dobrym pomysłem jest też nasze ubranie w kontrastowej kolorystyce. Założenie przez mamę czarno-białych elementów odzieży doskonale będzie stymulowało wzrok malucha.

Jeśli nie chcemy wydawać dużych kwot na nowe produkty, których dziecko ma już pod dostatkiem to warto poszukać specjalnych kart do wydruku. Każda domowa drukarka pomoże nam stworzyć czarno-białe obrazki dzięki którym możemy ćwiczyć z dzieckiem.

Komentarze (0)

Produkt dodany do ulubionych